Ragdoll je mačka, ktorá nás pri prvom stretnutí rozhodne prekvapí. Má mohutnú postavu, ktorá vzbudzuje impozantný dojem umocnený ešte jej hustú a krásnu srtsí, ak zoberieme ju však do náručia, uvoľní všetko svalstvo, je slabá ako malé mačiatko a mäkká ako handrová bábika - "Rag Doll".
História
Za kolísku chovu Ragdoll je považované kalifornskej mestečko Riverside v USA.Tam americká chovateľka Ann Bakerová spárila bielou perzskú modrookú mačku (alebo, ako niektorí tvrdia angorskej mačku) s kocúrom plemena Birma. Mačiatka ktorá vzišla z tohto spojenia sú považované za základ ďalšieho chovu Ragdoll. Vo výpočte plemien, ktorá stála pri vzniku mačiek ragdoll sa objavuje tiež barmská mačka.
V Amerike bolo plemeno uznané v roku 1965. Denny a Laura Dayton, chovná stanica Blossom-Time a Georgann Chamber, chovná stanica Ragnarok, neboli ochotní sa podrobiť praktikám Ann Baker, ktorá určovala podmienky chovu a jej predpisom orientovaným na zisk. Americký chov Ragdoll sa tak rozdelil na dva tábory: IRCA (International Ragdoll Cat Association) zastúpení Ann Backer a RFC (Ragdoll Fancier 's Club), ktorý založili roku 1975 Dayton, a ktorý sa stal výbornou základňou dnešného chovu Ragdoll.
V rámci FIFe bola prvá uznaná v roku 1992 variant bicolor, v roku 1997 variant colorpoint a v roku 1999 variant mitted.
V roku 1981 sa dostali prvý Ragdollové aj do Európy, do Veľkej Británie. Štyri dovezené mačičky pochádzali práve z chovnej stanice Daytonových. Zakrátko sa už tieto mačky tešili veľkej obľube Aj tu V českej republike bol ragdoll ešte nedávno ojedinelým plemenom. V súčasnej dobe sa rozrastajú rady nadšených chovateľov, ktorí podľahli čaru tohto nádherného plemena.
vzhľad
Ragdollové sú veľké, masívne stavané mačky s dlhým dobre osvaleným telom. Zovňajškom pripomínajú birmu, majú však širší hrudník, masívnejšie zadnú časť tela a silnejšie nohy.
x Hlava je posadená na krátkom, ale silnom krku. Hlava je klinovitá, strednej veľkosti a má dobre vyvinuté líca a mohutnú bradu.Nos by mal vykazovať mierny oblúk v hornej tretine. Uši sú stredne veľké a majú široký koreň a zaoblené špičky.Jsou umiestnené ďaleko od seba a naklonené mierne dopredu. Farba očí je vždy modrá, čím intenzívnejšie, tým lepší.Dospělý ragdoll má rovnako široké ramená ako zadok. Zadné nohy sú svalnaté a vyššie postavené než nohy predné. Ragdollové majú okrúhle labky a medzi prstami sú chumáčiky chlpov. Dlhý chvost má stredne silný koreň a smerom ku koncu sa ztenčuje.Ocas je dobre osrstený a huňatý.
Srsť Ragdoll je stredne dlouhá.Standard požaduje mäkkú a hodvábnu texturu.V oblasti krku je srsť najdlhšia a lemuje vonkajšie obrys tváre, čo pôsobí dojmom podbradníka.
V oblasti tváre je srsť krátka a od konca hlavy sa predlžuje cez ramená smerom k chrbtu. Po stranách, na bruchu a na zadnej časti tela je srsť stredne dlhá až dlhá. Na predných nohách je skôr krátka.
Mačiatka Ragdoll sa však rodí úplne biela, po dvoch až piatich dňoch sa začnú vyfarbovať. Farba tela Ragdoll tmavne s pribúdajúcim vekom.
Vývoj ragdoll je pomalý. Až vo veku troch až štyroch rokov dosahujú telesnej zrelosti a rovnako tak v tomto veku je ešte len ukončený jeho farebný. Nádherne modré oči majú od narodenia. Mačky sú nápadne menšie ako kocúri. Kým kocúri môžu vážiť 7 - 9 kg, mačky dosahujú váhy len 4 - 7 kg.
Standart FIFE:
Celkový dojem Ragdoll je masívna, veľká mačka so strednou stavbou tela a svalnatým telom. Celkovým dojmom má pôsobiť ako veľká a silná mačka.
Hlava Stredne veľká, široká hlava, modifikovaná klinová forma s rovno pôsobiace plochou medzi ušami. Úzka hlava je nežiaduce.
Hlava vytvára široký klin, v závislosti na sfarbenie môže mať očernalé tváre a čeľuste.
Nos V hornej tretine by mal nos vykazovať ľahký oblúk. Stop nesmie byť zreteľný.
