Majitelia mačiek by nemali nechávať nezabezpečené otvorené ventilácie na oknách. Pre mačky totiž predstavujú smrteľné nebezpečenstvo. Veterinári bohužiaľ stále rieši prípady zranenia spôsobené uviaznutím a pricviknutím mačky, ktorá sa chcela dostať pootvoreným oknom von.
Čo je syndróm sklápacieho okna?
Pod týmto označením sa skrýva súbor zranenia, ktoré vznikajú v dôsledku toho, že mačka sa snažila uniknúť ventilačky a zapadla do medzery. Zviera sa potom zúfalo snaží vyslobodiť a skřípne sa ešte viac. Môžu sa objaviť pomliaždeniny, zlomeniny, ale aj poškodenie vnútorných orgánov. Tým, že je mačka pricvaknutá, zníži sa jej krvný prietok do zadnej časti tela a v dôsledku pomliaždenia tkanív, ale aj zmien v toku krvi, dochádza k tvorbe krvných zrazenín. Tie blokujú krvný cesty, navyše zrazenina môže putovať krvným riečiskom a môže dôjsť k následnému upchatiu niektorej cievy. Častá je pľúcna tromboembólie. Kvôli zlému krvnému zásobeniu dochádza k postupnému odumieraniu tkanív v priškripnuté časti tela. Trpí najviac nervstvo. Závažnosť zranenia závisí samozrejme na tom, ako dlho bola mačka vo ventilačce uväznená. Zviera môže vyviaznuť bez akýchkoľvek následkov, ale môže mať aj následky trvalé (neurologické poruchy, mechanické poruchy pohybu). Často tieto prípady končia tragicky, teda uhynutím mačky.
Čo robiť?
Ak zistíte, že vaša mačka uviazla, ihneď ju vyslobodí z okna a choďte s ňou k veterinárovi! Dôležitá je však prevencia. Nikdy nenechávajte otvorené ventilačky na oknách, keď je mačka sama doma. Tragédia sa môže odohrať aj v noci, keď spíte, preto majte okná zabezpečená. Predávajú sa špeciálne ochranné mriežky výklopných okien (napr. Od firmy Trixie). Nie sú drahé, stojí okolo 100 Sk. Ochranná mriežka zakryje nebezpečnú štrbinu a zamedzí tak priškripnutiu alebo vypadnutie mačky. Je možné ju naskrutkovať alebo nalepiť na okno. Jednoduchou pomôckou je tiež umelohmotná poistka na okno, ktorú ľahko prirobíte a môžete tak regulovať šírku otvorenie okna.
Ak ste okoloidúci, ktorý vidí, že je v okne domu pricvaknutá mačka a majiteľ na zvonenie nereaguje, volajte hasičov.
Mnoho ľudí si nebezpečenstvo neuvedomuje
O smutnú skúsenosť sa podelila pani Ivana: "Naša mačička Týnička sa obesila (přiskřípla) do ventilačky v rozostavanom domčeku, ktorý máme na záhrade. Ráno ju tam našiel manžel, ale už jej nebolo pomoci. Bola tam zrejme celú noc, vedela totiž, že tam hniezdi vták a lieta ventilačky tam a späť. Nechápeme, ako mohla skočiť na balkón na prvé poschodie a následne sa pokúšať preskočiť ventilačky. Bohužiaľ tam potom uviazla. Okno je plastové, takže nemala vôbec šancu sa o niečo zaprieť. Aj keď bojovala statočne - bolo vytrhané celé tesnenie a okno poškriabané. Keď ju manžel našiel, ešte žila a mňaukala, ale zadná časť tela už mala studenú a stuhnutú. Keď ju vybral, žila ešte asi pol hodiny, než úplne skonala. Musela sa strašne trápiť! O nebezpečenstvo otvorených ventilaček som nemala ani tušenie, a to mám mačky už 20 rokov. Bohužiaľ je to vraj celkom častá nehoda, preto by som chcela týmto varovať všetkých majiteľov mačiek. Aj keď vaša mačka o otvorené okno nejaví záujem, nikdy neviete, čo sa môže stať. "