Jednou zo známok vyspelosti každej spoločnosti je úcta nielen k ľudskému životu, ale aj k ďalším živým bytostiam, k zvieratám. Veď aj němá tvár si zasluhuje pozornosť, starostlivosť a ochranu zo strany človeka ...
Ide najmä o to, aby náš vzťah k zvieratám bol zodpovedný, aby sme k nim mali úctu, súcítili s nimi a snažili sa im po dobu ich života zabezpečiť čo najlepšie podmienky, zmiernili ich bolesť a utrpenie.
Úloha samosprávy v oblasti ochrany záujmových zvierat v SR
Povinnosti a právomoc obce v oblasti ochrany zvierat
Podľa platných právnych predpisov sú obce povinné postarať sa o nájdenú alebo stratenú vec, teda aj o zvieratá. Najčastejšie sa jedná práve o túlavé a opustené psy a mačky.
V prípade týraných zvierat zabezpečujú obce na základe podnetu orgánov veterinárneho dozoru buď náhradné umiestnenie týraného zvieraťa, prípadne jeho trvalé odňatie a náhradné starostlivosť o neho, najčastejšie v útulku.
Obec má povinnosť postarať sa o všetky stratená a opustené zvieratá, ktoré sa prejavia na jej území, v jej chotári. Obce a mestá môžu na tento účel zriaďovať obecnej / mestskej útulky pre zvieratá, ale môžu tiež využiť možnosť umiestnenia zvierat do súkromných útulkov alebo zariadení, ktoré sú prevádzkované napríklad záujmovými organizáciami.
Útulky, ich rozdelenie a financovania
Útulok by mal byť zariadením, kde je o opustené domáce zvieratá profesionálne postarané, v ktorom je im poskytovaná potrebná veterinárnej a ďalšie starostlivosti. V útulkoch musí byť vedená riadna evidencia zvierat na príjme aj na výdaji. Zariadenie musí spĺňať všetky podmienky a náležitosti ustanovené platnými právnymi predpismi, ďalej sú povinná spolupracovať s orgánmi štátneho veterinárneho dozoru, ktoré vykonávajú pravidelné kontroly.
Všeobecne sa dajú útulky v SR rozdeliť do nasledujúcich kategórií:
· Útulky mestské (obecné) - vybudované a spravované mestom či obcou, často mestskou políciou, tieto útulky zvyčajne fungujú najlepšie, sú zaistené a financované z rozpočtu mesta či obce, niektoré (prevažne vo väčších mestách) majú aj platené stálych zamestnancov,
· Útulky zriadené a spravované právnickou osobou (spolkom či organizácií pôsobiace v ochrane zvierat) - kvalita týchto útulkov je rôznorodá, záleží na možnostiach finančných i personálnych; často mávajú zmluvu s mestom alebo obcou, ktorá k nim posiela nájdená zvieratá a platia určitú sumu na starostlivosť o ne; niektoré si však financie zaisťujú samy podľa možností,
· Útulky súkromné - aj tu je kvalita veľmi rôznorodá v závislosti od finančných možností, celkovo ale v týchto útulkoch býva najviac problémov; aj tieto útulky mávajú zmluvu s obcou, často sú ale závislé čisto na sponzorských daroch a dobročinnosti.
Pokiaľ ide o spôsob financovania, majú útulky rôzne možnosti a zdroje:
· Zriadené a financované plne mestom či obcou,
· Majú uzatvorenú zmluvu s obcou, ktorá platí za pobyt zvieraťa nájdeného v jej regióne,
· Získavajú grantové dotácie a príspevky z rozpočtov miest a obcí,
· Financované čisto zo súkromných zdrojov, z darov súkromných a právnických osôb.
Útulky, prax a problémy
neochota obcí
Problémom často býva snaha obcí vyhnúť sa povinnosti postarať sa o bezprizorné zvieratá vo svojom regióne a neochota dávať na starostlivosť o ne finančné prostriedky z rozpočtu obce.
Rad obcí svoje zákonné povinnosti plnia, ale nie sú výnimkou prípady, keď so svojim povinnostiam vyplývajúcim zo zákona, snažia vyhnúť. Ekonomické záujmy kladú mnohokrát pred záujmami etické, hoci v mnohých prípadoch nie je finančná záťaž na obec nijako veľká.
Niektoré malé obce (najmä potom v Karlovarskom kraji - napr. Obec Kyselka, Jenišov) kritizujú súčasné právne predpisy, ktoré obciam ukladajú povinnosť postarať sa o opustené zvieratá a po dobu najmenej 6 mesiacov o ne na svoje náklady starať. Radnica týchto obcí argumentujú tým, že nemajú preškolený personál, potrebné zariadenia a vybavenia, že v rozpočte obce nie sú finančné prostriedky na zriaďovanie a zabezpečovanie prevádzky útulkových zariadení. Rovnako ako v iných oblastiach aj tu platí, že všetko je predovšetkým o ľuďoch, najmä v menších obciach veľmi záleží na ich vedenie, na členoch rady a zastupiteľstva.
