Charakteristickou vlastnosťou retrieverov je láska k vode. Akonáhle vidí akúkoľvek vodnú plochu, túži sa v nej vykúpať. A to bez ohľadu na počasie alebo čistú.
Všetci retrievery sú pôvodom lovecké psy, na rozdelenie do jednotlivých plemien došlo až ku koncu 19. storočia. Slovo retríver vzniklo z anglického "to retrieve", čo v preklade znamená prinášať. Boli vyšľachtené ako lovecké špecialisti, ktorých úlohou bolo zastrelenú zver jemne uchopiť a priniesť ju lovci bez akéhokoľvek poškodenia. Aj preto sú dodnes tak vášniví aportéri. Už od počiatku šľachtenia boli vedení k tomu, že sa za zverou musia vrhnúť kamkoľvek, aj do ľadovej vody.
Prinášali ryby aj vodné vtáctvo
Pred dávnymi časmi predkovia dnešných retrieverov v drsnej Kanade pomáhali miestnym rybárom prinášať ryby uviaznuté v sieti, neskôr v Anglicku prinášali vodné vtáctvo. Toto pracovné nasadenie nevyžadovalo od psov veľkú loveckú náruživosť, zato bola nevyhnutná poslušnosť, dobrá pamäť, výborný čuch, dokonalá technika plávanie a samozrejme tiež láska k vode. Studená voda, do ktorej by iní psi strčili maximálne labku, retrieverom nerobila (aj v dnešnej dobe nerobí) žiadne ťažkosti.
Pozor na mŕtvy chvost
Láska k vode však so sebou môže prinášať určité komplikácie. Mnohí retrievery nevydrží nečinne prizerať, keď sa ich páničkovia kúpu, a snažia sa za nimi skočiť a prípadne ich aj zachraňovať. Na kvalitu a teplotu vody nehľadí, kúpu sa aj v špinavom Kačáku, do vody lezú aj v zime. Zvlášť po kúpaní vo veľmi studenej vode sa niekedy môže objaviť tzv. Syndróm mŕtveho chvosta. Ako ho spoznať? Chvost je neprirodzene ovisnutý. Pes chvost nenesie, pretože neovláda jeho pohyby. Problém väčšinou odznie do 3 až 4 dní. Po tú dobu je vhodné psa držať v teple a v suchu a zmierniť mu fyzickú záťaž. Ako prevencia pomáha vysušovaniu konca chvosta po návrate z vonku.
Foto: pixabay.com