Predstavte čitateľom váš útulok. Kedy bol založený a ako funguje? Koľko v ňom máte zvieratiek?
Broumovský mestský psie útulok je umiestnený v areáli čistiarne odpadových vôd mimo mesto, medzi riekou stonavý a cyklistickým chodníkom z Broumova do Otovice, takže je na veľmi pokojnom mieste. Aj preto je obľúbený mnohých venčiteli, pretože si môžu užívať prechádzky na lúke, mimo ruchu mesta a obytnú oblasť.
V skoršej dobe tu fungovali len štyri záchytné ohrady pre umiestnenie psov na nevyhnutne potrebný čas. V roku 2011 došlo k vybudovaniu úplne nového útulku v areáli čistiarne odpadových vôd. Na tento účel bola využitá prázdna budova v zadnej časti areálu. Tu došlo ku kompletnej rekonštrukcii a novo tu vzniklo päť veterinárnych (ošetrovateľských) kotercov, ďalej prípravovňa krmiva, sklad krmiva a zázemie pre ošetrovateľov. Začínalo sa naozaj od základu a v prvej fáze bolo tiež zriadené osem kotercov s kapacitou 16 miest. Postupne sa útulok zveľaďoval a v roku 2015 došlo k rozšíreniu o ďalších päť kotercov. Vzhľadom k tomu, že sme sa usilovali o to, aby útulok spĺňal štandardy "riadneho" útulku, museli sme vyhovieť pomerne prísne legislatíve.
V roku 2016 sme sa rozhodli útulok dokončiť a splniť všetko čo je potrebné pre prevádzku plnohodnotného útulku. Došlo k odvodneniu priestoru u kotercov, vybudovalo sa ďalších päť kotercov a dva koterca karanténnej. Celý priestor, vrátane novej prístupovej časti, je opatrený obrubníky a zámková dlažba dala areáli úplne iný vzhľad. Opravilo sa oplotenia a vybudovalo sa nové pre budúce vstup pre verejnosť. Dnes je útulok "skutočným" útulkom, ktorý má Krajskou veterinárnou správou Hradec Králové schválený svoj prevádzkový poriadok a spĺňa všetko, čo má. Kapacita útulku je 26 miest + 2 karanténnu miesta a päť miest veterinárnych. V roku 2018 sa musela riešiť aj situácie s nájdenými mačičkami, preto bol jeden vnútorné koterec prebudovaný na koterec pre mačičky, a aj vonku boli vybudované dve mačacie voliéry.
Čo sa štatistiky prijatých a adoptovaných psíkov a mačičiek týka, tak tu pár čísel:
V minulom roku sme prijali 76 psíkov, domov ich našlo 72. Tiež sme prijali 67 mačičiek a domov ich našlo 59. Myslíme, že sú to uspokojivé čísla, teda čo sa nákupný "príjem vs. výdaj "týka. Čísla prijatých psíkov a mačičiek už tak potešujúce nie sú.
Stíhate okrem starostlivosti o zvieratká aj niečo iné? Ako prebieha váš bežný deň?
Práca v útulku je veľmi náročná, hoci si niektorí ľudia stále myslia, že je to "práca snov". Málokto si však uvedomuje, že do pracovných povinností v útulku nepatrí len venčenie psíkov a starostlivosť o ne. Samozrejmosťou je obstaranie štvornohých zverencov v útulku, tzn. príprava jedla, upratovanie kotercov, venčenie psíkov (to isté, okrem venčenie aj u mačičiek). Avšak je tiež potrebné jazdiť s maróduje na veterinu, pokiaľ sa jedná o nejakú operáciu, psíkov či mačičky potom zase na veterine vyzdvihovať. Toto všetko sa deje za neustáleho zvonenie telefónu (hlásenie strateného psíka, nález psíka, otázky na útulkové psíkov i.). Toto je práca "na pracovisku". Ale tým to nekončí. Na počítači je potom potrebné zodpovedať rôzne emailové otázky, tiež otázky na facebooku, je potrebné zaistiť inzerciu psíkov, riešiť reklamné predmety apod. A to nielen 5 pracovných dní v týždni, ale 7 dní v týždni.
