Psy sú priateľmi a spoločníkmi človeka už tisíce rokov, preto niet divu, že sú už od praveku obľúbeným námetom umelcov.
Psy boli domestikované v mnohých oblastiach sveta, a preto nie je nič zvláštne na fakte, že ich vyobrazenie nájdeme na jaskynných maľbách v rôznych kútoch našej Zeme. Napríklad maľby lovcov a psov vo francúzskej jaskyni Lascaux sú staré 17 000 rokov. Jaskynné maľby zo Španielska znázorňujúce psov (či zvieratá podobná psom) sú staré vyše 12 000 rokov.
Na území niekdajšej Mezopotámie sa z doby okolo roku 6000 pred Kr. Dochovali obrázky psa s úlovkom. Tento pes sa podobal dnešnému chrtovi.
Egyptské nástenné maľby, ktoré sú staré približne 6600 rokov, zachytávajú udomácnil psy podobné chrtom a mastifom.
Aj v umení starovekého Grécka a Ríma nájdeme veľa vyobrazenia na keramike, rovnako ako reliéfov či sôch loveckých psov. Dokonca sú na rôznych umeleckých predmetoch znázornení aj strážne psy s obojky.
Dokonca 55 psov nájdeme na slávnej stredovekej tapisériu z Bayeux, ktorá je dlhá 70 metrov. Vyobrazuje dobytie Anglicka Normanmi.
Psy sú často k videniu aj na renesančných maľbách, väčšinou ako súčasť alegorických, náboženských alebo mytologických námetov. Môžete dokonca rozoznať, že sú podobní dnešným retrieverom, malým spoločenským psikom alebo chrtom.
Už od čias renesancie sa králi a kráľovné často dávali zobrazovat so svojimi vernými štvornohými spoločníkmi pri nohách.
Na začiatku 19. storočia sa tešili veľkej obľube portréty psov. Psy mali tiež význačné miesto vo tvorbe Thomasa Gainsborouhgha, sira Edwina Landseer (nie náhodou sa škvrnitý príbuzný novofundlanského psa nazýva landseer) a George Stubbsa.
Zdroj: Ryan O'Meara, Úžasní psy, Metafora, 2011