Nadácia Slovenskej poisťovne a nadácie Leontinka v rámci projektu Psie oči odovzdali v Zlíne ďalšieho asistenčného psa. Zlatý retriever Max sa stal pomocníkom a kamarátom dvanásťročného Lukáša trpiaceho detskou mozgovou obrnou.
Projekt Psie oči prispieva na financovanie asistenčných canisterapeutických psov. Max sa tak pre svojho pána stáva nielen priateľom, ale predovšetkým dôležitým terapeutom. Šikovný retríver navyše od Českej poisťovne získal nadštandardné poistenie na úhradu nielen prípadných veterinárnych výkladov.
Lukáš býva v Strání-Kvetná na Zlínsku a táto obec sa tak stala novým domovom aj pre Maxa. Asistenčný pes prešiel špeciálnym výcvikom, pri ktorom získal zručnosti potrebné pre zvládanie nielen asistenčných úkonov, ale aj tých canisterapeutických. Max sa u Lukáša rýchlo zabýval a stal sa dôležitým a milovaným členom rodiny.
"Už po krátkom čase, kedy sme dochádzali na canisterapiu, som na Lukáško videla, že mu veľmi pomohla nielen fyzicky. Hlavne po psychickej stránke sa veľa zlepšil, čo mi potvrdili aj jeho terapeutky. A to bol dôvod, prečo som mala veľký záujem o asistenčného psíka, ako o člena rodiny a Lukášková pomocníka, "vysvetľuje mamička.
Lukáš navštevuje Základné špeciálnu školu v Zlíne a dochádza aj do rehabilitačného stacionáre, kde sa okrem canisterapia venujú tiež hipoterapiu.
"Lukino miluje už od malička všetky zvieratá, hlavne psíkov," pokračuje Lukášovho mamička. "Veľmi si obľúbil prechádzky v prírode, predovšetkým potom v lese, kam si často vyjdeme aj na bicykli. Vďaka špeciálnemu vozíka, ktorý je k bicyklu pripevnený, môžeme s Lukáškom jazdiť v podstate kdekoľvek. Výlety teraz s nami bude absolvovať aj Max, o to viac si ich Lukáš bude užívať a tešiť sa na ne, "dodáva mamička.
Projekt Psie oči má za cieľ zabezpečiť spolufinancovanie výcviku vodiacich a asistenčných psov pre deti a mládež so zrakovým, kombinovaným alebo iným postihnutím. Začala ho v roku 2008 aukcie zamestnancov Slovenskej poisťovne, pri ktorej bolo za 150 tisíc korún vydražilo vybavenie známych športovcov, medzi ktorými nechýbala napríklad ani vlastnoručne podpísaná hokejka Jaromíra Jágra. Od začiatku podporila Nadácia Slovenskej poisťovne spoločne s Nadáciou Leontinka v rámci projektu Psie oči výcvik už 32 asistenčných canisterapeutických psov. Svojim majiteľom tak pomáhajú napríklad v Karvinej, Novom Strašecí, Tepliciach, Stříbre alebo v Prahe. Náklady na špeciálny výcvik každého zo psov - prispôsobený na mieru klienta - sa pritom pohybujú okolo 200 tisíc korún.
Vedeli ste, že:
Výcvik asistenčného psa začína zhruba v jeho dvoch mesiacoch?
Najčastejšie sa ako asistenčné psy využívajú zlatí a labradorští retrievery, border kólia a nemeckí ovčiaci?
Výcvik trvá 5 až 9 mesiacov a potom prichádza na rad záverečné skúšky? Potom nasleduje proces nacvičenú psa s klientom, kedy sa klient učí s novým pomocníkom správne zaobchádzať ...