Dôvodov môže byť viac. Buď ho skrátka niečo svrbí, alebo sa tým snažia zmierniť napätie a chce naznačiť, že potrebuje prestávku. Psy používajú rad telesných signálov, ktorým sa hovorí pokojné, aby upokojili seba, iné psy alebo ľudí, s ktorými sú práve v kontakte.
Medzi tieto signály patrí zívanie, prerušenie očného kontaktu, rýchle olízania ňufáku, vyňuchanie, odvracaní hlavy, škrabanie alebo otrepaná, ako by boli mokrí atď. Toto konanie je psím ekvivalentom spôsobe, ktorým ľudia zmenia predmet hovoru, keď sa schyľuje k hádke.
Kedy sa používajú?
Psy používajú preventívne signály dlho predtým, než konflikt nastane. Majú za úlohu zabrániť možným vyhrážkam, majú tlmiť stres a nepokoj, nervozitu a iné nepríjemné javy. Psy ich používajú tiež preto, aby upokojili sami seba. Napríklad keď pes vie, že sa pôjde na výlet a celý netrpezlivý sedí pred autom, často pre upokojenie stresu zíva. Keď sa na psa hneváte, pokúsi sa vás upokojovať tým, že odvráti pohľad alebo sa oblizne.
Koľko ich je?
Doteraz sa hovorí o 28 alebo 29 konejšivých signáloch. Niektoré sú veľmi rýchle, iné trvajú dlhšiu dobu. Aby ste im porozumeli, je nutné psa dlhodobo pozorovať. Ak vás táto téma zaujíma, odporúčame zaobstarať si knihu upokojujúco signály od Turid Rugaas.
Viac sa o konejšivých signáloch dozviete tiež tu: https://muj-pes.cz/chovani/konejsive-signaly-543.html
Foto: pixabay.com