Môžete sa s čitateľmi podeliť o nejaké zaujímavé príbehy vašich najdúcha Prekvapili vás nejaké osudy?
Bol 22. február 2018, kedy bol pri obci Zájazd u Českej Skalice nájdený "psík". Teda skôr hafan, pretože išlo o argentínsku dogu nemalé váhy. Nájdený bol s náhubkom, uviazaný pri strome. Psík putoval ihneď k nám do útulku. Bohužiaľ sa ukázalo, že nie je práve prívetivé povahy a že starostlivosť o neho nebude ľahká. Vďaka facebooku sa podarilo zistiť o jeho minulosti celkom dosť informácií. Volal sa Spirit, za svoj zatiaľ mladý život prešiel rukami viacerých majiteľov, navyše mu niektorí mali aj dosť fyzicky ubližovať. A pri strome, kde bol nájdený, mal stráviť dokonca dva dni a dve noci. V tie dni zrovna panovali veľké mrazy, takže 48-hodinový pobyt pre takéhoto psa mohol byť koniec. Toto, rovnako tak i kruté zaobchádzanie pôvodných majiteľov, sa muselo odraziť na jeho súčasnom správanie. Preto sme vtedy požiadali o pomoc cez facebook. Hľadali sme niekoho, kto si na toto plemeno trúfne, kto s ním má skúsenosti. Ozvala sa nám mladá pani a hneď na druhý deň prišla do útulku. Spirita vzala na prechádzku, a vrátila sa s tým, že Spirit nie je stratený prípad, ale potrebuje len individuálny prístup. Vďaka správanie pôvodných majiteľov má asi dosť veľký zmätok v hlave a pobyt zo dňa na deň v útulku nie je tá najlepšia bodka. Martina ponúkla pomoc s dočaskou Spirita. Mala možnosť sa mu denne dostatočne venovať, s týmto plemenom mala skúsenosti a hlavne, Spirit si ju evidentne obľúbil. Navyše ona sa ho nebála, čo bol základ pre vzájomnú spoluprácu. Aby sme mohli toto zrealizovať a Spirit tak umožniť šancu na lepšiu budúcnosť, pomohli sme Martine (nielen my, ale aj veľké množstvo ľudí) dať dohromady peniaze na koterec a zateplenú búdu pre Spirita. Bolo úžasné, ako sa vtedy ľudia zomkli a behom naozaj pár dní poslali dostatok peňazí na všetko, čo bolo treba. Ďalší ľudia potom pomohli koterec zostaviť, a tak už nastal ten deň D, kedy si Spirit mohol zabaliť útulkový batôžtek a frčať ústrety lepšej budúcnosti. Už pri odchode Spirita z útulku bolo jasné, že on vie, že ide za pomocou, že dostáva šancu a vie, že bude lepšie. Kým nás okolo tak nejako ignoroval, aj cez tú ignoráciu vyvolával rešpekt nás všetkých, tak naopak Martinu rešpektoval. Tá mu v aute s ľadovým pokojom dala dole náhubok, Spirit sa v aute uvelebil, žmurkol na nás a išiel ... Martina s ním urobila kus práce. Tí dvaja si jednoducho "sadli". Mali sme možnosť sledovať, ako sa Spirit učí povely, ako sa zžíva sa štvornohú svorkou Martiny a ako sa hlavne učia zase dôverovať dvojnohé rase. A ako to všetko dopadlo? Martina dala spirit trvalý domov. Zachránila ho. Zahojila zlomenú psie dušu. Dala mu šancu a on jej je za to vďačný. Jo a dala mu nové meno - SIR!
Počúvate nejaké predsudky a mýty ohľadom útulkových zvieratiek? Sú pravdivé?
Tak napríklad veľa ľudí si myslí, že keďže u útulkového psíka mnohokrát nepoznáte pravú minulosť, existuje hrozba, že bude psík agresívne alebo nastane problém. Áno, môže sa to stať. Ale väčšinou už povahu psíka spoznáme v útulku a s tým ho tiež dávame do adopcie. Je jasné, že si so psíkom z útulku musíte vybudovať najprv nejaký vzťah, získať vzájomnú dôveru. Musíte ho poriadne spoznať, jeho povahu, jeho správanie, jeho reakcia na rôzne podnety. Ale to musí aj on. Aj pes sa s vami musí naučiť žiť. Mnoho ľudí, ktorí už psíkov z útulku adoptovali, tvrdí, že útulkáčci sú proste najvďačnejšie.
