Čo robiť?
Snažte sa cvičiť svojho psa pokiaľ možno bez vodítka.
Vyvarujte sa toho, aby ste ho do požadovanej pozície dotlačili, výcvik by mal prebiehať pozitívny formou.
Dodržujte krátke tréningové úseky. Pravidlom je, aby ste skončili vždy vo chvíli, kedy to psa ešte baví.
Udržujte po celý výcvik veľkú motiváciu. Vždy si nájdite dôvod, prečo psa odmeniť. Veľa ho chváľte a dávajte najavo nadšenie, keď robí pokroky. Nevzdávajte to, ak mu niečo nejde. V takom prípade sa vráťte k jednoduchšiemu cviku, ktorý už bezpečné zvláda a za ktorý ho môžete odmeniť.
Pokiaľ pes reaguje nesprávne, začnite od začiatku.
Nový slovná povel je najlepší zavádzať v čase, keď pes zrovna požadovaný úkon vykonáva (napríklad "ľahni" práve vo chvíli, keď si líha).
Ak pri učení používate klikr, klikajte vždy iba raz. Po každom klinutí musí nasledovať maškrtu. Dodržujte vždy poradí kľučiek - odmena. Ak niekedy kliknete omylom, aj tak by mal pes dostať maškrtu.
Nečakajte zázraky na počkanie. Dajte psovi čas na to, aby porozumel, čo od neho požadujete.
Čo nerobiť?
Ak máte zlú náladu, výcvik odložte. Pes dokáže veľmi dobre vycítiť, v akom ste rozpoložení.
V prípade, že pes nereaguje tak, ako očakávate, neznamená to, že je hlúpy alebo lenivý, a preto mu nikdy nenadávajte. Jednoducho ešte nepochopil, čo máte na mysli. Skúste to za chvíľu, každý pes sa učí inak a rôzne rýchlo.
Ak máte viac psov, vykonávajte výcvik oddelene.
Vždy dbajte na to, aby ste to boli vy, kto ukončuje výcvik. Ak spozorujete, že je pes nesústredený a nemá chuť do cvičenia, prinúť ho, aby naučenú vec ešte raz zopakoval a až potom výcvik ukončite. Pes by nemal byť ten, kto určuje, kedy sa končí.
Nikdy ho netrestajte psychicky (niekoľkohodinové zatvorenie v kúpeľni, ponechanie o hlade, odmietnutie venčenie pod.). Nielenže sú také tresty kruté, ale pes im ani nemôže rozumieť.
Zdroj: Výcvik psa podľa jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011, www.grada.cz