Na vodítku môžete vziať von nielen svojho psa, ale aj mačacie kamarátku. Pravda, prechádzka nebude tak dlhá a tempo bude pomalšie, ale zase zažijete niečo netradičné. Pre bytové mačky sú prechádzky zaujímavým spestrením dňa. Ako chôdzi na vodítku natrénovať?
V prvom rade je nutné zdôrazniť, že niektorým mačkám sa chôdza na vodítku vôbec nepáči a pohybovať vonku sa bojí, je preto lepšie je nenútiť a nevystavovať zbytočnému stresu. Skúmať okolia na vodítku baví hlavne odvážne a zvedavé mačky, ktoré nedesí neznáme zvukov a cudzie prostredie. Aj keď s vami mačka neujde žiadnu túru, prechádzka okolo domu bude pre bytovú mačku príjemnou zmenou z denného stereotypu.
pokojné miesto
Mačky svoje okolie plne vstrebávajú, pozerajú, kde čo lieta, očuchávajú pachy. Počítajte preto s tým, že mačka urobí niekoľko krokov, zastaví sa, začne vetriť, bude počúvať okolité zvuky a až potom pôjde ďalej. Vonkajšie prechádzky časujte na dobu, kedy je vonku pokoj, je dobré vyberať si miesta bez venčících sa psov. Začínať môžete na oplotenom dvore alebo záhrade, kde sa bude mačka cítiť bezpečnejšie.
Postroj a vodítko
Mačke kúpte bezpečný a pohodlný postroj . Mačke by mal dobre padnúť okolo trupu. Je vždy lepšie voliť postroj ako obojok, z ktorého by sa mačka mohla ľahko vyvliecť.
K dostaniu sú aj špeciálne vestičky . Popruhový vestička doplnená o vodidlo. Vďaka mäkkej výplni je príjemná na nosenie a ničím mačky neobmedzuje. Je tak vhodná aj na dlhé prechádzky a zároveň poskytuje mačke väčšie bezpečie, lebo jej nehrozí žiadne odreniny od zarezaných remienkov. Vestička je plne prispôsobiteľná v oblasti hrudníka aj brucha, takže sa dokonale prispôsobí každej mačke.
Krok za krokom
Nechajte mačku pár dní, aby sa hralo s vodítkom aj postrojom, a tak sa s nimi zoznámila a preskúmala ich podľa ľubovôle. Na týždeň je položte blízko škrabadlá alebo vedľa jej obľúbeného pelechu. Ďalším krokom je mačke postroj nasadiť, spočiatku jej ho nechajte len minútu a potom čas postupne predlžujte. Nechajte ju prechádzať sa s postrojom po byte, ponúkajte jej maškrty a chváľte jej, aby ste z nácviku urobili pozitívne zážitok. Následne pripnite k postroji vodítko a nechajte mačku, aby sa s ním po domácnosti prechádzala. Môžete jej povzbudiť hračkou, aby išla dopredu. Nezabudnite zase na maškrty. Potom sa môžete s mačkou prechádzať po dome, pred nosom jej môžete dať kúsok jedla alebo mačacie mávatka. Mačka by sa mala naučiť chodiť na vodítku a zvyknúť si na ľahký pocit ťahu. Akonáhle sa vám bude zdať, že mačka vodítko prijala a neprotestuje, vezmite ju von (samozrejme pripnutú, aby vám neprekĺzla). Vonku jej chvíľu držte v náručí a ukazujte jej rôzne veci (lístočky na stromu a pod.) Potom jej dajte z náručia do trávy a nechajte jej, aby si miesto prezrela a oňuchala, pokojne na nej Hovorte, po chvíli ju odmeňte a vráťte sa domov. Ak mačka reaguje pozitívne, prechádzky na vodítku môžete postupne predlžovať. S mačkou sa musí zaobchádzať jemne. Na ťahanie na vodítku zabudnite, inak sa jej prechádzky rýchlo znechutí. Mačka si rada volí smer prechádzky, takže ak to ide, snažte sa jej vyhovieť. Ak sa mačka vonku bojí aj po niekoľkých pokusoch, nemá zmysel ju nútiť, z vychádzky nemá žiadne potešenie.
Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá mačka, tipy a triky ako zabezpečiť vašej mačke šťastnejší život, Mladá fronta, 2017
Fotka od Didi S z Pixabay