Kým sa jar vkráda do života väčšiny domácich zvierat, ich majitelia sa začínajú pomaly rozhliadať, ako účinne bojovať proti hojné skupine bĺch, kliešťov, všenek a iných nepozvaných hostí ...
Títo mnohokrát mikroskopické ektoparaziti dokážu znepríjemniť život ako zvieraťu, tak i jeho pánovi. Práve teraz nastáva čas, kedy majitelia môžu prostredníctvom dôsledné prevencie zatočiť s neželanými hosťami. Aplikácia antiparazitických prípravkov dokáže ochrániť maznáčika pred uhniezdením nechceného príživníka v jeho kožuchu aj niekoľko týždňov či mesiacov a zamedzí tak nekonečnému svrbenie, škrabanie a zúfalému stonanie. Prevenciou ochráni majitelia nielen svoje miláčikov, ale aj sami seba pred ochorením spôsobené nákazou od parazitov.
Na trhu sa objavuje celý rad prostriedkov od šampónov, obojkov, sprejov, až po spot on pipety. Ako ale zvoliť ten správny? Jedným kritériom je samozrejme hmotnosť zvieraťa, ale dôležité je aj prostredie, v ktorom sa pes či mačka najčastejšie pohybujú. "Vankúšový miláčik vyžaduje iné schéma ošetrenia než pes, ktorý sa často pohybuje v lese, miluje vodu, alebo ktorý žije vo svorke s ostatnými psami a mačkami," hovorí MVDr.Gabriela Zelinková.
pes mestský
Psom žijúcim v mestách, alebo prevažne v domácnosti odporúčajú odborníci antiparazitické produkty vo forme spreja alebo spot on. Aplikáciu týchto prípravkov je nevyhnutné vykonávať pravidelne 1x mesačne v mesiacoch februári až novembra. "U mestských psov by ich majitelia nemali opomenúť predovšetkým dôslednú prevenciu aj v miestach, kde sa pes často nachádza. Parazity sa radi množia na teplých miestach, ako je napríklad psí pelech. Preto je nevyhnutné aj tieto miesta ošetriť vhodným insekticídom a pravidelne prať pokrývky a vankúšiky, "upozorňuje MVDr. Zelinková.
Pes záhradné čiže dedinský
Spot on i spreje možno využívať aj v prípade, že pes zdržiava často na záhrade rodinného domčeka. Pre tento typ psov je veľmi vhodný aj veľkostne univerzálne antiparazitický obojok. MVDr. Gabriela Zelinková vysvetľuje: "Obojky sú pohodlným riešením pre všetkých psov, ktorí môžu zdržiavať vonku. Nie sú však príliš vhodné pre zvieratá, ktoré žijú v domácnosti a sú v úzkom kontakte s deťmi. V takom prípade radšej odporúčam voliť formu ošetrenie moderné pipetou, tzv. Spot on. "Obojok je vhodné začať používať už v marci, dôležité je jeho nasadenie zopakovať približne po štyroch mesiacoch - teda v júli a novembri.
Pes dobrodruh, pes lovec, pes vo svorke
Ak zviera zdržiava celoročne vonku alebo s ním majitelia chodia často do voľnej prírody a hrozí mu nákaza od divokých zvierat, potom je pre neho vhodný napríklad produkt DUOWIN Contact, ktorý je potrebné aplikovať pravidelne 1 x mesačne od februára až do novembra. Účelný je tiež už spomínaný antiparazitárny obojok. Pre psov žijúci vo svorke s mačkami sa hodí napríklad prípravok EFFIPRO Dog, dostupný vo forme roztoku aplikovateľného na chrbát psa (spot-on) alebo spreje. Tento prípravok mačky lepšie znáša. "Ak váš pes miluje vodu - všeobecne platí, že je lepšie aplikovať spot on prípravky, ideálne nie pred kúpeľom ale až 48 hodín po nej. V prípade, že má psík antiparazitárny obojok odporúčam ho pred kúpaním zložiť a po uschnutí zase nasadiť, "dodáva MVDr. Zelinková.