Aneb volanie divočiny
Niektorí psi nepotrebujú ani oplotenia a prirodzene sa drží v blízkosti svojho obydlia, pre iných "voľnomyšlienkárov" nie je žiadny plot dostatočne vysoký a pevný. V hlave majú jedinú myšlienku - podhrabať alebo preskočiť?
Či už máte jazvečíka, alebo brazílsku filu, vašou povinnosťou je mať psa zaisteného, aby nemohol utiecť. Samovoľné potulky po okolí totiž môžu byť veľmi nebezpečné. Iste nechcete, aby váš Beník skončil pod kolesami áut. Rovnako tak sa vaši susedia netúži stretnúť s bezprizorné Filou v tvárou v tvár ... Čo vlastne vedie psy k tomu, aby sa vydali preskúmať okolie mimo svojej domovskej teritórium? Hlavným dôvodom je väčšinou chtíč. Ak máte v okolí hárajúcu suku, bude váš pes nervózny a bude podliehať "volanie prírody" (štatisticky oveľa viac tulákov je medzi psi-samci). Ale rovnako tak fena, ktorá bude mať práve "svoje dni", bude chcieť nájsť nejakého psieho spoločníka. Ďalším dôvodom môže byť tiež nuda. Ak je pes na záhrade celý deň sám a nudí sa, ľahko sa nechá zlákať najrôznejšími príležitosťami. Či už sa jedná o susedovho kocúra, ktorý sa "provokatívne" rozvaľuje tesne pred bránkou, alebo smetiaku plnú najrôznejších "dobrôt". Ak si pes rád hrá, ale na záhrade je znudený a ešte k tomu je nedostatočne vybehaný, ľahko sa mu v hlave zrodí plán na útek. Riešením môže byť dostatočná fyzická aktivita (napríklad hádzanie loptičky) pred odchodom do práce. Rovnako tak môžu pomôcť najrôznejšie hračky , ktoré psa po dobu vašej neprítomnosti zabaví.
Mami, kde si?
Ďalším typom útěkářů sú psie "stýskálkové". Ide o jedinca, ktorí trpia tzv. Separačnej úzkosťou (pes má veľkú väzbu na majiteľa a veľmi ťažko nesie odlúčenie). Aj keď sa táto úzkosť prejavuje viac u psov chovaných v byte, ani psi záhradné nie sú výnimkou. Keď za sebou páníček zavrie bránku, chcú ho za každú cenu nasledovať, a tak sa podhrabať alebo prelezie s úmyslom propátrat okolia a nájsť ho. Aj psi, ktorí normálne zvládajú odchod svojho majiteľa relatívne dobre, môžu byť zaskočení, keď sú ponechaní osamote dlhšiu dobu alebo zdržiavajú v neznámom prostredí. Takže ak ste odišli aj so psom na víkend k známym na chalupu s úmyslom navštíviť najbližšie krčmičku a Maxík pritom nechať na záhrade, môže sa stať, že z inokedy pohodového psíka sa stane hysterický krikľúnom, ktorý v neznámom prostredí odmietne zostať sám a bude sa vás snažiť za každú cenu nasledovať.
Panika, alebo hierarchia?
Búrka či streľba - to sú ďalšie možné príčiny, ktoré u citlivých jedincov môžu vyvolať panický strach, ktorý je natoľko silný, že jediné východisko vidia v úteku či hľadanie vhodného úkrytu. Pri zbesilom úteku sa často zraní, pretože v panike nad sebou strácajú kontrolu a vnímajú len desivé zvuky, ktorých sa nesmierne bojí. Veľakrát sa potom nájdu ďaleko od domova, v horšom prípade skončí dezorientovaní pod kolesami áut.
Ďalšou možnou príčinou útekov je lovecký pud. Niektorí psi ho majú totiž natoľko vyvinutý, že svojim loveckým túžbam ľahko podľahnú. Ak sa k tomu pridá nuda a predchádzajúca skúsenosť s lovom, stáva sa z takého psa postrach všetkých srniek a mačiek v okolí.
Veľa psov nemá tiež ujasnené hierarchické postavenie vo svorke. Ak pes získa pocit, že je na vysokom stupni hierarchie a snaží sa zaujať pozíciu vodcu, stáva sa neovládateľným. K privilégiám vodca totiž patrí (okrem iného) právo kedykoľvek opustiť teritórium a za ľubovoľný čas sa do neho zase vrátiť, prípadne ho aj rozšíriť. V tomto prípade je riešením dať psovi jasne najavo, kto je tu pánom (tým sa však nemyslí zbiť ho hlava nehlava!). Ukážte mu, ako to vo svorke chodí a kde je jeho miesto.
