Leto je obdobie, ktoré býva štedré na slnko a teplé počasie. Vysoké teploty však môžu byť pre vašich miláčikov veľmi nebezpečné. V poslednej dobe sa viac, ako inokedy stretávame s ochorením z prehriatia organizmu - hypertermiou.
Kedy dochádza k prehriatiu organizmu psov a iných zvierat
U ľudí dochádza pri prehrievaniu organizmu k poteniu. Odparovanie potu z povrchu ľudského tela spôsobuje účinné ochladzovanie. Vaši miláčikovia však nemajú žiadne potné žľazy a svoj organizmus môžu ochladzovať len zrýchleným dýchaním s vyplazeným jazykom. Tento mechanizmus však nie je zďaleka tak účinný, ich srsť k rýchlemu prehrievaniu napomáha. Preto majú zvieratá v týchto horúcich letných dňoch problém s udržaním správnej teploty tela. Prehriatie je vážny problém a v jeho dôsledku môže dôjsť aj k smrti zvieraťa. Ak zviera ponecháte v automobile alebo pred obchodom na slnku bez tieňa a pitnej vody, veľmi riskujete jeho zdravie, často i život. V horúcom počasí môže teplota vo vnútri automobilu dosiahnuť až 65 ° C počas 10 - 15 minút. Ani tieň a pootvorené okienka nie sú zárukou, že sa váš miláčik neprehreje. Nikdy neviete, ktorá situácia vás zdržia a ako skutočne dlho bude zviera v aute zatvorené, či tieň vydrží pod.
Mechanizmus vzniku hypertermia a následky
Pokiaľ dôjde k celkovému zvýšeniu telesnej teploty, zviera sa chce ochladiť zrýchleným dýchaním. Pri tom dochádza k odparovaniu a zviera stráca tekutiny. Ak nemá prístup k vode, tieto straty sa prehlbujú, zviera prestáva byť schopné kompenzovať prehriatia a dochádza k zníženiu tlaku krvi v obehu, zvýšenie hematokrytu (zahustenie krvi), rozvoju dehydratácia a následne šokového stavu. Dehydratácia spôsobuje spomalený priechod krvi krvným riečiskom, čo znamená nižšiu prívod kyslíka a dôležitých látok napr. Glukózy do mozgu a dôležitých orgánov a spomalený odvod splodín metabolizmu z organizmu. Srdce sa snaží kompenzovať nedostatočnosť obehu svoju vyššiu činnosťou. Pokiaľ nedôjde k účinným opatreniam v tejto chvíli, začne v organizme dochádzať k ireverzibilnými (nezvratným) zmenám. Vplyvom dehydratácia dôjde k takému spomaleniu obehu a zvýšenie hematokrytu, že krv začne stagnovať v kapilárach a drobných cievach, kde sa zráža. Tento stav sa nazýva diseminovaná intravaskulárna koaguace. Dôjde ku kolapsu organizmu a bezvedomie. Aj na začiatku liečby v tejto fáze sú už steny ciev poškodené a zrážanlivej faktory vyčerpané, takže aj pri podávaní infúznych roztokov, stabilizáciu obehu a zníženie hematokrytu (nariedenie krvi), dochádza cez steny ciev ku krvácaniu napr. Do tráviaceho traktu, do podkožia i do vnútorných orgánov a k zlyhaniu predovšetkým obličiek v dôsledku zlého prekrvenia a pečene v dôsledku narušeného metabolizmu. Multiorgánové zlyhanie je stav prakticky neliečiteľná, aj v humánnej medicíne je jeho liečba veľmi zložitá a nákladná a vyžaduje veľké technické zázemie.
Pre koho je prehriatie najviac nebezpečné
- mladí, starí alebo obézni jedinci
- zvieratá s veľmi hustou srsťou
- zvieratá chorá, predovšetkým so srdcovými alebo dychovými ťažkosťami
- plemená brachycefalická, predovšetkým buldoci, boxer, takmer všetci molossi, pekinéz, ši-tzu, bostonský teriér, lhasa apso pod., Ale aj perzské mačky
- zvieratá namáhaná výcvikom alebo inou záťažou za horúceho počasia
- veľmi drobné zvieratá vystavené slnku - drobné hlodavce, papagáje
Slnko môže spôsobiť aj popáleniny napr. U bezsrstých plemien psov alebo mačiek. Pokiaľ s nimi idete von za slnečného počasia, je nutné ich koži ošetriť krémom s vysokým faktorom. Tiež rozpálená vozovka môže pri dlhej chôdzi spôsobiť popáleniny vankúšikov na labkách.
Ako predchádzať prehriatiu
- v horúcich dňoch nenechávajte nikdy svoje zvieratá v zaparkovanom aute
- zviera musí mať k dispozícii chladnú pitnú vodu
- prepravka alebo klietka so zvieraťom nesmie byť vystavená priamemu slnku a musia byť dostatočne odvetraná
- výcvik alebo dlhé prechádzky absolvujte ráno alebo v podvečer alebo vyberajte prostredí, kde je dostatok tienistých miest napr. Les, park
- ak sa musíte pohybovať na miestach s plným slnkom, chlaďte zvieratá polievaním vodou alebo im umožnite kúpanie
- aj doma musí mať zviera k dispozícii chladnú pitnú vodu, dostatočné vetranie, nenechávajte zvieratá na balkónoch bez zaistenia kvalitného tieňa
Ako poznáme prehriatiu
Prehriatie čiže hypertermie je veľmi závažný stav, ktorý môže rýchlo skončiť smrťou. Preto je nutné ho včas rozpoznať a začať liečbu.
- sťažené alebo veľmi rýchle dýchanie
- suchá, horúca koža, suché sliznice pyskov, suchý horúci ňufák vo vyššom štádiu slinenie, jasne červené ďasná, jazyk a sliznice
- nepokoj a nervozita v prvej fáze, neskôr dezorientácia, sklený pohľad a zhoršená reakcie na vonkajšie podnety, apatia
- zrýchľovanie srdcového tepu, slabnutie organizmu a prípadný kolaps organizmu
Prvá pomoc u prehriateho zvieraťa
Najdôležitejšie je zviera účinne ochladiť. Odporúčame balenie do mokrých uterákov, postriekanie chladnou vodou alebo postupné namočení celého tela v chladnej vode. Vhadzovanie celého zvieraťa do ľadovou vodou napustenej vane neodporúčame, pretože vplyvom veľkého teplotného rozdielu môže dôjsť k šokovej reakcii organizmu a tá celý problém ešte prehĺbi. Vždy dodržiavajte zásadu, že voda nesmie byť ľadová. Ak zviera reaguje a je schopné piť, ponúkajte mu po menších dávkach chladnú (nie ľadovú) vodu.
Zviera po poskytnutí prvotnej pomoci dopravte čo najrýchlejšie k veterinárovi, ktorý posúdi stav zvieraťa, vykoná potrebné vyšetrenia a začne komplexnú liečbu hypertermia.
Autor článku: Daniela Duchková
© VETCENTRUM Duchek sro
www.vetcentrum.cz