Pyometra - hnisavý zápal maternice


Pyometra čiže hnisavý zápal maternice je plazivo prebiehajúce ochorenie a majitelia ho často zaznamenajú až v rozvinutom štádiu. Predstavuje potenciálne smrteľné ochorenie charakterizované nahromadením patologického obsahu v maternici s následnou celkovou intoxikáciou, prípadne sepsou (otravou krvi). U súk toto ochorenie patrí k najčastejším a najvážnejším poruchám reprodukčného systému.


vznik
Pyometra vzniká ako komplikácia predchádzajúcej nadmernej hormonálnej stimulácie maternicovej sliznice estrogény prejavujúce sa tzv. Glandulární cystickou hyplerplazií endometria, čo predstavuje zmnoženie a zväčšenie žliazok vnútornej výstelky maternice - endometria. Následne dochádza účinkom progesterónu k nadmernej produkcii krčka sekrétu, jeho hromadenie v maternici a následne k infikovaniu obsahu.
· Zápal maternice sa vyskytuje predovšetkým u starších súk, ktoré nikdy nerodili.
· Je častou komplikáciou po aplikácii estrogénov napr. Pri umelom prerušení gravidity počas prvého týždňa po nakrytí alebo po opakovanej aplikácii hormonálnych preparátov pre oddialenie ruje.
· Pyometra sa sekundárne môže vyskytnúť aj pri odumretie plodu v maternici, pri zadržanom lôžku po pôrode, zriedkavo aj pri Extrauterinné (mimomaternicové) gravidite.


prejavy
Príznaky sa zvyčajne objavujú 1 - 3 mesiace po hárania. V počiatku je možné pozorovať zvýšené pitie a zvýšené močenie, zníženie chuti do jedla a prípadne zvracanie. S rozvojom ochorenia je zrejmá apatia, únava a spavosť, úplné nechutenstvo, chudnutie, hnačka, dehydratácia a slabosť panvových končatín. Teplota môže byť dlho normálne. V pokročilých stavoch nastupuje výrazná dehydratácia, neschopnosť pohybu, bezvedomie a úhyn zvieraťa.


Podľa priebehu rozlišujeme Pyometra uzavretou a otvorenou.
· Uzavretá pyometra je forma so zavretým krčku krčkom a bez výtoku. Hromadenie obsahu v maternici sa môže prejaviť zväčšením brucha.
· Otvorená pyometra je charakterizovaná otvoreným krčku krčkom a výtokom krčka obsahu. Výtok z pošvy môže byť krvavý od riedko ružového až po hustý hnedočervený alebo hnisavý, ktorý býva žltý, šedý alebo zelený. Výtok väčšinou zapácha.


Diagnostika
K diagnostike pyometry využívame vyšetrenie pošvového výteru, sonografické vyšetrenie pohlavného a močového ústrojenstva a ev. RTG vyšetrenie. Vhodné je tiež vyšetrenie krvného obrazu a biochemický rozbor krvi. V niektorých prípadoch sa diagnostika doplní napr. O sedimentáciu krvi, vyšetrenie moču. Stav je potrebné odlíšiť od abnormálne ruje (predĺžená alebo rozdelená ruje), gravidity, abortu, patologických stavov v pošve a močovom ústrojenstve atď.


terapia
Liečba pyometry vyžaduje stabilizáciu vnútorného prostredia podávaním infúznych roztokov a zamedzenie rozvoja bakteriálnej infekcie podávaním antibiotík. Pyometra je možné riešiť v zásade dvoma spôsobmi - chirurgicky (operácií) alebo konzervatívne (iba podávaním liekov).
· Chirurgické riešenie znamená ovariohysterektómii (vyňatie vaječníkov a maternice). Tento spôsob sa používa v prípadoch uzatvorenej pyometry, u starších súk au súk v pokročilých stavoch ochorenia. Ďalej sa užíva aj ostatných prípadov z dôvodov väčšieho bezpečia pacientok.
· Konzervatívna liečba pripadá do úvahy u mladých súk, kde má majiteľ záujem na zachovaní plodnosti, podmienkou je otvorená forma pyometry. Hlavným cieľom konzervatívneho ošetrenie je vypudenie patologického obsahu z maternice. K tomu sa používa opakovaná aplikácia prostaglandínu PG2alfa, čo je látka, ktorá má uterotonický (maternicu stimulujúce), luteolytický (vplyvom jej účinku dochádza k zániku žltého telieska a tým aj zabránenie ďalšej tvorby progesterónu), v menšej miere tiež cervikorelaxační efekt (uvoľnenie krčku maternice ). Na zosilnenie luteolytického efektu sa terapia dopĺňa podávaním látok s antiprolaktinovým účinkom (napr. Bromokryptínu). Aplikácia PG2alfa je však sprevádzaná nežiaducimi vedľajšími účinkami, ako je nepokoj, zrýchlený dych, slinenie, zvracanie či hnačka. Tieto nežiaduce prejavy odznievajú väčšinou do 60 minút po aplikácii.


prognóza
· Prognóza uzavreté pyometry je dobrá, ak je liečba zahájená včas. Ak však majiteľ privedie fenu až v pokročilom stave, je prognóza dubiózna teda neistá.
· U otvoreného zápalu maternice sa priemerná úspešnosť konzervatívnej terapie pohybuje okolo 65 - 70% a opätovný nástup ochorenia sa môže kedykoľvek opakovať. Preto sa odporúča spáriť fenu hneď pri ďalšej ruji a 25. deň po krytí priviesť fenu k sonografickému vyšetrenie pre potvrdenie gravidity a vylúčenie pyometry.


Text: MVDr. Silvie Ševčíková
Foto: VETCENTRUM
www.vetcentrum.cz