Syčanie je jasným komunikačným signálom. Mačka má strach a chce zastrašiť a zahnať všetko, čo ju podľa nej v danej situácii ohrozuje.
Vystrašená mačka dokáže pri dýchaní ostro vyraziť vzduch, pysky má pritom vytiahnuté hore a jazyk vyklenutý. Tento varovný a obranný zvuk dokáže zapôsobiť dokonca aj na protivníka, ktorý má prevahu. Ak nevycouvá, aspoň ho to na chvíľu zastaví. Je to podobné ako u syčícího hada. Aj v prípade syčiacich mačiek ostatné zvieratá vedia, že by sa mala držať ďalej, pretože to neznamená nič dobré a bude nasledovať kousanec alebo seknutie pazúry. Navyše mačka pri syčanie odhaľuje svoje zbrane - ostré očné zuby. Syčať vedia už aj mačiatka. Síce nie je moc počuť charakteristický zvuk, ale mačiatko dobre ovláda výstražnou mimiku.
varovný signál
Mačka syčaním varuje svojho protivníka. Nemusí to nutne znamenať, že je agresívny, ale je to známka toho, že môže zaútočiť, ak bude ďalej provokována. Ak na vás mačka zasyčí, keď sa s ňou pokúsite manipulovať, pravdepodobne sa cíti nejakým spôsobom ohrozená.
Syčanie pri konfrontácii
Mačky nemajú radi konfrontácii s cudzími zvieratami a syčanie je jedným z najlepších spôsobov, ako povedať "agresorovi", že by si mal udržiavať odstup.
obranný signál
Syčanie je skôr obranným než útočným signálom, a to ako v konfrontácii s inými zvieratami, tak s ľuďmi. Ak dôjde ku konfliktu medzi dvoma mačkami, ľudia si často myslia, že tá syčící je agresívny. Ale v skutočnosti môže byť syčiaci mačka obetí. Agresor skôr uprene hľadí a prenasleduje.
Bolesť alebo stres
Ale syčanie môže byť aj známkou závažnejších problémov, ako je stres a alebo chronická bolesť. Ak máte pochybnosti, či je vaša mačka v poriadku, nechajte ju v prvom rade vyšetriť veterinárom, ktorý vylúči zdravotné problémy. Ak je na vine stres, pokúste prísť na to, čo mačku vyvádza z miery a pokúste sa stresor odstrániť.
Fotka od PhotosByGreg z Pixabay