Aj keď by sme chceli, aby naša mačka bola stále zdravá, predsa len sa raz za čas dostaneme do situácie, kedy ochorie. Včasné odhalenie choroby a nasadenie zodpovedajúce liečby skracuje dobu choroby. Buďte obozretní, keď spozorujete, že je s mačkou niečo "inak".
Zdravá mačka je pozorná, čulá, s chuťou žerie, stará sa o svoju srsť a chová sa ako obvykle. Jej srsť je lesklá, oči, nos a uši sú bez výtoku, čistý je takisto ritný otvor. Každý majiteľ mačky by mal svoju štvornohú zverenkyňu dobre poznať, len tak si všimne zmeny v jej správaní a vzhľadu. Po prvých príznakoch ochorenia sa zvyčajne začnú prejavovať ďalšie symptómy ochorenia, ktoré môžu vyvolať postihnutí určitého orgánu. Preto sú prvé príznaky jasným signálom, aby sme včas vyhľadali veterinárnu pomoc. Tým sa šanca na rýchle vyliečenie zvyšuje. Je dôležité zapamätať si, kedy jednotlivé príznaky začali a ako po sebe nasledovali.
Nechuť k jedlu
Tento príznak býva spoľahlivým indikátorom choroby. Niekedy sa nechuť k jedlu môže zamieňať s vyberavosťou. To jednoducho overíte tak, že mačke skúsite predložiť nejakú jej obľúbenú pochúťku. Nechutenstvo môže byť spôsobené tiež stresom. Zamyslite sa, či sa v poslednej dobe neudiala nejaká zmena, ktorá by mohla mačku stresovať (príchod nového člena domácnosti, nového zvieraťa, sťahovanie a pod.) V tom prípade by malo nechutenstvo odznieť. Ak mačka odmieta potravu dlhšie ako 24 hodín, je vhodné konzultovať situáciu s veterinárom.
Schovávanie sa, horúčka
Ďalšími príznakmi choroby je ľahostajnosť až zalézání do tmavých úkrytov, piloerekcia, objavenie mžurky (tretie viečko) v oku. Ďalej tiež absencia starostlivosti o srsť, nepravidelnosť v močenie a kalenie, vracanie. Ale ak mačka zvracia len občas, môže to byť v dôsledku vyvrhované prehltnutých chlpov. Čo je však jasným ukazovateľom choroby, je horúčka. Viac sa o meranie teploty dočítate tu .
Zdroj: Zdroj: Marie Říhová, Chov mačiek, Grada, 2007