História
Dávne legendy alebo len historické rozprávanie väčšinou predstavujú romantické poňatie skutočnosti, niekedy dokonca siahajú informácie do bájí a povestí. Ale legendy nie sú bezvýznamné, mnohokrát dokážu človeka nadchnúť. Ak teda uveríme históriu, ktorá sa k týmto elegantným psom vzťahuje, uveríme aj teóriu o pôvode ridge, pruhu s dvoma viery na chrbte. Prvé psy s hrebeňom obrátene rastúcou srsti na chrbte sa objavili v Egypte už pred 3 000 rokmi. Dokladajú to rezby a maľby nájdené v hroboch faraónov. Ridgeback, ako ho poznáme dnes, je plemenom vzniknutým v Afrike v priebehu posledných troch stoviek rokov. Psy boli držaní aj na farmách nielen po celej južnej Afrike, ale aj v Mozambiku a dokonca aj v Keni. Rhodesian ridgeback preukazoval, že je nielen talentovaným poľujúcim psom, ale aj psom schopným strážiť farmu, pásť dobytok a ustrážiť dom. Na jeho vývoji sa podieľala celá skupina psov. Došlo ku kríženiu domácich afrických duričov Hotentoti s európskymi plemenami loveckých psov. Ďalej boli krížený psi rôzne telesnej stavby a farby. Mali však jedno spoločné, a to pruh srsti rastúci v opačnom smere - ridge. Ich popularita stúpala, najmä keď dokazovali svoje schopnosti a odvahu pri love veľkej zveri. Neskôr sa im začalo hovoriť lion dogs (leví psi). Treba podotknúť, že títo psi nikdy levmi nenapadali, ani sa ich nepokúšali usmrtiť. Oveľa viac sa uplatňovala ich mimoriadna pohyblivosť, vytrvalosť a schopnosť pohybovať sa stále rýchlejšie. Vedeli unikať levím labám a zastaviť kráľa zvierat na tak dlho, než sa na miesto dostal lovec. Okrem levov, slúžili títo psi ik naháňanie paviánov a diviakov. Pracovali zvyčajne v dvoch alebo trojčlenných skupinách a korisť obratne zadržiavali do príchodu lovca.
Vzhľad podľa štandardu
Rhodesian ridgeback by mal byť harmonicky stavaný, silný, svalnatý, obratný a aktívny, symetrický z profilu a pri zodpovedajúcej rýchlosti vyslovene vytrvalý. Hlavný dôraz sa kladie na pohyblivosť, eleganciu a funkčné zdravia bez akýchkoľvek tendenciou k nadmerne mohutnému vzhľadu. Zvláštnosťou plemena je hrebeň na chrbte ( »ridge«), čo je pruh srsti, ktorá rastie opačným smerom ako na zostávajúcich častiach tela. Chrbtová pruh je základným charakteristickým znakom tohto plemena. Ridge musí byť jasne ohraničený, symetrický a smerom k zadnej časti sa zužuje. Musí začínať bezprostredne za lopatkami a dosahovať až po bedrové hrbolům. Hrebeň na chrbte smú vykazovať len dva viery srsti ( »Crowns«), ktoré sú rovnakého tvaru a sú umiestnené symetricky proti sebe. Dolné okraje vírov nesmú presahovať cez hornú tretinu chrbtovej hrebeňa.
Hlava ridgebacka má byť pomerne dlhá, lebka plochá a pomerne široká, medzi ušami má byť bez záhybu (zvraštené) pri reakcii. Nos má byť čierny alebo hnedý vo väzbe na farbu psa. Inak zafarbený nos nie je povolený.
Oči ridgebacka majú byť okrúhle, bystré a iskrivé s inteligentným výrazom a ich farba musí harmonizovať s farbou psa.
Uši majú položiť trochu vyššie, sú stredných rozmerov, v základe pomerne široké a postupne sa zužujúci k oblému bodu. Majú byť nosené blízko hlavy.
Celková postava tohto psa by mala byť svalnatá, hrudník nie príliš široký, ale veľmi obsiahly a priestranný, rebrá pomerne dobre rastlá, nikdy nie guľatá ako obruč od sudu. Bedrá sú silné, svalnaté a mierne klenuté. Predné nohy majú byť perfektne rovné, silné as ťažkými kosťami blízko tela. Na zadných nohách majú byť svaly čisté, dobre zreteľné s priehlavkom dole.
Chvost má byť silný pri koreni a postupne sa zužujúci ku koncu, bez toho, aby bol drsný. Nemá byť umiestnený ani príliš vysoko, ani príliš nízko a má byť nosený s malým zakrivením hore, nikdy zatočený.
Srsť má byť krátka a hustá, na pohľad hladká a lesklá, ale nikdy nie ako vlna ani ako hodváb.
