Čaká vášho zvieracieho kamaráta operácie a neviete, ako bude pobyt na veterinárnej klinike prebiehať? V nervózny dobe pred operáciou sa niekedy zabudneme opýtať na všetky dôležité informácie, tento článok by mal vašu neistotu rozptýliť. Pri dobrej informovanosti majiteľa a dodržaní správneho postupu predoperačných príprav a pooperačnej starostlivosti všetko prebehne pokojnejšie a bez komplikácií.
Vyšetrenie pred operáciou a anestéziou (narkózou)
Každá anestézie býva sprevádzaná určitým rizikom. Cieľom predoperačného vyšetrenia je zistiť ochorenie, ktoré majú význam pre nadchádzajúce anestéziu. Majiteľa sa pýtame predovšetkým na ochorenia pacienta v minulosti či predchádzajúcej anestézie, čas posledného kŕmenia, kalenie a močenie a súčasnú liečbu.
Okrem anamnézy robíme rutinne aspoň základné vyšetrenie. Ide o posúdenie celkového zdravotného stavu (váha, výživný stav, dehydratácia, gravidita) a kompletné interné vyšetrenie. Dôraz kladieme na posúdenie funkcie dýchacieho a obehového aparátu, čo je dôležité pre bezproblémové vedenie anestézie. Ďalej vyšetrujeme biochemicky z krvi predovšetkým pečeňové a obličkové funkcie, pretože tieto orgány sú najviac zaťažované pri odbúravaní a vylúčení anestetík. Rozsah vyšetrenia sa musí prispôsobiť pacientovi, jeho súčasný zdravotný stav a rozsahu plánované operácie. Preto u starších pacientov pred plánovanou operáciou robíme rozsiahlejšie vyšetrenia, ako u mladých dospelých zvierat. Naopak, ak je nebezpečenstvo z omeškania, je nutné podať anestéziu a operovať s vedomím podstatne zvýšeného rizika v záujme záchrany života pacienta.
Majiteľa zoznámime vždy so špecifickými rizikami operácie a anestézie samotnej a dávame mu podpísať poučenie o riziku, ako súhlas s anestéziou a operáciou.
Príprava na operáciu majiteľom
Pred vlastným zákrokom je potrebné dodržať základné pokyny:
· 12-18 hodín hladovka u dospelých a 4-8 hodín u detských pacientov (do 6. týždňov veku), za účelom prevencie aspirácie (vdýchnutia) zvratkov
· Obmedzenie príjmu tekutín 2-3 hodiny pred zákrokom (v lete iba 1 hodinu), naopak u pacientov dehydratovaných, zoslabnutých au pacientov s ochorením obličiek je nevyhnutná úprava deficitu telesných tekutín podaním infúznych roztokov
· Psa podľa možností pred zákrokom vyvenčiť
· Mať k dispozícii informácie, na ktoré sa bude lekár pred zákrokom pýtať, viď. vyššie
· Či stav zvieraťa nevyžaduje hospitalizáciu alebo ju majiteľ odmieta, odporúčame priniesť so sebou deku na prikrytie, prípadne zaistiť si odvoz zvieraťa autom so sprievodom, ktorý bude počas transportu zviera strážiť, pre menšie zvieratá stačí prepravka
Starostlivosť o pacienta po operácii
prebudenie
Prebúdzanie je dôležitou fázou, podieľajúce sa na úspechu celého zákroku. Malo by prebiehať pod dozorom lekára, najlepšie v pokojnom prostredí izolovaného boxu v hospitalizáciu. Majiteľovi najradšej zviera vydávame až po nadobudnutí úplného vedomia. Malé percento zvierat môže trpieť tzv. Paradoxný reakcií po podaní anestetík, čo sa prejavuje dezorientáciou v priestore, zviera nespoznáva majiteľa a môže reagovať agresívne aj bez príčiny. V takom prípade je nutné podanie mierne sedácia pre odznení tohto prechodného stavu. Prebúdzanie pod odborným dozorom personálu nemocnice tiež úplne minimalizuje riziko z omeškania pri pooperačných komplikáciách, ktoré môžu po každom zákroku nastať.
V domácom prostredí doprajte pacientovi prebúdzaní na pokojnom mieste, vždy na zemi, najlepšie na *
nepriepustné podložke. Odstráňte z okolia nebezpečné predmety, zabráňte zalézání pod posteľ. Zvieratko príliš nevyrušujte, radšej k nemu nenechajte chodiť deti alebo ostatné zvieratá. V miestnosti by nemal byť prievan ani ostré svetlo.
Termoregulácia
Pri operácii dochádza k zníženiu krvného tlaku a narušenie termoregulácie. Preto je po operácii potreba zvieratko prikryť dekou a na zahrievanie použiť zdroj aktívneho tepla. U nás sa k tomu používajú elektrické tepelné podložky, doma môžete naplniť napr. PET fľaše teplou (nie horúcou) vodou. Pozor na prehriatie, je potrebné pravidelne kontrolovať teplotu zvieraťa v konečníku. Po dosiahnutí normálnej hodnoty, ktorá sa pohybuje okolo 39 st. C, je na mieste zahrievanie ukončiť.