Preverujeme záujemcov o zviera?
Snažíme sa záujemcov o psíkov i mačičky preverovať. Samozrejmosťou je zodpovedanie základných otázok ohľadom nového domova pre psíka či mačičku (kde bude psík či mačička bývať, či majú ľudia skúsenosti, či na psíka majú čas atď.). Pri návšteve útulku nasledujú ďalšie otázky, ale väčšinou sa ľudia sami rozrozprávajú a otázky ani nie sú potrebné. Najlepšie iste je, ak záujemcov o psíka alebo mačičku pozná alebo odporučil niekto z našich známych.
Stáva sa často, že ľudia vracajú adoptovaná zvieratá späť?
Nie je to časté, ale stáva sa to. Niektoré prípady sa dajú pochopiť. Mali sme prípady, keď noví majitelia vracali psíka späť a naozaj to obrečeli, ale nebolo iné východisko. Ale samozrejme sú prípady, kedy zostáva rozum stáť. Mali sme tu prípad, kedy si ľudia prišli pre psíka asi 300 km sem a 300 km s ním išli domov, a hneď na druhý deň ráno ho vracali (opäť cesta 300 a 300 km) s tým, že je moc veľký. Akoby ho v útulku nevideli.
Čo by mal potenciálny záujemca dopredu premyslieť?
Asi by bolo najlepšie, keby si položil otázku "Som schopný sa postarať o dieťa? Ak áno, potom by mal zvládnuť postarať sa aj o psíka. Psík aj mačička sa stávajú členom domácnosti. Rovnako ako dieťa potrebuje náš čas, tak ho potrebuje aj psík. U mačičiek je to trošku iné - tie nepotrebujú venčiť, navyše niekoľkokrát denne, mačičky sú v tomto menej náročnejšie, ale rozhodne nie, čo sa veterinárnej starostlivosti a kŕmenie týka. Takže je potrebné čas, trpezlivosť a financie. Rovnako ako máme voči dieťaťu povinnosti a zodpovednosť, ako aj voči psíkovi. Ak je psík chorý, potrebuje rovnako ako dieťa lekára a lieky. A ak je chorý pán, aj potom tu musí byť niekto, kto sa postará o psíka (ako o dieťa). A ak ja ako majiteľ prídem o prácu, musím sa postarať o dieťa io psíka. Rovnaké je to so stratou bývania a pod. Toto všetko si ľudia musia uvedomiť. Nemožno si myslieť, že jednoducho potom psíka vrátim do útulku, pretože už na neho nemám čas, nemám na neho financie, mením byt, mením priateľa, mením prácu, takže psa dám preč. To je zle, ale bohužiaľ sa to stáva. Áno, všeobecne obstaranie psíka je potrebné si naozaj dobre rozmyslieť a zvážiť všetky možné scenáre, ktoré môžu prísť, či v nich ako páníček psíka či mačičky obstojím.
Keď sa dostane zviera k vám do útulku, za ako dlho môže byť adoptované novými majiteľmi?
