Koniec školského roka je tu a veľa rodičov premýšľa, či svojim deťom za pekné vysvedčenie dodatočne venuje ešte jedno veľké prekvapenie - psíka.
Ak váš potomok túžia po šteniatku (alebo aj vy sami o ňom uvažujete), zbystrite. Starostlivosť o psa je nákladná na financie i čas. Celú rodinu tak čakajú nielen radosti, ale aj starosti o srsť, očkovanie a ďalšie nevyhnutnú starostlivosť. Tak ako mesačne miniete tisíce za jedlo, drogériu a lieky pre seba i svojich blízkych, nemalé financie si žiadajú aj naši štvornohí kamaráti. Na koľko vyjde priemerná mesačná starostlivosti o psíka? Je to veľmi individuálne. Všetko záleží na veľkosti psa, akú starostlivosť potrebuje jeho srsť, ako kvalitné mu doprajete stravu a na početnosti návštev veterinára.
obstarávacia cena
Uvedomte si, že obstarávacia cena psa je iba vstupné investície a náklady na chov ju za jeho život mnohonásobne prevýši. Zbytočne nešetrite, pretože iste chcete, aby váš psík bol zdravý. Veľký dôraz preto venujte výberu šteňaťa a informujte sa aj na zdravotný stav jeho rodičov a starých rodičov. Ak vám môžeme radiť, prednosť dajte radšej psovi s preukazom pôvodu (s PP), kde máte istotu, že rodičia boli uchovnenie. To znamená, že nielen splnili exteriérové požiadavky štandardu daného plemena, ale museli absolvovať aj ustanovenej zdravotné testy (u veľkých plemien napr. Vyšetrenie na dyspláziu bedrového kĺbu, u kólií napr. Vyšetrenie na PRA a CEA - dedičné choroby očí atď.). Rovnako tak sa testuje povaha a temperament. Extrémne nervózny, bojazliví alebo agresívne jedince sa z chovu vyraďujú. Jedine u psa s PP máte istotu, kto boli jeho predkovia a viete, že je to skutočne plemeno, ktoré chcete. Na druhú stranu si ale musíte uvedomiť, že preukaz pôvodu nie záručný list pevného zdravia! Avšak pri kúpe šteňaťa bez preukazu pôvodu sa vystavujete väčšiemu riziku prípadných zdravotných komplikácií alebo labilné, nevyrovnané povahy. Ak nemáte záujem navštevovať výstavy, ale chcete len zdravého psíka, môžete zvoliť šteňa s PP s menšou exteriérovou vadou (napr. Biely fľak na hrudi a pod.). Aj napriek určitý "nedostatok na kráse" bude mať PP, pretože pochádza z kontrolovaného chovu. Cena takýchto šteniat je väčšinou nižšie. Ak sa predsa len rozhodnete pre šteňa bez PP, vyberajte naozaj seriózneho chovateľa, ktorému nejde o zisk, ale záleží mu na zdravie psov. Ďalšou možnosťou, ku ktorej by sme sa prikláňali, je poskytnúť domov niektorému psíkovi z útulku. N ajdete tam šteňatá, staršie psy, čistokrvné plemená i kríženca a navyše urobíte dobrý skutok.
správna strava
Aj keď niektorí ľudia psom predkladajú nedojedené zvyšky od obeda alebo najlacnejšej marketové granule, ak vám záleží na zdravie a kondíciu psa, otázku kvalitné výživy nepodceňujte. A financie? Veľké plemená zjedia za mesiac približne jeden vrece granúl (cca 15 kg, cena okolo 1000 Sk). Pokiaľ psovi občas "prilepšíte" vreckom , konzervou alebo nejakými maškrty , náklady sa pochopiteľne zvýši. Ak máte doma menšieho psíka, granule mu vystačí na dvojnásobok času a cena sa tak o poznanie znižuje.
Starajte sa o srsť
Starostlivosť o srsť je závislá na dĺžke a štruktúre. Krátkosrsté psíkov stačí dvakrát do roka (alebo podľa potreby) umyť vhodným šampónom, ktorý vás vyjde približne na sto korún. Ak doma chováte psa, ktorým sa chválite na výstavách, celkom iste venujete jeho srsti mnohemdůkladnější starostlivosť. Najmä strihanie výstavných maznáčikov v salónoch je nákladná záležitosť, ktorá prehltne mesačne pár sto korún. Už pred príchodom do salónu je potrebné myslieť na to, že je nutné zbaviť psíka hrubých nečistôt a rôznych parazitov. Tu je dobré použiť šetrné šampóny a kondicionéry, po ktorých bude jeho srsť nielen lesklá a hladká, ale zbaví ho aj škodcov (napr. Arpalit Neo). Dbať na čistotu by ste mali aj u psíkov, ktorí necestujú po súťažiach a máte je doma len pre radosť. Bojovať proti nepríjemným cudzopasníkom môžete aj pomocou špeciálnych prípravkov. Oplatí sa to obzvlášť v lete, keď dotieravá háveď čaká v trávnych porastoch, až okolo prebehnete so psom. Svoje štvornohých kamarátov môžete ochrániť obojky, spot-ony alebo napríklad antiparazitálním sprejom. Prípravky bojujúci proti parazitom zoženiete od niekoľko desiatok korún do niekoľko sto.
Pelechy, misky a iné nevyhnutnosti
Podobnú čiastku investujete aj do ostatných nevyhnutnosťou, ktoré zaručujú psovi spokojný život. Napríklad bežnou nerezovú či plastovú misku kúpite od štyridsiatich korún, keramická vyjde drahšie. Cenové rozdiely sú aj medzi pelechy , ktoré môžete zaobstarať už od stovky (pre malých psov). Ak však chcete pre vášho psieho kamaráta skutočne prvotriedny tovar, na trhu sú k dostaniu aj vyhrievané. Ich cena však presahuje tisíc korún. Potrebovať budete aj vodítko , obojok, náhubok, prípadne aj prepravný box pod. Zabudnúť by ste nemali ani na financie za návštevy veterinára, ktoré nie sú práve najlacnejšie (napríklad v prípade operácie sa pripravte aj na sumu v rádoch tisícov korún) a pravidelné poplatky za psa.
Investujete aj čas
Starať sa o psa neznamená len vynakladať peniaze, ale predovšetkým obetovať svoj voľný čas. Jeho dĺžka závisí od temperamentu i rodokmeňov. Niektoré plemená totiž vyžadujú oveľa viac každodennú starostlivosť než iná (dĺžka venčenie, kefovanie i.). Zabúdať by ste nemali ani na upratovanie chlpov po vašom štvornohom kamarátovi, ktoré sa budú vyskytovať po celej vašej domácnosti. Rozdeľte si preto v rodine tieto činnosti tak, aby pes nestrádal a dostal všetko, čo potrebuje.