Akonáhle si priveziete šteňa od chovateľa, mali by ste začať so základmi správnej výchovy. Je len na vás, či vás bude pes v budúcnosti počúvať, alebo si bude robiť, čo chce ...
- S výchovou (napríklad čo pes nesmie robiť) začnite čo najskôr. To znamená, že už dvojmesačné šteniatko, ktoré si priveziete domov, by malo z vášho rokovania pochopiť, keď robí niečo nepovoleného. Psy si totiž môžu vytvoriť zlozvyky (napríklad žobranie pri stole), ktoré sa len ťažko odbúravajú.
- Udržiavanie čistoty v dome či byte začnite cvičiť čo najskôr.
- Voľte láskavé metódy a uprednostňujte pozitívnu motiváciu. Učiť psa formou hry je pre vás aj pre neho zábavnejšie a príjemnejšie.
- Naučte psa, že pravidlá a povely sa nemení a stále platí. Nedávajte povely, ktoré potom psa neprinútite splniť. Nielen vo výchove je kľúčová dôslednosť!
- Cvičte psa tak, aby povel poslúchol na prvýkrát. Opakovanie povelov by ho mohlo priviesť k domnienke, že prvý prednesení nič neznamená a že si ho nemusí všímať.
- Povely vydávajte zreteľne a jasne. Kombinované povely by psa miatli. Napríklad SADNI a ĽAHNI sú dva rôzne povely, ktoré by sa nemali miešať.
- Pri vydávaní povelov hovorte klidním, ale autoritatívnym tónom. Poslušnosť by ste si nemali vynucovať krikom a neustálym opakovaním jednotlivých povelov. Pes by mal byť schopný prijať vašu autoritu, aj keď na neho nebudete hlasno revať.
- Meno psa vyslovujte hlavne v pozitívnych súvislostiach, aby vedel, že keď ho voláte, bude sa diať niečo príjemné. Zvuk jeho mena by v ňom mal vyvolávať predovšetkým nadšenie a radosť, nie strach.
- Snažte sa nedostatky v správaní korigovať, ale neuchyľujte sa k tvrdým trestom. Vedenie psa k dobrému správaniu pozitívnou motiváciou je zábavnejšia aj účinnejšie. Tvrdé tresty by vášmu vzťahu jedine ublížili.
- Pri výchove a výcviku je veľmi dôležité správne načasovanie. Dodatočné vynucovanie poslušnosti je neúčinné. Psa skroťte / pochváľte hneď potom, ako sa zachoval nesprávne / správne.
- Nikdy necvičte psa, keď ste mrzutí, máte zlosť alebo ste netrpezliví. Krikom či bitím si nevysloužíte rešpekt, ale strach.
- Hovorená reč nie je pre psa tak dôležitá. Hoci sa možno neučia významu niektorých slov, oveľa lepšie než samotné slová vníma pes neverbálne signály - tón hlasu, gestá, postoj.
- Ak pes splní váš povel, usmejte sa na neho a prívetivým hlasom ho pochváľte. Pes by mal poznať, že vám urobil radosť. Ak neposlúchne, zamračí sa a povedzte NIE.
- Aby výcvik prinášal čo najlepšie výsledky, musí výraz tváre, očí aj tón hlasu hovoriť vždy to isté. Pes dokáže skvele rozpoznať reč tela, mimiku a predovšetkým - intonáciu.
Zdroj: Ryan O'Meara, Úžasní psy, Metafora, 2011