Tvár Tváre sú dobre utvorené, zužujúci sa v plnou, dobre vyvinutú bradu a zaoblenú papuľku.
Uši Uši sú stredne veľké so širokou základňou, zaoblenými špičkami, umiestnené ďaleko od seba, mierne sklonené dopredu. Chybou sú špicaté uši a príliš veľké či naopak príliš malé uši.
Oči Oči sú veľké, oválne, posadené ďaleko od seba. Vonkajší kútik oka by mal vytvárať priamu líniu s posadením ucha. Farba očí modrá, čím intenzívnejšia, tým lepšie, v súlade s farbou tela. Mandľový tvar očí je považovaný za chybu, iná farba očí ako modrá je diskvalifikujúce.
Krk Krk je krátky a silný.
Telo Dlhé a svalnaté telo so strednou stavbou kostí. Hruď je široká a dobre vyvinutá. Zadná časť tela je ťažšie a svalnatejší. Dospelá mačka má byť rovnako široká v ramenách ako v zadnej časti tela. Zavalité telo a úzka hruď sú nežiaduce.
Nohy Nohy sú stredne dlhé so strednou stavbou kostí. Zadné nohy sú mierne vyššie ako predné, tým je línia tela v zadnej časti nahor.
Labky Veľké, okrúhle, kompaktné.
Chvost Chvost je dlhý, stredne silný pri koreni, smerom k špičke sa zužuje v pomere k telu. Chvost má byť dobre osrstený, huňatý.
Srsť Srsť je stredne dlhá, hustá, mäkká a hodvábne štruktúry. Prilieha k telu, otvára sa pri pohybe. Najdlhšia srsť je na krku a lemuje vonkajší okraj tváre, tým vzniká dojem náprsenky. V tvári je srsť krátka, postupne prechádza na konci hlavy cez hrudník v dlhšia srsť. Na bokoch, bruchu a zadnej časti tela je polodlhá až dlhá. Na predných nohách je krátka až polodlhá.
sfarbenie
Ragdoll sa vyskytuje v troch varietách:
• colorpoint - s odznakmi. Maska, uši, labky a chvost majú byť výrazne sfarbené a ladiť s farbou tela. Náprsenka, hruď a brucho sú svetlé. Ľahké tieňovanie na tele a bruchu - brušné fľak je povolený. Ragdoll s týmto sfarbením nesmie mať žiadne biele škvrny. Nos a vankúšiky labiek sú tmavé ako farba odznakov.
• Bicolor - je najviac nápadná farebná varieta. Tmavé sfarbenie uší, chrbta, chvosta a masky, na ktoré musia byť dobre ohraničené bielo obrátenej V. Začína na čele, tiahne sa cez nos, na zadnú stranu brady, pričom nesmie presiahnuť vonkajšiu hranu oka. Na chrbte je povolený biely fľak. Nohy a brucho sú biele, bez tmavých fľakov. Na ušiach a chvoste nesmie byť žiaden biely fľak. Nos a vankúšiky labiek musia byť vždy ružové.
• Do roku 1998 boli okrem uznaných farebných variet registrované ešte variety mitted, ktoré sa využívali len na chov - nemohli teda získať titul. Od 1. januára 1999 FIFe tieto farebné variety oficiálne uznala. Mitted - s odznakmi s bielou. Znaky sú rovnaké ako u colorpoint. Od brady, cez náprsenku, hruď sa tiahne celou spodnou časťou tela až k chvostu biely neprerušovaný pruh. Labky sú vyfarbené, ale musí mať biele ponožky, predné sú kratšie, zadné dlhšie - po pätu. Vankúšiky na labkách sú ružové. Biele zrkadielko na nose sa považuje za atraktívne. Od 1. 7. 07 sú povolené tmavé fľaky na zadných ponožkách a biele fliačky v oblasti nosa.)
Ragdoll sa uznáva vo farbách:
• seal - čiernohnedá
• chocolate - čokoládová
• blue - modrá
• lilac - lilavá
• od 1. 1. 2005 novo uznané farby: red - červená, creme - krémová, lynx - s kresbou, tortie - korytnačinová, torbie - korytnačinová s kresbou
povaha
Ragdollové sú veľmi pokojní, majú poddajný charakter a vysokú odolnosť voči stresu. Sú to vyslovene trpezlivé mačky, ktoré sa radšej stiahnuť do ústrania, než aby škriabal či hrýzli. Veľmi rady sa nechávajú hladkať, milujú maznanie i jemné kefovanie srsti.
Je to nesmierne inteligentný, elegantný, stále dobre naladená mačka, nevnucuje sa, neobťažuje, je schopná reagovať na výkyvyvaší nálady. Je spokojná, ak môže prebývať v prítomnosti svojej osoby, na ktorú je fixovaná. Je ľahko vychovateľný, ľahko pochopí, aké správanie je nežiaduce a bez problémov od neho upustí. Jej závislosť na pánovi pripomína až psie oddanosť.
