S mačkou sa na vodítku kľudne prechádzať môžete, ale chovatelia veľkých šeliem v záujmových chovoch budú musieť absolvovať špeciálny kurz a preukázať svoje vedomosti v praxi. Kontaktný kútiky, kde sa ľudia môžu maznať so zvieratami, budú zakázané.
Povinné budú minimálne rozmery pre výbehy. Minister poľnohospodárstva Miroslav Toman to navrhuje v novele zákona na ochranu zvierat proti týraniu. Sprísnenie normy zlepší úroveň starostlivosti o zvieratá a zabezpečí väčšiu bezpečnosť. Každý, kto chová veľké šelmy ako hobby alebo v tzv. Zookoutcích, bude musieť preukázať svoje vedomosti dokončením špeciálneho kurzu. Jeho súčasťou bude aj praktické zvládanie zvieraťa a správna starostlivosť o neho. Navrhuje to minister poľnohospodárstva.
"Chov veľkých šeliem, ako sú napríklad tigre, pumy alebo medvede, musíme sprísniť, aby bola v bezpečí zvieratá i ľudia. Rozhodne nebude možné, aby sa niekto prechádzal s šelmou na verejnosti. Navrhujem preto, aby každý chovateľ podstúpil kurz a preukázal odbornú spôsobilosť na chov. Zavedieme prísnejšie požiadavky na evidenciu zvierat. Chceme tiež lepšie prepojiť kontroly našich veterinárnych inšpektorov s kontrolami, ktoré vykonáva Ministerstvo životného prostredia. S MŽP na problematike spolupracujeme, schádzame sa v pracovných skupinách, ktoré riešia konkrétne návrhy, "povedal minister Toman.
Teraz platí, že chovateľ veľkých šeliem musí mať povolenie krajskej veterinárnej správy (platné na 3 roky), ktorej inšpektori chov kontrolujú. V SR je zákonom všeobecne stanovené, že chovateľ je povinný starať sa o zvieratá spôsobom a v podmienkach, ktoré vyžadujú ich potreby a zdravotný stav a predchádzať poškodeniu ich zdravia. Pri tvorbe novej legislatívy by sa SR mohla inšpirovať slovenskými vyhláškou o nebezpečných živočíchoch, ktorá stanovuje napríklad povinné minimálne rozmery výbehov pre konkrétne druhy.
Opatrenie by sa týkala všetkých veľkých mačiek, medveďovitých a hyenovitých. Z čeľade psovitých: celý rod vlk a pes Nimravidae.
Úplný a okamžitý zákaz chovu veľkých šeliem by mohol byť problematický. Veľké šelmy sa totiž dožívajú aj niekoľkých desiatok rokov a bolo by nutné nájsť pre nich záchytné stanice. Jednou z možností by bolo postaviť ich na nevyužitých pozemkoch (napr. Brownfield), ale potom by bolo nutné zaťažiť štátny rozpočet miliónovými výdavkami na tieto stavby a mnohoročný prevádzku.
V Európskej únii neplatia jednotné pravidlá pre chovy šeliem, každý štát si ich upravuje vlastnými pravidlami. Úplný zákaz chovu mimo ZOO platí napríklad v Taliansku, Rakúsku alebo v Belgicku. Obmedzene je chov šeliem povolený v Maďarsku, Poľsku alebo Nemecku.
Text: Václav Tampír, vedúca Tlačového oddelenia Ministerstva poľnohospodárstva
Foto: pixabay.com