Máme polročné mačičku (kanadský sphynx), od chovateľky išla už vo dvoch mesiacoch. Po celú dobu, čo je u nás, sa neustále snaží hľadať "cecík" a saje sama seba alebo deky. Robí to v podstate v jednom kuse, má z toho až "cucáka" na bruchu. Čo sa s tým dá robiť.
Odpoveď: Vaša krásna mačička zrejme trpí psychickým ochorením, ktorému sa hovorí pica. Ide o druh kompulzívna (nutkavé) poruchy, ktorá je spôsobená dysbalancií chemických neurotransmiterov serotonínu a dopamínu a zrejme aj beta endorfínov v mozgu. Špecifická liečba neexistuje. Pretože poruchu zvyčajne spúšťa stres, prvým opatrením by malo byť chrániť mačku pred všetkým, čo ju rozčuľuje a desí, a naopak sa snažiť vytvoriť jej pokojné prostredie, kde bude mať stále čo na práci, aby zabudla na ocucávání. Niekedy pomôže aj zmena krmiva alebo aspoň jeho štruktúry. Takže odporúčam zamerať sa na nasledujúce veci:
1. Prostredie - pridajte škrabadlá, ďalšie toaletu, papierové krabice na hranie a utieranie tvárou, poprípade feromónový odparovač Feliway alebo feromónový obojok Settle down (oboje môžem zaslať, popr. Sa spýtajte u svojho veterinára). Zaveďte pravidelné príjemné rituály - hry s loptičkou, naháňačky po nábytku, vychádzky atď.
2. Krmivo - skúste jej ponúknuť ako granulky, tak kapsičky, paštéty, konzervy s kúskami mäsa alebo sa želé, mačacie trávu k okusovanie. Jedlo jej dajte nielen do bežnej misky, ale aj na plochý tanierik a do rôznych skrýš (do - alebo pod plastové hrnčeky alebo tégliky od jogurtu, do škatule od topánok s vyrezanými otvormi na labky, pod papierové aj látkové obrúsky atď.). Presvedčte sa, že si mačička s týmito záludnosťami poradia, a kŕmte ju prevažne takto, aby sa musela vždy poriadne zamestnať, keď sa chce najesť. Kontrolujte ale, či sníva svoju obvyklú dávku. Nesmie strádať, to by jej stres ešte zvýšilo.
3. K tejto poruche boli preukázané významné dedičné predispozície, preto by ste mali jej výskyt hlásiť ako chovateľke, tak poradcovi chovu. Mačky z tejto línie by sa nemali ďalej množiť, takže na mieste je tiež kastrácia.
4. Kedykoľvek vidíte, že sa chce mačička venovať svojej obľúbenej činnosti, odíďte a skúste ju zavolať do inej miestnosti a jej přiběhnutí odmeniť hodením maškrty. Potom ju zabavte napríklad tým, že jej ďalšie maškrty rozmiestnite po šplhadle alebo nábytku. Ak je príliš zaujatá žužláním, nepozerajte sa na ňu, ale Vbehnite do miestnosti a robte trochu rámus - spievajte, tlieskajte, rovnajte nábytok, udierajte novinami, ale nikdy na ňu nepozerajte, nesnažte sa ju napomínať, len prostredie okolo urobte rušné a nevhodné na jej zámeru. Keď svoje cmúľanie preruší, volajte ju k chladničke alebo na balkón atp., Odmeňte ju, pomazlite sa.
Ak je problém príliš úporný a mačka "zanedbáva" inej činnosti (umývanie kožúšku, spánok, sliedenie po potrave, hru), nasadzujú sa antidepresíva, ktorá trochu vybalansuje pomer neurotransmiterov a mačičke sa uľaví. Tieto lieky však musí predpísať veterinár.
Tento problém si môžete prečítať článok . Vzhľadom k tomu, že mačička sa zameriava aj na seba samotnú, mohol by Vám pomôcť aj tento text .
MVDr. hana Žertová
Ďalšie odpovede na najrôznejšie otázky nájdete na www.hanazertova.cz