Starostlivosť o operačnú ranu
Pravidelná kontrola rany dvakrát denne, pokiaľ neurčí lekár inak, odhalí komplikácie a umožní ich včasné riešenie. Môže sa jednať o prípadnú rozvíjajúce sa infekciu, narastajúci edém, hromadenie tekutiny v rane, známky prasknutie jazvy alebo nekrózu (odumretie) tkaniva. Ku komplikáciám väčšinou dochádza 3.-5. deň po operácii, kedy telo začne na ranu reagovať. Ak sa Vám zdá, že hojenie neprebieha správne, kontaktujte ošetrujúceho lekára.
Pokiaľ si zviera ranu olizuje alebo ohrýza, musíte mu v tom zabrániť napr. Nasadením ochranného goliera, nosením přelepeného košíka alebo použitím ochranného oblečku, ponožky a pod. Domnienka, že sliny majú hojivý účinok, je úplne nesprávna. V papuľke zvieraťa žije mnoho druhov baktérií, ktorými sa olizovanie rana infikuje, navyše jazyk zvierat je veľmi drsný, obzvlášť u mačiek, a dochádza tak navyše k mechanickému poškodzovaniu a následnému mokvanie kože v okolí rany. Tak sa proces hojenia komplikuje. Ranu udržujte v čistote a suchu.
Kožné stehy by mali byť pri normálnom priebehu hojenia odstránené za 7-10 dní. Pri dlhšom ponechaní šijacieho materiálu v rane sa zvyšuje nebezpečenstvo neprimeranej tvorby jazvy a možnosť vstupu infekcie pozdĺž vlákien do podkožia. Dodržujte preto termín vybratí stehov. Na našich pracoviskách radšej užívame tzv. Plastický steh vstrebateľným vláknom, takže odstraňovanie stehov odpadá. Sú však prípady, keď tento typ sutúry nemožno použiť, ako sú napr. Rozsiahle mamektomie (odstránenie mliečnej žľazy), infikované rany, reoperácia, poúrazové rany pod.
kŕmenie
Na tráviacom ústrojenstve môže dôjsť po anestézii k atónii (ochabnutosti) čriev. Na prevenciu obstipácia (zápchy) alebo ileu (nepriechodnosti čreva) nesmie pacient po anestézii prijímať niekoľko hodín potravu. Po operáciách tráviaceho traktu sa táto doba ešte predlžuje! Všeobecne postupujte tak, že ak je pacient orientovaný (sám dôjde k miske), ponúknite mu malé množstvo vlažnej vody. Pokiaľ ju nevyzvrátí, môžete po cca 30 min postup opakovať. Ak je všetko v poriadku, po 5-6 hodinách ponúknite zvieratku malé množstvo mäkké potravy. V deň operačného zákroku podávajte iba cca 30% bežnej dennej kŕmnej dávky. Týchto 30% rozdeľte na menšie časti a podávajte v dvojhodinových intervaloch. V ďalších dňoch, pokiaľ lekár neodporučí špeciálny kŕmny režim, môžete kŕmiť už ako obvykle.
Bolesť po operácii
Tlmenie bolesti nie je nutné pri všetkých operačných zákrokov, u väčšiny operačných zákrokov sa už pri anestézii podáva látka, ktorá zabezpečí krátkodobé pooperačné tlmenie bolesti. Pri silne bolestivých zákrokov sa dávajú analgetiká aj po dobu niekoľkých dní po operácii. Sú však typy zákrokov, pri ktorých je mierna bolestivosť žiaduce z dôvodov správania pacienta v období rekonvalescencie. K podávaniu analgetík je nutné pristupovať individuálne s ohľadom na typ zákroku, vek a temperament pacienta as ohľadom na psychický stav zvieraťa.
pohybový režim
Pohybový režim po operácii je nutné upraviť individuálne podľa typu zákroku, stavu a veku pacienta. Všeobecne po preventívnych zákrokoch u zdravých zvierat (napr. Kastrácia) dodržiavame len obmedzenie v podobe venčenie na vodítku do doby odstránenia stehov, cca jeden týždeň.
U pacientov po ortopedických zákrokoch je toto obmedzenie väčšinou dlhšia. Pri niektorých diagnózach je povolené krátke venčenie iba za účelom vykonanie potreby. Po neurologických operáciách je pohybový režim upravený podľa nariadenia operatéra.
Ak sa po operácii Váš miláčik prejavuje akokoľvek neštandardne alebo inak, než Vás poučil ošetrujúci veterinár, okamžite jeho stav konzultujte, prípadne vyhľadajte najbližšie veterinárne zariadenia. Je lepšie pacienta viackrát skontrolovať, než niečo zanedbať.
Autor článku: MVDr. marek Galbinec
www.vetcentrum.cz