Farba je od svetlo pšeničnej po červenú pšeničnú. Hlava, telo, nohy a chvost majú byť rovnakej farby. Trochu bielej na hrudi je povolené, ale biele prsty sú nežiaduce. Tmavý ňufák a uši sú povolené.
Požadovaná výška v kohútiku: psy: 63-
Hmotnosť: psy:
Povaha a charakteristické vlastnosti
Ridgeback je rozvážny a veľmi inteligentný pes. V mladosti je veľmi energický, ale dospievaním sa stáva pokojnejšie, niekedy môže dokonca aj zlenivieť. Je to pes veľmi vnímavý a bystrý. Dospieva pomerne dlho, a preto je možné ho po dlhú dobu cvičiť. Pri jeho vedenia je potrebné sa vždy riadiť citom a porozumieť mu. Je chápavý, ale vyžaduje dôslednú výchovu už od mladosti (najlepšie vo forme hry). Je dôležité neporovnávať ho s inými plemenami a uvedomiť si, že nebude počúvať napríklad ako nemecký ovčiak, pretože ridgeback má svoju hlavu a lovecké pudy. Nesmieme zabudnúť, že slepá poslušnosť je tomuto plemenu cudzie, pretože to nie je otrok, ale partner človeka. Ridgebacky sú povestní svojou pamäťou a silnou vôľou. Pamätajú si slušné zaobchádzanie aj nespravodlivé potrestanie, ktoré potom musí človek dlho naprávať. Riadna výchova už od útleho veku vám zaistí poslušného a vychovaného parťáka so všetkým. Návšteva kynologického cvičisko by mala byť jedna z najdôležitejších aktivít. Ovšem mali by ste cvičisko a vycvikáte vždy dobre vybrať, pretože násilný dril v štýle výcviku nemeckých ovčiar na neho moc neplatí ...
Ridgeback je veľmi úzko spätý s človekom, je to rodinne založený pes a veľmi nerád zostáva dlho sám. Je oddaný a veľmi priľne ku svojmu pánovi a celej rodine. Je ideálnym spoločníkom do rodiny vďaka svojej túžbe po ľudskej pozornosti. Je veľmi dôležité, aby sme ho prijali za člena svojej rodiny a dovolili mu zúčastniť sa nášho života. V žiadnom prípade nepatrí do ohrady či koterca, kde by sa jeho výnimočná povaha, ktorou disponuje, navždy vytratila. Ľudia, ktorí ho takto správajú, síce majú ridgebacka, ale prichádzajú o nevšedný zážitok spolužití ... Rhodesian ridgeback je družný a potrebuje sa zoznámiť už veľmi skoro s ďalšími psami a inými zvieratami a samozrejme aj s inými ľuďmi. Vďaka svojej citlivé a vnímavé povahe reaguje na akúkoľvek zmenu a každé nečestné a zlé správanie cíti ako veľkú krivdu. K cudzím ľuďom sa chová rezervovane, avšak bez známok plachosti alebo agresie. Len málokedy šteká.
využitie
Ani dnes však nie je ridgeback len domáci maznáčik. Je samozrejme veľmi príjemným a milým spoločníkom, ale využitie nachádza tiež ako pes športový, v niektorých krajinách aj ako pes armádne, policajné alebo záchranársky. Vo svojej domovine sa využíva k lovu. Je ale veľa ďalších aktivít, v ktorých sa môže uplatniť.
pes pracovný
Rhodesian ridgeback je od prírody vynikajúci strážca. V USA je využívaný ako pracovný a ochranný pes, v J ižní Afrike je psom policajným, v Izraeli ho využíva armáda. Je to rodený stopár, má vynikajúce fyzické a psychické predpoklady pracovného psa.
pes obranár
Ridgebacka nie je vôbec nutné cvičiť ako obranáre, v tomto smere má dedičný talent. Je to báječný a nadaný strážca, preto tiež nie je nikdy sám od seba agresívny a nemá sklon napádať. Charakteristickým prejavom je, že cudzích ľudí búrlivo nevíta. Nebojí sa ich, ale javí o ne len málo záujmu.
pes lovecký
Vo svojej domovine sa využívajú pri love veľkých mačkovitých šeliem. Rhodesian ridgeback je zaradený FCI do skupiny VI. - duriče, farbiare.
agility
Pre agility sa môže zdať pomerne veľký a ťažký, ale vďaka svojim telesným dispozíciám, sile, rýchlosti, dynamickosti, vytrvalosti a pružnosti pohybu vyniká pred ostatnými veľkými plemenami. Tieto vlastnosti ho predurčujú k tomu, aby sa presadil.
coursing
Čiže terénne dostihy za návnadou predstavujú veľmi príjemné spestrenie a využitie výborných pohybových vlastností ridgebackov. V tejto kynologickej disciplíne ridgeback väčšinou exceluje.