V prípade, že nálezca psíka či mačičky vyhlási, že zviera nechce nadobudnúť do vlastníctva ani sa o neho dočasne starať, čo je asi najčastejší prípad v praxi, tak občiansky zákonník predpokladá umiestnenie takéhoto zvieraťa do útulku, a tu beží lehota 4 mesiacov od jeho prijatia do útulku. Štvormesačné obdobie v žiadnom prípade neznamená to, že útulok musí zviera držať v útulku po dobu štyroch mesiacov a nemôže ho zveriť do starostlivosti tretích osôb, toto zákon výslovne nezakazuje. Je to koniec koncov aj v záujme štátu, resp. obcí, aby zvieratá v útulku netrávila dlhú dobu a išla čo najskôr do starostlivosti tretej osobe, ktorá na seba za zviera nielen prevezme zodpovednosť, ale tiež bude plne hradiť ďalšiu starostlivosť o neho. Tento systém opatrovníctva / osvojovanie zvierat z útulkov šetrí obciam, resp. štátu značne finančné prostriedky, ktoré môžu ísť pokojne do desiatok miliónov korún ročne). S každým novým majiteľom psíka aj mačičky je spísaná riadna adopčnou zmluva, takže ak by sa stal prípad, že sa majiteľ nájde v tejto štvormesačnej lehote a psík či mačička by už boli v novom domove, je samozrejme potrebné kontaktovať nových majiteľov a situáciu vyriešiť. Ale toto sa nám naozaj ešte nestalo. Myslím si, že ak sa niekomu zabehne psík alebo mačička, potom majitelia zalarmuje okolité útulky, mestskú políciu, obecné úrady, veterinárnej ordinácie, stratu psíka zverejní na facebooku, tak potom je veľmi reálna šanca, že sa psík dostane späť k majiteľovi naozaj hneď. Ale toto je v prípade, že majiteľ má záujem na tom, aby sa psík našiel, resp. vrátil späť. Mnohí nájdenie psíkovia a aj mačičky svojimi majiteľmi zámerne hľadaní nie sú.
Čo považujete za najväčší problém vášho azylu a útulkov všeobecne?
Nie je to ani tak problém, ako skôr smutný fakt, že sa k nám dostáva veľa psíkov zo zlých podmienok. V dnešnej dobe vyspelej civilizácie sa nájdu ľudia, ktorí psíka neberú za živú bytosť. Prichádza k nám psíkovia chudé, chorí a psychicky zlomeniu. Ďalej je tu problematika nájdených psíkov. Je neuveriteľné, že sa nájde psík a nikto ho nehľadá. Hoci je predmetom reklamy na facebooku, v miestnych novinách, informácia je distribuovaná na okolité obce, kontaktujeme aj okolité veterinárnej ordinácie, často sa naozaj majiteľ nenájde. Toto poukazuje aj na problematiku čipovanie - niektorí psíci očipovaná nie sú vôbec, ale aj dosť tých, čo očipovaná sú, zase nie sú uvedení nikde v registroch.
Čo vám naopak robí najväčšiu radosť?
Najväčšou radosťou je, keď dostaneme fotky od našich bývalých zverencov, kde sú slová zbytočné a my z obrázkov vidíme, ako sa psíci majú. Teda nielen psíci, ale i mačičky. Mnoho ľudí, ktorí si od nás psíkov či mačičky berú, nám píšu pozdravy na facebook, do emailu, i do sms správ. Je pekné vidieť, že treba psík, ktorý bol zachránený z hrôzostrašných podmienok, bol vychudnutý, chorý, psychicky zlomený, sa v novom domove má báječne. To nás poháňa ísť ďalej a ďalej pomáhať.
Aký máte názor na kastráciu zvierat?
Kastrácia je naozaj nutnosťou. Kastrácia fenek navyše pomáha predchádzať zdravtoním problémom v budúcnosti, ako sú napr. Zápaly a rakovina maternice a ostatných pohlavných orgánov. To isté platí pre mačičky. U mačiek v súčasnej dobe stále rastie problém ich nekontrolovaného množenia napr. V mestách a na dedinách, kde sa mačky voľne pohybujú a málokto sa o ne stará. Plošná kastrácia by tu zabránila vzrastajúcemu problému.
Akým spôsobom môžu ľudia pomôcť? Dostávate nejaké sponzorské dary?
Samozrejme najväčšou pomocou je adopcia psíkov a mačičiek. Ale sme vďační aj za zdieľanie našich psíkov na facebooku, za odovzdávanie informácií o našom útulku, aby sa o nás vedelo. Je jasné, že veľkou pomocou je pomoc materiálnu, kedy môžu ľudia voziť pre psíkov a mačičky deky, pelechy, obliečky, vodítka, obojky, hračky, podstielku pre mačičky, kŕmenie pre psíkov a aj mačičky atď. No a veľkou pomocou je finančná podpora, nech už jednorazovým finančným príspevkom, alebo aj nákupom reklamných predmetov útulku.
Viac na www.mpbroumov.cz/utulek.php
Foto: archív zvierat z útulku Broumov. Na poslednej fotke je Šelma z tohto útulku, ktorá teraz žije spokojne v pražských Holešoviciach.