Mačky väčšinou nie sú agresívne voči svojmu majiteľovi, ale rovnako ako ostatné zvieratá, majú aj ony svoje hranice, ktoré sú ochotné tolerovať. Existuje mnoho rôznych príčin agresivity a niekedy sa môže jednať o ich kombinácii.
Obranná agresia/agresia zo strachu - mačka obvykle zo stretu uteká, ale ak sa jej to nepodarí, môže sa brániť. Alebo sa už skôr naučila, že útek ju nepomôže a radšej zaútočí.
Agresivita pri hre a maznaní - mačky všeobecne dávajú prednosť tomu, aby sa s nimi človek maznal krátko, ale často. Naproti tomu ľudia majú tendenciu k menej častým interakciám, ale o to intenzívnejším. To môže byť pre niektoré mačky nepríjemné a mnohé z nich majú pri maznaní určitú hranicu, ktorej prekročenie môže vyvolať agresivitu (syndróm petting a biting)
Teritoriálna agresia - obvykle sa objavuje voči cudzím mačkám, keď sa dve mačky stretnú na území jednej z nich
Agresivita vyvolaná bolesťou - mačka, ktorá trpí bolesťou, má veľmi zníženú úroveň tolerancie, čo je veľmi častým dôvodom agresie.
Mačky môžu mať väčší sklon k agresívnemu správaniu, pokiaľ sú chované vo vnútri bytu bez podnetov, takže v sebe majú prebytok nahromadené energie. Preto je tak dôležité sa s mačkou pravidelne hrať a ponúkať jej dostatok možností na fyzickú aktivitu. Aj mačiatka a mladé mačky môžu pri loveckých hrách prejavovať určitú dravosť, čo je však prirodzené. Niekedy môže na zmiernenie agresivity pomôcť kastrácia. Zvlášť pokiaľ sa agresivita objavila bez zjavnej príčiny u inak pokojného neagresívneho jedinca, požiadajte o radu svojho veterinárneho lekára. Ak neexistuje žiadny zdravotný dôvod spôsobujúci agresivitu, požiadajte o pomoc kvalifikovaného odborníka na mačacie správanie.
Foto: Max Pixel