Prechádzka pražskými ulicami môže byť príjemným trávením voľného času. Pri nahliadnutí do výkladov, obdivovanie nových fasád domov či pri obyčajnom Žirany do oblakov však nezabudnite čas od času skontrolovať miesta kam šliapete. V opačnom prípade si koledujete o nechcený "suvenír", ktorý pre vás prichystal niektorý z neporiadnych psíčkarov. Pre určitú skupinu majiteľov psov je totiž upratovanie po svojich najlepších priateľoch nad ich sily.
Začiatkom roku 2009 bolo v evidencii pražského magistrátu zapísané 82 230 psov. Odhady úradu sa však blíži číslam presahujúcom až sto tisíc, pretože časť majiteľov svoje psíkov neregistruje vôbec alebo ich majú zaregistrované inde ako v Prahe. "Môžeme povedať, že tak ako sa zvyšuje počet psov na území hlavného mesta, tak jednotlivé mestské časti navyšujú počty odpadkových košov na psie exkrementy, zaobstarávajú špeciálne vysávače a ďalšiu potrebnú upratovacie techniku. Treba však dodať, že bez aktívnej účasti a zodpovednosti psíčkarov sa situáciu podarí riešiť len veľmi ťažko, "hovorí námestník pražského primátora a zároveň psíčkar Pavel Klega. "Upratovanie po neslušných psíčkarov majú v kompetencii jednotlivé mestské časti, ktoré rozhodujú o množstve prostriedkov investovaných napríklad do košov či techniky na čistenie chodníkov," dodal.
Boj radníc s neukázneným psičkári, ktorí po svojich miláčikoch neuklízejí, pripomína boj s veternými mlynmi. Napríklad radnica Prahy 1 ročne dáva na upratovanie 18 miliónov korún. Pracovníci upratovacie firmy denne z ulíc tejto mestskej časti odstráni 40 až 60 kilogramov psích výkalov. Radnica po prvom pražskom obvode rozmiestnila takmer štyri stovky stanovíšť sa sáčky na psie exkrementy, ktoré upratovacia firma pravidelne dopĺňa. "Samozrejme analyzujeme ďalšie možnosti, ako zasahovať proti neukázneným majiteľom, ktorí neuklízejí po svojich psoch. Jednou zo zvažovaných metód je odhaľovaní a postihovaní neukázněných majiteľov pomocou rozboru DNA ich psov, "povedal Jakub Vaculín z kancelárie starostu Mestskej časti Praha 1. Siedma mestská časť vyváža 70 košov na psie exkrementy štyrikrát týždenne. Podľa starostu Marka Ječménka je navyše nutné v najviac postihnutých oblastiach päťkrát týždenne nasadiť upratovací stroje a ručné vysávače. Upratovanie vyjde radnici ročne na 15 miliónov korún.
Pravidlá pre chov psov v hlavnom meste vymedzujú vyhlášky o ochrane verejnej zelene č. 6/2001, č.23 / 2003 o miestnom poplatku a č.18 / 2004 o povinnom označovaní psov a na ich dodržiavanie dbajú mestskí strážnici. "Každý majiteľ psa chovaného na území hlavného mesta Prahy je povinný na vlastné náklady nechať psa, ktorý je starší ako 6 mesiacov, trvalo označiť mikročipom alebo tetovaním," uviedol Pavel Klega. Toto opatrenie okrem iného umožňuje ľahkú identifikáciu zatúlaného zvieraťa a následné určenie majiteľa. Ročný poplatok za psa v hlavnom meste činí v bytoch 1 500 korún, v rodinných domoch potom 600 korún a pre niektoré majiteľov psov je výška tejto sumy dostatočným argumentom pre to, aby po svojom psovi na uliciach neupratovali. Táto úvaha je však úplne mylná. Napríklad Radnica Prahy 6 si spočítala, že na každého prihláseného psa dopláca 2 025 korún.
Po celom hlavnom meste sa za jeden mesiac zoberú tony psích exkrementov. Väčšina z nich končia ako komunálny odpad na skládkach. Ak sú však vyvážené samostatne, môžu sa kompostovať a následne končí ako hnojivo. Jedná sa však o úplne minimálne množstvo, ktoré nemôže radniciam ani v najmenšom kompenzovať náklady spojené s likvidáciou tohto druhu odpadu. Jednotlivé mestské časti tiež neustále rozširujú zoznamy miest, kde môžu majitelia svojich štvornohých miláčikov nechať voľne prebehnúť.
Zoznam niektorých miest v Prahe, kde nemusí byť pes na vodítku:
Praha 2 - okolie Vyšehradu, park Folimanka, Bezručova sady, Riegrovy sady
Praha 3 - vrch Vítkov, Jarov, Parukářka, park Židovské pece, Mahlerovy sady
Praha 4 - parky Jezerka a Kavčí hory, Krčský park, sad Třešňovka
Praha 6 - pláň Vypichu, park Ladronka, park Královka, Macharova námestí
Praha 7 - Stromovka a Letenskej sady
Praha 8 - Kaizlovy sady, psie lúka v Libni, parky pred karlínskym námestím a Invalidovne, Thomayerovej sady
Praha 9 - výbeh blízko parku Podviní
Praha 10 - parky Medzi záhradkami a v Chrpová ulici, zeleň vedľa Botiče, park pri vršovického stanici, časť Heroldových sadov
Praha 12 - niekoľko miest v okolí lesu Kamýk, medzi ulicami Lhotecká a Daškova
Praha 13 - Panská záhrada, lesopark u hájov, údolia motolského potoka, Centrálne park