Priniesli ste si domov šteňa alebo mačiatko? Teraz teda začne naozajstná zábava! Vyberanie mená, potrieb, obojku, prvé zoznamovanie s novým domovom, hry a šantenie. Ale pozor, nie vždy je situácia tak ideálne. Nemusí sa vždy jednať o mláďa, ktoré je zdravé, čisté, z dobrého chovu a plné energie.
Choré šteňa alebo mačiatko
Ak nie je vaša šteňa alebo mačiatko zrovna v ideálnej kondícii, tzn. je choré, oslabené alebo špinavé, je potrebné mu venovať oveľa väčšiu starostlivosť. Najskôr ho starostlivo prezrite, či nemá nejaké poranenie alebo netrpia zjavnú parazitóz (blchy, vši). Prezrite tiež oči, uši, oblasť konečníka, kožu a srsť. Ak sa vám čokoľvek nezdá v poriadku, potom neváhajte a vydajte sa k veterinárovi. Veterinár sa Vás zrejme opýta aj na to, ako a čím kŕmite, a v prípade pochybností Vám odporučí zodpovedajúci druh krmiva, pretože oslabené mláďa možno bude potrebovať špeciálnu stravu. Pokiaľ sa jedná o šteňa alebo mačiatko mladší 4 týždňov (napr. Najdúch, pretože šteňa od chovateľa by sa malo odobrať najskôr v 7 týždňoch a mačiatko v 12 týždňoch), bude pravdepodobne nutné mu ponúknuť náhradku psieho alebo mačacieho materského mlieka. Veľmi často sa chybuje v tom, že je podávané mlieko kravské, ktoré má v porovnaní s mliekom suky a mačky celkom iné a nevyhovujúce vlastnosti - predovšetkým nedostatočný obsah bielkovín a energie a nadmerný obsah mliečneho cukru, ktorý býva príčinou hnačiek.
Ak je u mláďaťa veľmi narušený zdravotný stav, je podvyživené, po úraze, po operácii a alebo trpí silnou parazitóz, potom je vhodné mu po konzultácii s veterinárom podávať niektorou z tzv. Pediatrických diét, vysoko stráviteľných diét alebo rekonvalescenčných diét, ktorých skúseným výrobcom je napr. spoločnosť Hill 'Pet Nutrition. Jedná sa o špeciálne kompletné krmivá, ktorých nutričné charakteristiky sú prispôsobené potrebám šteniat a mačiatok (vysoká stráviteľnosť, suroviny prvotriednej kvality, pomer vápnika a fosforu vhodný pre rast, zvýšený obsah antioxidantov, a pod.). Konkrétne diétu Vám odporučí veterinár presne podľa individuálnych potrieb Vášho mláďaťa.
Zdravé šteňa a mačiatko
Krmivo, ktoré vyberiete pre vaše šteňa alebo mača počas prvého roka života, je rozhodujúci pre jeho následný vývoj, zdravie a rast. Nie je ľahké zorientovať sa v ponuke krmív, pretože je ich na trhu naozaj veľa. Tu je pre ujasnenie predstavy niekoľko základných požiadaviek a vlastností, ktoré by malo kvalitné krmivo spĺňať:
1. Malo by sa jednať o komerčne vyrábané krmivo
Jeho výhodou pre majiteľa je nielen úspora času, ale aj istota, že šteňa alebo mačiatko dostáva naozaj všetko, čo potrebuje - táto požiadavka nie je takmer možné splniť domácou stravou. Je veľmi ťažké obstarať všetky potrebné zložky na prípravu kompletného krmiva - predovšetkým vitamíny a minerály. Navyše podmienkou pre zostavenie nutrične vyvážené kŕmnej dávky je analýza vstupných surovín, ktorú možno vykonávať len v laboratóriu. Zdanlivú výhodou domácej stravy je cena kŕmnej dávky, avšak po započítaní nákladov na doplnkové vitamíny, minerály, mastné kyseliny, kĺbovú výživu a ďalšie biologicky účinné látky, sa celková cena značne navýši.
2. Prednosť by mala krmiva kompletné a nutrične vyvážená
Ich výhodou je opäť úspora času pre majiteľov a zjednodušený prístup na kŕmenie,
kedy nie je potrebné premýšľať alebo pátrať po vhodnej prílohe alebo doplnku vitamínov alebo
minerálov. Výsledkom kombinácie lacného "supermarketového" krmivá s minerálno-vitamínovým doplnkom môže byť predávkovanie určitých látok s podstatným vplyvom na zdravotný stav mláďaťa. Kvalitné a nutrične vyvážené kompletné krmivo nie je potreba ničím dopĺňať.
3. Krmivo by malo byť určené priamo pre daný vek mláďaťa au psov veľkosť plemena
Krmivá pre šteňatá a mačiatka je vhodné voliť medzi krmivom s označením premium alebo superpremium. Za vývojom týchto krmív stojí vždy niektorá z vedeckých organizácií, ktorá sa zaoberá výživou a má k dispozícii všetko vybavenie (prístroje pre laboratórne analýzy vstupných surovín a výsledných produktov).
Krmivá pre šteňatá sú rozdelené do kategórií nielen podľa veku šteňaťa
(Väčšinou od odstavu vo veku 6 - 8 týždňov až do dosiahnutia dospelosti vo veku 12 mesiacov), ale aj podľa nutričných nárokov jednotlivých plemien:
· Malá a toy plemená nárokujú väčší obsah energie, menšiu veľkosť granúl.