Ragdollové sú mačky vyslovene viazané na ľudí, nemajú rady samotu. Nie je problém nechať ich doma niekoľko hodín samotné, ale kto býva často celý deň mimo domova, mal by svoje mačke umožniť kontakt s inými mačkami, aby sa ich čakanie na pána dalo skrátiť spoločnú hrou.Většina zástupcov tohto plemena je totiž veľmi znášanlivá a sociálna, čo je dobrý predpoklad pre spolužitie s ostatnými mačkami, alebo napríklad aj psy či inými zvieracími obyvateľmi domácnosti. Aj keď vašu prítomnosť mu to rozhodne nenahradí. Samotou či nezáujmom svojho pána môže veľmi trpieť. Ani veľké zmeny nepřirůstají ragdollům k srdcu. Často sa stáva, že sa v rodine viac fixujú na jednu osobu, ktorá je ich právoplatným pánom, avšak ostatných členov rodiny plne akceptujú, cíti sa vo fungujúcom rodinnom prostredí veľmi dobre.
Ragdollové sú veľmi zvedavé, nápadité a hravé mačky. Ragdoll je tiež temperamentný. Má veľký záujem o okolie. Veľa Ragdoll veľmi rada aportuje rôzne predmety.
Ragdoll ako každá mačka potrebuje pre svoju zábavu dostatok pozornosti, zábavné hračky, neodmysliteľne škrabadlo (čím vyššie tým lepšie), pohodlný pelech, dostatočne veľký záchodík, kvalitné stelivo, aby sa nezachytávali nečistota na chlpoch medzi prstami, dobré krmivo, náruč svojho pána a jeho láskyplnú dušu.
starostlivosť
Starostlivosť o ragdoll je napospol zhodná so starostlivosťou o akúkoľvek polodlouhosrstou mačku. Starostlivosť o srsť Ragdoll nie je tak náročná ako u mačiek perzských.
Uvádza sa, že sa hodvábne jemná a polodlhá srsť Ragdoll len veľmi zriedka postrapatí a nevyžaduje preto žiadnu zvláštnu starostlivosť. Nie je však pravda, že srsť nemôže splstnatieť a že nelíná.Zejména nohavičky a podpazušia majú sklon k plstnateniu.
Stačí keď raz až dvakrát týždenne vykefujeme alebo vyčešeme uvoľnené chlpy hrubým hrebeňom. Pravidelné, ale šetrné česanie udrží srsť v optimálnej kondícii po celý rok. Česanie a kefovanie úplne závisí na individuálnym stavu srsti zvieraťa. Väčšina Ragdoll jemné kefovanie miluje.
Počas výmeny srsti môže byť potrebné častejšie kefovanie. V čase pĺznutia môžeme uvoľnené chlpy vyčesať aj gumovým kefou, ale prílišné kefovanie by mohlo srsť poškodiť. Mnoho vystavovateľov ragdoll niekoľko dní odo výstavou kúpe, možnosťou je tiež použitie neparfumovaného a nemastného púdru. Votrite ho dobre do srsti, aby sa na neho mohla naviazať nečistota a prebytočná mastnota, a potom ho starostlivo vykefujte jemnou kefkou.
Pre udržanie krásne srsti nestačí len vonkajší starostlivosti - základom musí byť kvalitné výživa. Nešetrite teda na tejto položke, doprajte svojmu miláčikovi superprémiové krmivo, s dostatočným obsahom vitamínov, minerálov, esenciálnych kyselín a ďalších potrebných složek.Je potrebné venovať pozornosť výberu krmiva nielen čo do kvality, ale aj štruktúry. Pretože je ragdoll veľké plemeno, príjem väčších granúl má vplyv na zdravie zubov a obmedzenie výskytu zubného kameňa. Najmä potom u odrůstajících mačiatok, je už ľahké prehltnúť menšie granulebez rozhryzenie a je potrebné prejsť na zodpovedajúcu veľkosť.
Ostatné starostlivosti, či už o oči, uši či pazúriky je rovnaká ako u ostatných plemien, podrobnejšie m sprievodcom po tejto téme vám môže byť článok Pravidelná starostlivosť o mačku na strane 28.
Ragdoll sa môže bez problémov chovať v byte zariadenom podľa mačacích potrieb. Vzhľadom k jeho poddajnému charakteru a veľké dôvere k ľuďom a zvieratám nie je vhodné, aby sa sám voľne pohyboval vonku. Ale vonkajší výbeh určite ocenia.
záver
Ragdollové patrí medzi drahšie plemená mačiek. Ich cena samozrejme záleží na tom, či sa jedná o mačiatko do chovu či na miláčika.
Vďaka svojej milej povahe je ragdoll vhodným mačacím miláčikom pre rodiny s deťmi Aj pre staršie chovateľa. Ragdoll sa pre svoju pokojnú a vyrovnanú povahu výborne hodí pre felinoterapii.
-zs-