V poslednej dobe sa - pravdepodobne aj vplyvom krízy - situácia s financovaním útulkov zo strany obcí horšie. Sú zaznamenávané aj také javy, kedy členovia zastupiteľstva uvažujú o míňanie úplne zdravých psov v útulkoch (po určitej dobe napr. Mesiaci, troch mesiacoch a pod.). Takáto iniciatíva bola zaregistrovaná napr. Od starostky v Lanškroune alebo Zástupca starostu v Kutnej Hore. Tento prístup je úplne neprijateľný nielen z etického, ale aj právneho hľadiska.
nedostatok financií
Úplne zásadným problémom mnohých útulkov je nedostatok financií a veľká neistota ďalšieho zabezpečenia (materiálne vybavenie a pod.). Z toho potom vyplývajú nedostatky v starostlivosti o zvieratá, najmä pokiaľ ide o kvalitnú výživu zvierat či veterinárnu starostlivosť. Nedostatok finančných prostriedkov a neistota ďalšieho fungovania je pochopiteľne najväčším problémom takmer všetkých útulkov. Často sú závislé na sponzoroch a drobných darčekoch. Mestské útulky majú v tejto oblasti istú výhodu z dôvodu financovania z mestského / obecného rozpočtu.
Najdôležitejším zdrojom príjmov jednotlivých útulkov sú poplatky od obcí, s ktorými má útulok uzatvorenú zmluvu a poplatky od zriaďovateľa. Každý útulok má stanovenú dennú čiastku pre pobyt zvieraťa. Obec, na ktorej katastrálnom území je zviera zachytilo a následne umiestnený do útulku, je povinná túto čiastku platiť po celú dobu umiestnenia zvieraťa. Denná suma na jedného psa je rôzna, odvíja sa od stavu psa, veľkosti a pod. - zvyčajne je stanovená v rozmedzí 50 - 80 Sk.
nedostatočná kapacita
S ohľadom na nedostatok finančných prostriedkov a tiež vzhľadom k vyťaženosti kapacity nie sú často útulky schopné prijímať zvieratá z iných spádových oblastí / regiónov alebo od súkromných nálezcov, mnohokrát spolupracujú len s obcou alebo políciou. Čo sa týka vyťaženosti kapacity útulkových zariadenia, všetky sú takmer alebo úplne zaplnená. Súčasná kapacita útulkov často nestačí na množstvo bezprizorných zvierat a edostatečná kapacita útulkov je tak jedným z najväčších problémov.
Problém s personálnym zabezpečením
Pokiaľ ide o personálne zabezpečenie prevádzky útulku a starostlivosť o zvieratá - počet stálych zamestnancov je veľmi nízky (v podstate tak 1 až 2, alebo žiadny). Dobrovoľníkov je veľmi málo. Zabezpečenie starostlivosti o zvieratá v útulkoch je nielen ekonomicky, ale aj personálne náročné. Útulky sa stretávajú so stálym nedostatkom - najmä kvalifikovaných a preškolených personálnych síl.
Hoci obce prispievajú na najnutnejšie prevádzku - financujú kŕmenie, očkovanie, odčervenie atď .; stálych zamestnancov majú zvyčajne len veľké mestské útulky.
V porovnaní s inými štátmi si však Česká republika v starostlivosti o bezprizorné zvieratá nevedie tak zle, je tu rad kvalitných a výborne fungujúcich útulkov a tiež ľudí ochotných pomáhať, ktorí robia všetko, čo je v ich silách.
Tab. Vybrané dáta o útulkoch v SR (k 31. 12. 2010)
Počet útulkov v ČR schválených a kontrolovaných SVS ČR | 112 |
Celkový počet zvierat v útulkoch v SR | cca 5 800 |
Priemerný počet zvierat v útulkoch | 45 (rozpätie je však pomerne veľké, niektoré útulky majú aj výrazne cez 100 zvierat) |
Medziročný nárast zvierat v rokoch 2009 - 2010 | 30% |
Tradične najväčší nápor na príjem zvierat: | Vianoce a letné prázdniny |
* Zdroj: zistené údaje + odhad Nadácia pre ochranu zvierat
Súčasná situácia v útulkoch v SR
Súčasná situácia v útulkoch v Českej republike sa bohužiaľ zhoršuje.
V rokoch 2009/2010 sa nárast zvierat v útulkoch odhaduje okolo 30%. Ide o neoficiálne údaje, však náš odhad založený na informáciách z dotazníkového prieskumu medzi útulky o takomto náraste svedčí.
Situácia v tomto roku sa nejaví lepšie, skôr naopak. Útulky sa stretávajú so stále väčším nedostatkom financií, sú preplnené, koterce a výbehy často nestačí a opustených zvierat neustále pribúda.
Na našu nadáciu sa čoraz častejšie obracia útulky so žiadosťou o pomoc - najmä z najchudobnejších regiónov - predovšetkým z Moravskosliezskeho kraja, zvlášť z Ostravska, alebo zo Severočeského kraja.
Mgr. eva Hodek
riaditeľka Nadácia na ochranu zvierat, www.ochranazvirat.cz
Nadácia na ochranu zvierat
Nadácia na ochranu zvierat je mimovládna nezisková organizácia. Od svojho založenia v roku 1994 obhajuje záujmy a práva zvierat. Poslaním nadácie je trvalo zlepšovať vzťah človek - zviera - životné prostredie, pomáhať zmierňovať utrpenie a zabezpečovať prijateľné životné podmienky zvierat v ľudskej starostlivosti, zvierat voľne žijúcich aj držaných v zajatí.