Privolanie pre začiatočníkov

Spoľahlivé privolanie znamená, že sa pes bez rozmyslu "otočí na podpätku" a rýchlo pribehne k svojmu pánovi. Len v takom prípade budete mať možnosť privolať svojho štvornohého miláčika aj pri silne rušivých podnetoch.

Základné pravidlo je oveľa jednoduchšie ako jeho aplikácia a presadenie: "Privolaj svojho psa len vtedy, keď máš istotu, že pribehne!"

nadšená reakcia

Privolanie neznamená, že sa k vám pes po zdĺhavom váhania přiloudá. Pri privolanie nepripadá do úvahy nejaké "rozmýšľania", prípustná je len rýchla reakcia. Nediskutujte o tom, či vás pes poslúchne, ale zorganizujte tréning, aby k vám radostne pribehol. V opačnom prípade by sa naučil, že si môže vybrať, aj keď sa v danej situácii nakoniec rozhodne pre vás.

upevnenie povelu

Skúste niekoľko trikov, ktoré môžete pri výcviku svojho psa použiť. Doteraz ste ho určite nejako privolávali. Tento povel zachovajte. Často sa jedná o povel "Poď sem", na ktorý pes nereaguje ešte dostatočne spoľahlivo. Ako pokyn pre dobre fungujúci privolanie potom nezávisle na tomto povele zaveďte "ku mne" a navyše trebárs aj Zapískaj. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tri rôzne povely na privolanie sú príliš, je to však praktické. Vždy totiž môže nastať situácia, kedy si nebudete istí, či sa vám privolanie psa podarí. Ak použijete svoj "absolútnu" povel na privolanie a nevyjde to, zhorší sa aj konečný výsledok tréningu. V takýchto situáciách na psa zavolajte svojim starým povelom.

V situáciách, kedy si budete istí, že to vyjde, použite povel "ku mne", a keď si budete úplne istí, že pes pribehne, navyše nadšene, použite píšťalku. Potom bude mať píšťalka osobitné postavenie a privolanie s ňou bude neskôr fungovať najlepšie. Píšťalka vám môže tiež skvele poslúžiť, keď budete mať laryngitídu. Na druhej strane platí, že keď budete mať v zálohe ešte aj povel "ku mne", mali by ste na píšťalku pre raz zabudnúť. Pes musí najskôr získať jasnú predstavu, čo povel "ku mne" znamená: bežať rýchlo a priamo smerom k vám. Vytvorte pokiaľ možno čo najviac situácií, pri ktorých si bude môcť presne spojiť rýchle přiběhnutí s povelom "ku mne". Zakaždým, keď k vám pes tak ako tak pobeží, zavolajte na neho "ku mne" a potom ho odmeňte. Dbajte na to, aby mal z odmeny skutočnú radosť ... Nadšene si s ním Zaskáčte, občas "vykúzlite" jeho obľúbenú hračku, inokedy zase maškrtu. Striedajte spôsoby a druhy odmien, ktoré má rád, aby bol nácvik napínavý. Svojho psa pozorujte, či vyzerá skôr znudene, alebo má radosť. Odmena ho musí nadchnúť, inak by to pre neho nebola žiadna odmena.

voľno

Keď je pes v najlepšom rozpoložení, okamžite ho prestaňte odmeňovať a pošlite ho preč. Povedzte mu napríklad "voľno" a už sa o neho nestarajte, nemali by ste sen na neho ani pozrieť. Ak sa od vás vzďaľuje len nerád, je to tá správna chvíľa poslať ho preč a vyšitý tak záujem o nácvik privolanie.

prostredie

Najlepšie sa nácvik privolania vykonáva vonku, kde pes môže voľne pobehovať. Počas prechádzky zmeňte smer a kútikom oka pozorujte svojho psa. V okamihu, keď sa nachystá, že sa za vami rozbehne, zavolajte "ku mne" a odmeňte ho, keď k vám pribehne. Nesmiete v žiadnom prípade zostať stáť a vyčkávať, ako to dopadne, ale mala by z vás priamo vyžarovať dôvera vo vášho psieho miláčika. Odmenu mu odovzdajte až v okamihu, keď pes pribehne. Výcvik môžete oživiť aj hrou. Keď sa sami rozbehnete, zatiaľ čo pes beží za vami, bude ho výcvik ešte viac baviť. Môžete tak postupne rozvinúť zábavnú hru, z ktorej bude mať radosť predovšetkým pes, ktorý miluje beh. Pobeží Ak pes, ktorý získal odmenu, ihneď zase ďalej zmeňte smer a utekajte od neho preč. A opäť zavolajte "ku mne", uvidíte, že pobeží za vami. Pre niektorých psov je odmenou už samotné spoločné pobehovanie, preto už nie je nutné vymýšľať ďalšie odmenu. Nevšimne Ak si pes, že ste zmenili smer alebo sa vám bude zdať, že sa až príliš vzdialil, môžete ho na seba upozorniť tým, že zavoláte jeho meno. "Ku mne" zavolajte, len keď sa k vám pes rozbehne.

varianty

Funguje chcete tento cvik dobre a pes má z tréningu radosť, začleňte do výcviku nové prvky. Privolajte psa, keď sa na vás pozrie. Môžete ho tiež privolať, keď niekde nerozhodne postáva, ale najprv na neho zavolajte menom. Pokračovať môžete samozrejme len v prípade, že na svoje meno zareaguje. Aby ste ho motivovali k tomu aby sa skutočne vydal za vami, môžete sa sami rozbehnúť preč, najprv na neho však musíte zavolať aby určite pribehol.

Nereaguje pes, ktorý je bez vodítka, začnite s ním trénovať doma a používajte pritom vodítko. Vezmite jeho najobľúbenejšiu hračku alebo maškrtu, ukážte mu je a pomaly sa od neho vzďaľujte. V okamihu, keď sa nachystá, že pôjde za vašej ponukou, povedzte "ku mne". Sľúbenú vec pes získa ako odmenu. Dbajte na to, aby bol pes skutočne nadšený a nenudil sa. V prípade pochybností použite to najlákavejšie, čo vás práve napadne. Opakujte cvik tak často, kým pes nadšene nespolupracujte, a v najlepšom prestaňte. Plní Ak pes povel v byte vždy dobre as nadšením, začnite ho precvičovať vonku na nejakom pokojnom mieste. Pri výcviku buďte čo najviac uvoľnenie a v pohodě.Postupně začleňujte do tréningu stále viac rušivých podnetov. Vonku cvičte s dlhým stopovacom vodítkom, ktoré za sebou pes bude ťahať tak dlho, kým nebude mať privolanie stopercentné. Skôr, než nadobro odopnete vodítko, musíte si byť istí, že váš pes bude správne reagovať v prípade, že sa v jeho blízkosti objaví rušivý podnet.

záverom

Dobre fungujúci privolanie, aj v problematických situáciách, znamená pre vášho psa v prvom rade viac voľnosti. Iba keď ho budete schopní k sebe v prípade nutnosti privolať, môžete ho nechať behať bez vodítka. Bezpečnosť je totiž pre všetky zúčastnené najdôležitejšie.

Zdroj: Karina Mahnke, Pes - základný výcvik Sadni, Zostaň, Ku mne, vydalo nakladateľstvo Grada