Niekto uprednostňuje komerčne vyrábané krmivá, iný nedá dopustiť na domácu stravu. Zostaviť mačke vyvážený jedálniček pomocou receptov vyhľadaných na internete však nie je jednoduché. To potvrdila aj minuloročná štúdia vedcov k Kalifornskej univerzity. Niektoré recepty môžu obsahovať dokonca nebezpečné zložky.
Niektorí ľudia mačkám stravu sami pripravujú, pretože chcú mať väčšiu kontrolu nad zložením ich jedálnička alebo chcú, aby dostávali prirodzenejšie krmivo. To je určite chvályhodné, avšak pri vyhľadávanie receptov je nutná istá dávka obozretnosti. Aj keď mačkám domáca strava väčšinou chutí, z nutričného hľadiska nemusí byť najlepší. Na internete je možné jednoducho vyhľadať stovky receptov, ale nie všetky sú pre mačky vhodné. Minuloročná štúdia publikovaná v časopise Journal of American Veterinary Medical Association je považovaná za prvú, ktorá skúmala domáce recepty pre zdravé dospelé mačky. Vedci vyhodnotili 114 receptov z rôznych online zdrojov a kníh, ktoré napísali rôzni autori (vrátane veterinárov). Štyridsať percent receptov neposkytlo žiadne pokyny pre kŕmenie a zvyšok z nich postrádal podrobnosti alebo bol nejasný. Zo štúdie vyplynulo, že len 94 receptov poskytlo dostatok informácií, aby mohla byť pomocou počítačového softvéru vykonaná nutričné analýza. Tieto recepty však neobsahovali všetky potrebné živiny pre splnenie odporúčaných dávok. Recepty chýbala živiny bez ohľadu na zdroj alebo to, či boli napísané veterinári. Je však potrebné upresniť, že recepty od veterinárov mali menej nedostatkov v základných živinách. Väčšine receptov chýbala koncentrácia troch alebo viac živín, niektoré neposkytovali zodpovedajúce množstvo až 19 základných prvkov. Okrem toho mnoho receptov malo závažné nedostatky a obsahovalo menej než 50 percent odporúčaných množstvo niekoľkých základných prvkov vrátane cholínu, železa, zinku, tiamínu, vitamínu E a mangánu. Či by tieto recepty mačky nejako poškodili, záleží od viacerých faktorov (pokyny pre kŕmenie, doba, po ktorú by mačka stravu dostávala, zdravie mačky, stupeň nutričného nedostatku daného receptu atď.). Vedci našli iba päť receptov, všetko od autorov veterinárov, ktoré spĺňali všetky okrem jednej z nevyhnutných živín. Sedem percent receptov obsahovalo dokonca prísady, ktoré sú pre mačky potenciálne toxické, vrátane cesnaku, cibule a póru.
Varte pestro a hľadajte si overené zdroje
Ak svoju mačku nechcete kŕmiť komerčne vyrábaným krmivom a dávate prednosť domácej strave, uistite sa, že kŕmite pestro az bezpečných surovín. Hľadajte si recepty od odborníkov - veterinárov alebo špecialistov na výživu mačiek. Množstvo a zloženie stravy prispôsobte veku a zdravotnému stavu mačky. Sedliacky rozum hovorí, že vyvážená kombinácia všetkých živín, vitamínov a minerálov nie je potrebná u každej jednotlivej porcie. Stačí, keď vyváženosti dosiahnete v rámci týždňov. Za určitý časový rámec by mal organizmus dostať všetko životne dôležité. Pri príprave domáceho krmiva stavte na rôznorodosť. Jednotlivé druhy mäsa, príloh, zeleniny majú rôzne nutričné hodnoty. Ku krmivu môžete pridávať rôzne prírodné doplnky výživy (riaďte sa vždy odporúčaným dávkovaním). Keď si nie ste istí, či má vaša mačka vyvážený jedálniček a nič jej nechýba, poraďte sa s odborníkom.
Fotka od Isabelle Blanchemain z Pixabay