Niekedy môže byť príčinou útekov aj hyperaktivita. Takí psy sa prejavujú rôzne - môžu veľa štekať a ničiť zariadenia domácností / záhrady. Bývajú neposlušní, nečistotní a niekedy aj agresívne. Chýba im sebakontrola, prehnane reagujú na podnety, zle sa motivujú a nedodržiavajú žiadne pravidlá. Sú prehnane aktívny a neúnavní. Správajú sa, akoby necítili bolesť. Ak utečú, tak sa domov zásadne nevracajú a často končí v útulku. Príčinou takéhoto správania môže byť hormonálna nerovnováha alebo nesprávna starostlivosť počas prvých dvoch mesiacov života. S takýmito psami je výchova a výcvik naozajstnú skúškou trpezlivosti. Ak máte pocit, že váš psík trpí syndrómom precitlivenosti / hyperaktivity určite vyhľadajte odborníka (skúseného výcvikára alebo psieho psychológa).
Pozn .: Väčšinou nie je príčinou útekov len jeden faktor, ale kombinácia niekoľkých vyššie uvedených.
trest
Jednou z najväčších hlúpostí, ktorú môžete urobiť, je trestať psa po návrate z potulky. Tým si tvoríte ďalšie problémy. Pokiaľ pes nabudúce utečie, bude sa báť vrátiť, aby zase nedostal po ňufáku. Zásadou je, že pes by sa mal doma cítiť v bezpečí. Pokiaľ ho po návrate potrestáte, bude sa vás báť (a rovnako nezabránite tomu, aby sa úteky stali jeho obľúbenou činnosťou). Zapamätajte si pravidlo, že pes sa môže trestať iba pri čine! Ak je potrestaný pri vykonávaní nežiadúcej činnosti (v tomto prípade pri pokuse o útek), vie za čo to je. V prípade, že je to vykonané až po jeho návrate, je vlastne potrestaný za to, že prišiel domov! A nabudúce už si rozmyslí, či sa má vôbec vracať, keď na neho doma čaká rozzúrený páníček ...
Ako útekom zabrániť?
Dôležité je riešiť to včas, to znamená skôr, než sa úteky stanú každodennou činnosťou. Okrem dôsledné výchovy a dostatočné fyzickej a psychickej aktivity je najdôležitejším opatrením DOKONALÉ KOLATERÁLU ZÁHRADY! Upravte plot tak, aby ho pes nemohol žiadnym spôsobom prekonať! (Aj keby to znamenalo použiť namiesto pletiva kari siete.) Jedným z možných riešení je neviditeľný elektronický plot. Ako takéto zariadenie funguje? Na stránkach www.elektronicke-ploty.cz sa môžete dočítať: "Neviditeľný plot DOGtrace ™ d-fence je tvorený vysielacím generátorom, anténnym drôtom a obojkom. Jednoducho vám pomôže vytvoriť "zakázané zóny", bez toho aby pes prišiel o slobodu pohybu a páníček o nervy. Elektrický plot DOGtrace ™ d-fence sa aktivuje samočinne pri priblížení psa k tejto zóne. Režim práce, tj. Vzdialenosť od hranice zóny a spôsob korekcie, je možné jednoduchým spôsobom nastaviť. Korekciou sa rozumie zvukový signál alebo elektrický impulz. Elektronické systémy generátora a obojku využívajú modernú technológiu na báze jednočipových mikroprocesorov. Zariadenie je vhodné pre akýkoľvek typ terénu, možno ho veľmi ľahko nainštalovať pomocou bežného náradia. Vďaka ergonomickému dizajnu a nízkej hmotnosti obojku je možné ho použiť aj pre malé plemená psov. Obojok je kompaktný a vode odolný. Počet psov, vybavených obojkami v rámci jedného vysielacieho generátora, nie je obmedzený. "Máme pre vás ale jedno upozornenie: Dávajte si pozor na batérie v obojku! Psy nie sú žiadni hlupáci a rýchlo spoznajú, že obojok už nefunguje ...
Ďalšou možnosťou je bežný konský ohradník (kone a psy majú podobnú citlivosť, avšak nezamieňajte ju za kravský, ten by mohol ublížiť). Pozor si však dávajte v zime, keď padá sneh, pretože pri zasnežení drôtu môže dôjsť ku skratu.
Zdroje informácií: Útěkáři, Svet psov 12/2007; internet