Máme ročného psíka bearded collie a máme problém s privolaním. Keď sme sami, tak počúva celkom dobre, ale akonáhle tam sú ostatné psy, tak hneď beží za nimi a chce sa hrať a nechce sa nechať odvolať. Keď si s ním dotyčný pes nehrá a ja ho zavolám, tak pribehne. Problém je, že akonáhle vidia psa, tak ja pre neho neexistuju. Mala by ste pre nás nejakú radu?
Pokiaľ na vás psík reaguje, keď ste v nerušenom prostredí, tak len stačí správne docvičiť privolanie v prostredí rušnom. Vyskúšajte tento osvedčený postup a uvidíte, že sa k vám váš pes bude vracať aj sám a rád. Postup je taký:
1. Nachystajte si viac malinkých kociek nejaké odmeny (napr. Tvrdého syra). Vezmite so sebou aj jeho obľúbenú hračku. Pripnite psa na dlhé stopovacie vodítko a vydajte sa do parku za ostatnými psami. Po ceste do parku zaujmite jeho pozornosť raz kostičkou dobroty schovanú v dlani. Potom vyslovte jeho meno a v momente, keď vyslovujete jeho meno, tak otvorte svoju dlaň, aby si pes mohol maškrtu vziať. Toto cvičenie opakujte pár sekúnd niekoľkokrát denne a to kdekoľvek. Po chvíľkach si s psíkom aktívne, ale krátko, pohrajte.
2. Od teraz už nepúšťajte vášho psa bez pripnutého dlhého vodítka (stopovacie vodítko), ktoré za sebou pes vlečie. Už sa vám nesmie stať, že zavoláte na psa menom a povelom pre privolanie a on nepríde. Pokiaľ na psa totiž zavoláte a on nepríde, tak upevňujete neposlušnosť, pretože pes povel vníma, ale nič sa nedeje. Týmto sa psovi rozpadá súvislosť povelu a úlohy v danom prostredí. Tiež nikdy psa netrestajte za to, že k vám prišiel neskoro!
3. Predpokladám, že keď sa blížite k miestu, kde váš pes vidí hrajúce sa psov, tak začína ťahať na vodítku a teší sa na hru. Tu môžete upevniť úlohu vodcu tým, že ak zatiahne smerom k psom, tak zmeňte smer chôdze od psov. Až pes povolí v ťahu a nasleduje vás, potom ho pochváľte a pokračujte naspäť smerom k psom. Pes si musí spojiť, že tam, kam teraz chce, sa dostane len tak, že vodidlo nebude v ťahu. Často teraz meňte smer a rytmus chôdze, aby sa vám pes musel často prispôsobovať. Za každý náznak spolupráce psa pochváľte a odmeňte, niekedy je pre psa odmenou zmena smeru tam, kam chce pes ísť. Až bude pes schopný si sadnúť pred dovádějícími psami, tak ho na stopovacom vodítku vypustite, nech si poběhá. Po chvíli vyhľadajte koniec stopovacej šnúry a postavte na nej alebo ňou chyťte a až ju pevne držíte, tak na psa raz zavolajte. Odporúčam si ku stopovaciemu vodítku zakúpiť aj cyklistické rukavice, ktoré zabráni poranenia pri priťahovaní dovádějícího psa k sebe a ochráni vás od nečistôt, ktoré na seba vodítko nabaľuje. Pokiaľ pes pribehne, tak ho pochváľte "hodný ku mne", dajte mu odmenu a na povel voľno ho zase vypustite späť za psov. Pes nevníma? Na vodítku si ho k sebe bez rečí pritiahnite a až je u vás, tak ho pochváľte "hodný ku mne", odmeňte ho a vyslovte "voľno" a psa zase vypustite do hry so psami. Často ho z hry odvolávajte a priťahujte ho k sebe, aby ste ho mohli pochváliť a odmeniť za príchod k vám (aj keď zatiaľ vynútený). Časom sa pes naučí, že je oveľa príjemnejšie si pre odmenu zabehnúť, než aby bol priťahovaný. Pokiaľ pes maškrtu odmieta, nevníma a ťahá za psy, tak ho nevypúšťajte do hry, ale precvičte si len zmeny smeru a rytmu chôdze so psom podľa vašich pravidiel. Ak chce pes za psy, vy choďte od psov. Akonáhle sa vodítko prevesí tak, že už nie je v ťahu, tak zmeňte smer späť ku psom. Pes po chvíli pochopí, že ak vás bude nasledovať, tak bude viac srandy a zábavy.
4. Ak k vám pes kedykoľvek príde bez zavolanie, tak toto správanie tiež odmeňte pochvalou "hodný ku mne" alebo maškrtou. Upevníte v psovi, že je výhodné sa k vám vracať a po čase sa z tohto vedome ponúkaného správanie stane zvyk, ktorý už nebudete musieť odmeňovať maškrtou, ale bude stačiť, keď ho len pochválite.
5. Akonáhle už na stopovacom vodítku pes s radosťou pribieha na váš raz vydaný povel alebo sa k vám sám po chvíľkach v hre vracia, tak je čas skúsiť privolanie bez stopovacej šnúry.
6. Nácvik privolanie bez stopovacej šnúry sa trénuje takto: Až keď je psík v hre so psami unavený alebo sa v hre so psami chvíľu zastaví, tak ho zrovna zavoláte. Tým zvýšite pravdepodobnosť príchodu k vám a pes si takto upevňuje poslušnosť aj na voľno. Postupne privolanie znáročňujete a psa Privolávajte iz búrlivej hry s ostatnými psami. Pokiaľ pes zase prestane počúvať, tak začnite zase na stopovacie šnúre a postup opakujte.
7. Uistite psa o správnom zaradení v hierarchii vo vašej rodine, posilníte tak vašej úlohe vodcu a pomôže vám to k budovaniu správneho a pevného VZŤAHY so psom. Neudeľujte mu také práva, ktorá patrí vodcom - Vám. Niekedy stačí upraviť správanie k psovi doma a upraví sa aj poslušnosť v rušnom prostredí. A pamätajte, že pozitívnym podmienením žiaduceho správania docielite vytúžený cieľ ďaleko rýchlejšie a efektívnejšie!
Na otázku odpovedala Johana Polášková
Foto: Petr Kozelka