Okolo kŕmenie surovým mäsom stále koluje rad poloprávd a predsudkov. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť bližšie ...
Jednou z najčastejších povier je tá, že ak kŕmenie pripravujeme sami, pes bude trpieť nedostatkom živín a to sa môže odraziť na jeho zdravotnom stave. S týmto tvrdením sa stretla asi väčšina ľudí, ktorí pripravujú svojmu psovi domácu stravu (či už surovú alebo varenú). Je zrejmé, že existujú hodnoty a tabuľky, ktoré udávajú, akú má pes potrebu bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálnych látok. Je samozrejme skvelé, ak dostáva nutrične vyváženú stravu. Pri kŕmení svojho štvornohého priateľa sa však nemusíte strachovať a prepočítavať každú porciu. Odporúčané hodnoty napokon existujú aj pre ľudí ... A preto je vhodné položiť si otázku: Koľko ľudí vypočítava presné pomery všetkých živín, vitamínov a minerálov, keď pripravujú večeru pre svoju rodinu? Iste, je chvályhodné, keď sa stravujeme vyvážene a zdravo, ale prehľad o tom, koľko má každé jedlo presné množstvo živín, skoro nikto nemá. Nejde predsa o to, aby každá porcia mala jasné dané množstvo vitamínov a minerálov. Stačí, keď sa výživového optima dosiahne v rámci dní až týždňov. Rovnako ako pre psov, tak i pre ľudí platí, že zdravá strava je čerstvá a pestrá. Preto je dôležité dbať predovšetkým na rozmanitosť surovín. Než sa však pustíte do kŕmenie surovou stravou, mali by ste si danú problematiku riadne preštudovať, aby ste psovi nespôsobili viac škody ako úžitku.
Ďalšou známou poverou je tá, že po surovej strave sú psy agresívne. To je naozaj hlúposť, ktorá sa nezakladá na reálnom základe. Agresivita psov je pomerne zložité tému a rozhodne ho neovplyvňuje to, čo svojmu psovi predkladáte v miske. Preto nemajte obavy - kŕmenie surovým mäsom so sebou v žiadnom prípade nenesie zmeny správania. S touto poverou je spojená aj ďalšia: psy nesmú žrať divinu, inak budú loviť a trhať vysokú zver. To je ďalší zbytočná obava, ktorá nemá so spôsobom výživy nič spoločné. Lovecký inštinkt si v sebe nesú psi z generácie na generáciu ... Ak vám pes uteká za zverou, mali by ste sa zamerať skôr na výcvik, surové mäso s tým nesúvisí.
Mnoho majiteľov psov má tiež strach z toho, že ich štvornohí miláčikovia dostanú po surovom mäse salmonelózu. Ovšem psy môžu ochorieť salmonelózou len ako bacilonosiči, príznaky sa prejavujú len vo veľmi zriedkavých prípadoch. O svojho psa preto nemajte strach ... Problematické však môže byť psie vypudzovanie pre osoby s oslabenou imunitou, deti a seniorov. Ak ale kúpite čerstvé mäso, ktoré hneď zamrazíte, riziko takmer eliminujete. K ďalším nevyhnutným opatrením, ktoré by ste mali dodržiavať, patrí aj pravidelné umývanie rúk pri práci so surovým mäsom.
Ďalšie zažitá poučka: Psy nesmú dostávať kosti, pretože sa štiepi na ostré úlomky, ktoré by mohli poškodiť zažívací trakt. To je síce pravda, ale len u kostí varených. Kosti, ktoré prešli tepelnou úpravou sa naozaj roztriešti a sú teda pre psa nebezpečné. Kŕmenie varenými kosťami tiež vedie k ťažkým zápcham. Kosti surové sú však iné a ak je na ne pes zvyknutý, nespôsobujú žiadne problémy.
Napadajú vás ešte ďalšie povery? Tak sa podeľte o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.
Viac sa o kŕmenie surovou stravou dozviete tu . Záverom je však nutné podotknúť, že niektorým psom kŕmenie podľa Barf jednoducho nesadne a trpí po ňom zažívacími ťažkosťami. Každý pes je proste individualita a čo jednému vyhovuje, ďalšiemu spôsobuje ťažkosti. Preto berte do úvahy potreby a reakcie svojho psa. Iste poznáte, po čom prospieva ... A ak sú to kvalitné granule a po surovom má hnačku, tak radšej zostaňte u pôvodnej formy kŕmenia.
Použitá literatúra: Psy, ktorí štkají, nehryzú ?, Imke Niewöhner, Grada