· Veľké a obrie plemená naopak potrebujú krmivo so zníženým obsahom energie a vápnika pre zabezpečenie kontrolovanej rýchlosti rastu (prudko rýchly rast má za následok vývojové poruchy skeletu). Je tiež vhodné, aby krmivo pre šteňatá veľkých plemien obsahovalo L-karnitín, popr. inú zložku, ktorá je schopná zabezpečiť budovanie pevného svalstva, napomáhať pri premene tukov na energiu a tak predchádzať obezite, ktorá je zvlášť u šteniat veľkých plemien nežiaduce a je tiež jedným z predisponujúcich faktorov pre rozvoj ochorenia skeletu. Dostatočne účinným množstvom sa rozumie obsah v stovkách miligramov L-karnitínu na kilogram krmiva.
4. Súčasťou krmiva by mal byť komplex biologických antioxidantov
Medzi požiadavky, na ktoré sa v poslednej dobe majitelia zameriavajú, patrí aj dopyt po krmive bez obsahu umelých farbív, konzervantov a syntetických antioxidantov.
Vhodná kombinácia antioxidantov (napr. Vitamín C, vitamín E) prírodného pôvodu
dokáže:
· Povzbudiť a udržať dobrú funkciu imunitného systému (a tým predchádzať ochoreniam)
· Zlepšiť postvakcinačné reakcie šteniat a mačiatok (tzn. Zvýšiť po vakcinácii titer protilátok, ktoré poskytujú mláďati lepšiu ochranu proti danému ochorenia) a zmierniť možné nežiaduce reakcie po vakcinácii (teplota, ospalosť, nechutenstvo)
· Zmierniť dôsledky stresovej záťaže, ktorá je spôsobená zmenou prostredia
a socializáciou šteňaťa alebo mačiatka
5. Krmivo by malo mať vynikajúcu chutnosť.
Chutnosť by však nemala byť založená na zvýšenom obsahu soli alebo tuku (rizikové faktory pre ochorenie obličiek, nadváhu, ochorenia kĺbov atď.).
Krmivo s vynikajúcou chutnosťou zlepšuje ochotu šteniat a mačiatok nové krmivo prijímať. Ideálne je, ak je šteňa alebo mačiatko po odstavení alebo po prechode k novému majiteľovi kŕmené rovnakým typom krmiva, akým bolo kŕmených u pôvodného chovateľa. Postupne je možné uskutočniť prevedenie na nový druh krmiva podľa špeciálnych nárokov šteňaťa.
6. Krmivo by malo mať vysokú stráviteľnosť
Stráviteľnosť krmiva je daná kvalitou vstupných surovín (u špičkových krmív môže byť stráviteľnosť proteínov napr. Až 80 - 90%). Vysoká stráviteľnosť krmiva znižuje záťaž a možnosť podráždenia tráviaceho traktu, spôsobené odstavením, prevedením na tuhé krmivo (prevedenie z materského mlieka na konzervy alebo granulát) alebo zmenou prostredia.
7. Krmivo by malo obsahovať esenciálne mastné kyseliny, predovšetkým omega-3
(Príp. V kombinácii s omega-6 mastnými kyselinami)
Bolo preukázané, ža obsah omega-3 mastných kyselín (predovšetkým DHA -dokosahexaenové a EPA - eikozapentaénovej) v krmive pre šteňatá a mačiatka má blahodarný vplyv na rozvoj pomerne nezrelého mozgu a zraku, čím sa mláďa stáva vnímavejší, lepšie sa zoznamuje s novým prostredím a následne je tiež bystrejší a lepšie cvičiteľné.
Omega-3 mastné kyseliny majú tiež pozitívny vplyv na stav kože a srsti. Tieto mastné kyseliny možno doplniť tiež špeciálnymi doplnkami výživy, ale klinickými štúdiami bolo preukázané, že účinnejšie je ich pôsobenie vtedy, ak sú priamo súčasťou kompletného krmiva. Výrazný je tiež protizápalový účinok omega-3 mastných kyselín. Preto bývajú s úspechom zaraďované do terapie mnohých ochorení (sú súčasťou obličkových klinických diét, špeciálnych diét pre zmiernenie bolestivosti a zlepšenie pohyblivosti u psov a mačiek s artrózou a pod.).
8. Krmivo by malo udržiavať vaše šteňa alebo mačiatko v ideálnej kondícii
Vždy je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie krmiva a následne sledovať vplyv príjmu odporúčanej dennej dávky krmiva na výživný stav a celkovú telesnú kondíciu. Ak si sami neviete rady, ako je na tom Vaša šteňa alebo mačiatko s kondíciou, pribúdaním na váhe, popr. s rýchlosťou rastu, poraďte sa so svojím veterinárom. Pravidelná kontrola hmotnosti je u rastúcich jedincov veľmi dôležitá.
Požiadaviek na správnu výživu šteniat a mačiatok je naozaj veľa, ponuka trhu je však pestrá a stačí si len správne vybrať. Ak si nie ste s výberom istí, požiadajte o radu takého veterinára, ktorý Vám poradí aj s výživou.
To, čo pre vaše šteňa a mačiatko urobíte v prvom roku, sa bude odrážať v celom jeho ďalšom živote a aj v kvalite vášho spoločného spolužitia. Ani dosiahnutie roku veku by však nemalo byť pre majiteľov impulzom k tomu, aby na správnu výživu prestal dbať. Kvalitné a vyvážené krmivo totiž dokáže výrazne ovplyvniť ako kvalitu života zvieraťa, tak i jeho dĺžku.
MVDr. Petra Miklišová
Odborný konzultant Hill '