Ak nie, môže to znamenať problém!
Medicínske testy nemusí byť vždy tým hlavným pre posúdenie zdravotného stavu psa. Prínosné môže byť aj sledovanie jeho správanie a zvykov. Spôsob pretiahnutie je jedným z nich.
Pokiaľ pes vstane po odpočinku a krátko sa pretiahne, je to považované za prirodzený a normálny prejav zdravie. Avšak ak je táto akcia nevyrovnaná, napríklad pretiahne len predné, alebo naopak iba zadnú časť tela, je to veľmi často ukazovateľ nejaké ťažkosti v tele.
dôležité pozorovanie
Majitelia psov veľmi často podľa správania spoznajú, kedy sa ich štvornohý spoločník necíti v úplnej kondícii. Napriek tomu je "pozorovanie" nedoceneným nástrojom, a pri udržiavaní čo najlepšieho zdravotného stavu našich psích kamarátov ho nevyužívame tak, ako by sme mohli. Sú to každodenné drobnosti, ako je štruktúra srsti, jej vzhľad, drobné nerovnováhy v pohybe. V bežnom živote najrôznejšie "vyryté" na srsti psa ani nevnímame. Napriek tomu sú signálom, že sa pod kožou deje niečo, čomu by sme mali venovať pozornosť. Všetky vizuálne aspekty sú dôležité a vypovedajú o zdraví a pohode nášho maznáčika. "Zdravotný problém môže prichádzať veľmi pozvoľna a nepozorovateľne. Môže sa prejaviť napríklad aj zmenou pachu dychu alebo labiek. Stav tela vnútri je, rovnako ako u ľudí, zrkadlenie skrze srsť. Napríklad iná štruktúra srsti na častiach tela, alebo dokonca po celom tele, môže indikovať problém nervového či obehového systému, bolesti v oblasti krku alebo naopak v bedrách ", hovorí myoterapeutka Šárka Janouchová, ktorá sa špecializuje na prácu sa svaly, masáže a fyzioterapiu u psov . Zároveň s tým upresňuje, že každá časť psieho tela má svoj účel. Zjednodušene by sa zadná časť dala nazvať akýmsi hnacím motorom a predné kormidlom.
poranenie svalov
"Drobná mikroskopická, ale aj väčšie a staré zranenia vo svaloch sa len veľmi ťažko diagnostikujú. Môžu však byť príčinou mnohých problémov a spôsobovať veľkú nerovnováhu v tele a postupom času viesť k nepríjemným a bolestivým ťažkostiam, "hovorí Šárka Janouchová a pokračuje:" Pre príklad nemusím chodiť ďaleko. Trebárs také hádzanie loptičky, psy ho milujú a my si tým uľahčíme prechádzku. Ale je potrebné si uvedomiť, že ak sa nejaký pohyb opakuje často, potom dochádza k preťaženiu určitých častí tela a svalov a telo to zákonite musí kompenzovať inde. Preťažená časť sa dostáva do stále väčšieho napätia, stresu a s tým súvisiace bolesti. To však na prvý pohľad vôbec nemusí byť viditeľné aj niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Potom zrazu začne pes krívať alebo mať opakujúce sa hnačky, zažívacie ťažkosti, je bez života a to aj napriek tomu, že z pohľadu veterinára a všetkých najrôznejších vyšetrení je úplne v poriadku. Ak si však začneme viac všímať správanie psa, napríklad už zmieňovaného pretiahnutie, budeme schopní ľahšie a rýchlejšie identifikovať prípadnú ťažkosť a podobným extrémnym stavom predchádzať.
masáž lieči
Julia Robertson anglická špecialistka na prácu so svalovým a kostrovým systémom, ktoré za viac ako 12 rokov praxe v tomto odbore prešlo rukami cez sedem tisíc psov k tomu hovorí: "Svalový systém je jeden z 10 najdôležitejších systémov v tele, a to ako v tele človeka , tak psa. Bohužiaľ veľmi často je podceňovaný. Ja na svojich seminároch učím nielen, ako sa majitelia môžu o svaly svojich psov bezpečne starať, ale aj spôsoby, ako pozorovaním rozoznať prípadný problém včas. Veľmi efektívny nástroj je dotyková terapia, ak chcete masáž. Tá je v poslednej dobe u psov veľmi moderné. Je však potrebné si uvedomiť, že poškodený sval môže mať zásadný efekt na kostrový systém, rovnako tak významným spôsobom ovplyvňuje všetky ostatné systémy v tele od cirkulačného, zažívacieho, cez hormonálne alebo nervový, a preto než človek začne masáž aplikovať, mal by poznať aspoň základy , ako telo psa funguje, aké sú bezpečné masážne techniky, a samozrejme kedy masírovať a naopak kedy nie. Inak môžeme narobiť viac škody ako úžitku. "
Znižuje bolesť, urýchľuje regeneráciu
Dotyk je veľmi často podceňovaný čoby liečivý nástroj. Všetci sme si vedomí dôležitosti kontakte počas vývoja zvieracích mláďat. To sa však nezastavuje ani v dospelosti. Dotyková terapia a masáž preukázala prínosy ako pre terapeuta, tak pre psa pôsobením napríklad zníženie srdcovej činnosti. Iba toto samo o sebe môže viesť k zníženiu úrovne napätia a redukcia bolesti. Z vedeckého pohľadu sa jedná o uvoľnení endorfínov a enkefalínov, čo sú telom prirodzene produkuje chemické látky s opiátovým účinkom. "Špecifický typ masážou aktivizuje nervový systém, ktorý upozorní mozog na blížiace sa činnosť, rozprúdi krv, rýchlejšie doručí kyslík a živiny do svalových buniek a to im poskytuje rýchlejší možnosť regenerácie," popisuje niektoré z prínosov masáže Julia a dodáva, že niekedy stačí naozaj málo a efekt je až neuveriteľný. Šárka Janouchová k tomu na záver dodáva: "S Juliou spolupracujem už niekoľko rokov. Je mojou učiteľkou v oblasti myoterapie. Začalo to seminárom "Ako masírovať psov", ktorý som s ňou v Českej republike zorganizovala. Od tej doby sa tieto semináre stali plnohodnotnou súčasťou našej spolupráce, pretože záujem o ne je stále veľký a kapacita miest na nich obmedzená vždy iba na 10 účastníkov. Zameriavame sa totiž predovšetkým na praktické zručnosti, a tak je to veľa o individuálnu prácu s jednotlivými účastníkmi a ich psov. Mám radosť z každého hafana, ktorý sa môže radovať z pohybu a nie je obmedzený bolesťou. Pohľad na psa, ktorý je uvoľnený a má "ľahký" pohyb, je krásny. Taký pes takisto k pohybu potrebuje oveľa menej námahy, lebo nemusí kompenzovať nerovnováhu a často aj bolesť v tele. A pretože sa absolventi zaujímajú o ďalšie vzdelávanie v tejto oblasti, plánujeme na jeseň tohto roku otvorenie pobočky anglického Galen Therapy Centra, založeného Juliou Robertson, aj v SR. "
Viac na www.krasnacarodejka.cz
Text: Šárka Janouchová
foto: Ivana Čelikovský