Pomaly ale isto sa blíži leto. Daždivé a chladné dni striedajú teplé až letné teploty a prehriatia psov začína byť opäť aktuálnou témou. Hoci sa o ňom hovorí pomerne veľa, správy o záchrane, alebo úmrtia psa v rozpálenom aute ukazujú, že si toto riziko ľudia stále dostatočne neuvedomujú.
"Pes je na teplo veľmi citlivý. Jeho termoregulačný systém funguje trochu inak ako u človeka. Aj keď má potné žľazy, nevyužíva ich k poteniu, ale produkciu mazu a vylučovanie hormónov. To znamená, že sa nepotia ako trebárs človek alebo kôň, ale ochladzuje sa dýchaním a pomocou labiek. To je aj dôvod, prečo majú psie labky svoj špecifický pach ", opisuje spôsob termoregulácie u psa Šárka Janouchová, ktorá sa okrem myoterapie venuje aj alternatívnym spôsobom liečby psov a zvierat.
Plánujeme Ak výlet s naším štvornohým kamarátom v horúcich slnečných dňoch, potom by sme mali aktivity starostlivo naplánovať, aby sme nemuseli psa nechávať v aute. Ak sa tomu nedá vyhnúť, tak je dôležité hľadať parkovacie miesto v tieni, nechať otvorené okienka a nenechávať psa dlho v aute bez dozoru. Súčasný trh už ponúka mreže do okna automobilu, aby bolo možné vozidlo zamknúť, ale prúdil do neho aspoň čiastočne vzduch. Je potrebné si uvedomiť, že počas horúceho dňa je za 15-20 minút v aute nedýchateľný au psa, ktorý sa ochladzuje práve dýchaním, to môže znamenať v lepšom prípade prehriatia a následný šok, v tom hroším potom smrť.
Veľmi častou chybou, ktorú majitelia v horúcich dňoch tiež robia, je ochladzovanie psa pomocou mokrej handry cez chrbát alebo telo psa. "To je veľká chyba, a ak sa to urobí u psa, ktorý je už prehriaty, môže dôjsť k ďalšiemu prehrievaniu s následným šokom. Dôvodom je princíp, akým funguje odvod tepla z tela psa. Ten prebieha zo stredu tela smerom von pomocou krvi. Prebytočné teplo je "vylučuje" von z tela tzv. Krvnými kapilárami, ktoré sú umiestnené v podkoží. Dáme-li na chrbát psa niečo studeného, kapiláry sa zmrští a teplo je tlačené späť do stredu tela, čím dochádza k zvýšeniu telesnej teploty ", vysvetľuje Šárka Janouchová a pokračuje:" Ak potrebujeme psa ochladiť, je vhodné položiť onen studený, alebo mokrý handra na nohy a brucho, odkiaľ sa chlad najrýchlejšie dostane do stredu tela a zároveň je umožnené nadbytočnému teplu odísť prirodzeným spôsobom von. Takisto pomôže umožniť psovi vdychovať chladný vzduch, ktorý opäť prúdi do pľúc a ochladzuje vnútro organizmu. Výborným riešením je aj postaviť psa po brucho do vody, pokiaľ je to možné. Rovnaký proces teda studené na nohy a brucho, je potrebné aplikovať, ak sa pes dostane do šoku z prehriatia. A potom je nutné ho čo najrýchlejšie dopraviť na veterinu. "
Odborníčka uzatvára vysvetlením príkladu, kedy vstúpime za horúceho letného dňa do klimatizovaného obchodu: "Tiež sa hneď nezačneme vyzliekať zo šiat, ale celkom inštinktívne sa nadýchneme chladného vzduchu, ktorý ochladí naše pľúca a tým dochádza k postupnému ochladeniu organizmu. Pozorujeme Ak prirodzené správanie psov, potom si môžeme všimnúť, že pokiaľ je im horúco, hľadajú chladné miesto, na ktoré si líhajú bruchom, alebo závan chladné vzduchu. Tiež psi "neplavci", ak majú možnosť, sa v letných dňoch postaví po brucho do vody. Oni veľmi dobre vedia, čo potrebujú. "
Šárka Janouchová, www.krasnacarodejka.cz