zdravie
Ostatne ako väčšina veľkých plemien má aj ridgeback sklon k dyspláziu bedrového kĺbu. Šteňatá by preto nemala byť prekrmované a ich hmotnosť by mala vždy zodpovedať ich veľkosti. Zvlášť šteniatka a mladé psy je nutné kŕmiť len kvalitným krmivom. Ak sa rozhodnete pre granule, potom voľte kvalitnú značku určenú pre šteňatá veľkých plemien (do veku dvoch rokov) a neskôr rad pre dospelých psov veľkých plemien. Nie je dobré ridgebacka fyzicky namáhať a preťažovať, kým jeho svalstvo a kĺby nie sú upevnené, to znamená minimálne do dvoch rokov. Ďalšie závažnou chorobou tohto plemena je dermoid sínus, čo je zhutnený tkanivo, v ktorej sa tvoria úzke kanáliky, a ktoré sa objavujú pozdĺž stredovej línie na chrbtovej časti tela psa od vrcholku hlavy až po koreň chvosta a vedú až do chrbticového kanála, v ktorom je uložená miecha. Zasahujú Ak až do chrbticového kanála, vyvolávajú cysty poruchy pohybu panvových končatín a spôsobujú u postihnutím ného zvieraťa nervové poruchy. Dermoid sínus sa dá objaviť niekoľkými spôsobmi - prehmataním kože v podozrivých oblastiach (medzi prstami nahmatáme tenšie špagát, podľa veku psa), tiež sa na inkriminovanom mieste môže zdať srsť tmavšieho sfarbenia, čo spoznáme vizuálnou kontrolou. Toto ochorenie je dedičné a postihnutie psy sa vyraďujú z chovu a po narodení sa míňajú. Samozrejme sa môže stať, že tesne po narodení či na prvý prehliadke šteňaťa nestretneme nič závažné a v neskoršom veku dermoid sinus objavíte. V tomto prípade je operácia to jediné a možné riešenie. Každý majiteľ, ktorému psík ochorel v dospelosti, by mal ohlásiť túto skutočnosť chovateľskej stanici, z ktorej si psíka odobral. Chovateľ by mal zabezpečiť, aby chovná fena nemala šteňatá, pretože je pravdepodobne nositeľkou génu. Rovnako tak chovatelia krycieho psa, ktorý je otcom vrhu, musia byť informovaní. Pokiaľ pes - otec, alebo fena - matka, ktorých potomkovia mali preukázaný dermoid sínus, budú mať ďalšie potomstvo, tak iba za odborného dohľadu poradcu chovu.
Náš ridgeback Dusty
S manželom žijeme v Prahe, v panelákovom byte 2 + kk / L. Obaja sme si vždy priali mať vlastného psíka. Túžba mať domáceho maznáčika a kamaráta bola veľká, ale vždy, keď sme už plánovali, že si psíka kúpime, podľahli sme tlaku okolia. Poznáte to ... pes v Prahe, v malom byte ... týranie zvieraťa. Aj napriek všetkým negatívne názory okolia sme sa rovnako rozhodli psíka si predsa len zaobstarať a začali sme vyberať vhodného kandidáta. Skúmali sme rad plemien, ale rhodésky ridgeback nás oboch očaril nielen svojím vzhľadom, ale hlavne povahovými črtami plemena, a tak bol pre nás jasná voľba :-) Psíka sme si zaobstarali v chovateľskej stanici "Adarův dvor" a sedemtýždňová šteniatko sme si priviezli do stovežatej matičky Prahy. Netvrdím, že to bolo vždy jednoduché, ale nikdy sme neľutovali, že psíka máme. Dnes by sme si už nedokázali život bez nášho Dustyho vôbec predstaviť.
záverom
Rozhodne nie je ľahké sa rozhodnúť a vybrať správneho psíka, každé plemeno má svoje pre a proti. Ale verte, že stojí za to s ridgebackom zdieľať kus vášho života. Bude tým najlepším a najvernejším kamarátom a vždy bude stáť po vašom boku - dej sa čo dej. Schválne, vyskúšajte si pozrieť sa mu do očí ... Myslím, že v tej chvíli prestanú všetka "proti" existovať. My sme šťastní za deň, kedy sme sa pre rhodéskeho ridgebacka rozhodli. Prajem vám, nech je vaša voľba tiež správna.
Text: Jana Moravcová,
čerpané z knihy Psie poznatky a skúsenosti - autor Philippe de Wailly
čiastočne prevzaté z:
www.adaruvdvur.wz.cz
www.ridgebackdusty.estranky.cz
Foto: Jana Moravcová, p. Lorenzová, Renata Hofmann StudioRen