Úrazy sa bohužiaľ nevyhýbajú ani našim zvieracím kamarátom, preto vám prinášame pár rád, ako postupovať, ak sa vašej (alebo cudzí) mačke stane nepríjemná nehoda.
Prevoz k veterinárovi
Pokiaľ je mačka zranená, zaobchádzajte s ňou čo možno najopatrnejšie a čo najrýchlejšie ju prevezte k veterinárovi. Nezabúdajte, že pri nešetrné manipulácii jej môžete spôsobiť bolesť (mačka vás tiež môže poraniť). V prípade, že mačku zdvíhate, opatrne pod ňu podsuňte pevnú podložku (kartón, viac vrstiev novín a pod.) A zabaľte ju do prikrývky (použiť môžete aj sveter). Až v tejto chvíli ju zdvihnite. Podopierajte ju pritom v mieste hrudníka a panvy. Neťahajte ju za končatiny. Ak je zranenie vážne, nemusíte mačku za každú cenu dávať do prenosky (pokiaľ ju nemáte pri ruke), dobre poslúži aj priestranná krabica (musí mať ale otvory na vzduch). Samozrejme sa snažte s poraneným zvieraťom čo najmenej hýbať.
Pri vážnych zranením sa u mačky pravdepodobne prejaví aj traumatický šok. Jeho príznaky sú nasledovné - rýchle a plytké dýchanie, zrútenie, rýchly a slabý pulz, studené končatiny, zastreté vedomie až bezvedomie. V týchto prípadoch mačku prevážajte v stabilizovanej polohe - v ľahu na boku, hlava je nižšie než telo. Nezabudnite vytiahnuť jazyk, aby nezapadol a nespôsobil udusenia. Mačku prikryte, aby neprechladli.
umelé dýchanie
Mačku položte na pevný podklad, otvorte jej papuľu a mierne zakloníte hlavu, zároveň jej vytiahnete jazyk. V prípade nutnosti papuľu vyčistite od krvných zrazenín alebo zvratkov. Môžete použiť dýchanie z úst do úst (do úst vezmete celú papuľu mačky), ale berte ohľad na veľkosť mačky a znížte intenzitu vdychov. Dýchajte 20krát za minútu. Iná metóda, ale menej účinná, je stačování hrudníka v rovnakej frekvencii primeraným tlakom.
masáž srdca
Mačku opäť položte na bok na pevnú podložku. Pulz ju najlepšie nahmatáte na vnútornej strane stehna - vedie tam veľká stehenné tepna. (Hmatáte ukazovákom a prostredníkom, nie palcom.) Pulz srdca je tiež hmatný, keď priložíte ruku na oblasť srdca na hrudníku. Hrudník stláčate z boku ľavej strany 120krát za minútu (2-krát za sekundu). Ovšem netlačte moc silne, aby ste mačke nespôsobili vnútorné zranenia, tlak sa musí prispôsobiť veľkosti zvieraťa. Pri oživovaní kombinujte masáž srdca s umelým dýchaním.
zástava krvácanie
Krvácajúcu ranu skontrolujte, pokiaľ je v nej napríklad tŕň, jemne ho odstráňte. Ale pozor, väčšie predmety musia odstrániť veterinár. Malé rany na chvíľu stlačte prsty a skontrolujte, či sa krvácanie zastavilo. Prípadne môžete pokus zopakovať.
Na väčšie rany použite talkový obväz a studený obklad (ľad v igelitovom vrecúšku, mrazená zelenina v vrecúšku a pod.) A mačku prevezte na ošetrenie. Pokiaľ je mačka vážne poranená na končatine či chvosta, ranu zaškrtíme. Ako škrtidlo môžete použiť látkový vreckovku sa zasunutou ceruzkou - vreckovku s jej pomocou dotiahnete. Počas prevozu k veterinárovi škrtidlo každých 15 minút povoľte, aby úplne nezabránilo krvnému obehu.
úrazy
Prehriatie -úžeh, úpal
V letných mesiacoch môže dôjsť k prehriatiu napríklad pri cestách autom. Vždy preto nechávajte pootvorené okienko. Pri prehriatí sa objaví zvracanie, bezvedomie, šok. Mačku osprchujte studenou vodou a urobte jej studený zábal. Zvlášť starostlivo chlaďte hlavu. Vyhľadajte veterinárneho lekára.
popáleniny
Popálené miesto dôkladne opláchnite studenou vodou a mačku odvezte k veterinárovi. U popálenín väčších plôch postupujte rovnako ako pri prehriatí.
Zasiahnutia elektrickým prúdom
Skôr než sa mačky dotknete, vytiahnite zástrčku zo zásuvky, aby ste tiež nedostali ranu. Zistite, či dýcha a či tepe srdce a prípadne začnite s oživovaním. Popáleniny ošetrite až potom, čo nadobudne vedomie. Ihneď vyhľadajte odbornú pomoc.
dusenie
Ak má mačka v tlame alebo dýchacích cestách cudzie teleso, zvracia akoby na prázdno a snažia sa predmet pazúry odstrániť. Za asistencie ďalšej osoby otvorte mačke papuľu a pozrite sa na zdroj ťažkostí. Ak je predmet dostupný prstami alebo pinzetou, pokúste sa ho odstrániť. Ak nie ste úspešní, vyhľadajte odborníka.
Uštipnutie jedovatým hadom
V prvom rade musíte končatinu zaškrtiť a následne na ňu priložte studený obklad, aby sa spomalil krvný obeh. Mačku položte do prenosky (musí byť v pokoji) a urýchlene ju prevezte na veterinu. Na ošetrenie by nemalo dôjsť neskôr ako po 2 hodinách. Príznaky sú vracanie a rozvíjajúce sa šok až bezvedomie.
topenie
Ak z vody vytiahnete mačku, ktorá nedýcha ešte len niekoľko minút, pokúste sa ju oživiť. Využite odstredivej sily na odstránenie vody z dýchacích ciest - mačku uchopte za zadné nohy a niekoľkokrát ju rozkýva medzi rozkročenými nohami. Potom nasleduje masáž srdca a umelé dýchanie.
Zdroj: Marie Říhová, Chov mačiek, Grada Publishing, 2007