(Lagotto Romagnolo)
História
Lagotto Romagnolo je taliansky vodný pes. Jedná sa o starobylé plemeno, ktoré ako zázrakom prežilo do dnešnej doby. Prvé dôkazy o jeho existencii pochádza vraj už zo 7. storočia pred Kr. Vyobrazený je však oveľa neskôr - na maľbách Andrea Mantegna z roku 1456. Taliani lagotta využívali predovšetkým na vodné práce, psy totiž vďaka svojej huňaté srsti mohli pracovať v akomkoľvek počasí. Ich výhodou bolo aj to, že vynikali ako plavci. Boli používané k prinášanie vodnej zveri v nížinách Commachia a v močiaroch okolo Ravenny. Počas storočí však boli veľké močiare vysušené a zmenili sa v ornicu. Tým pádom stratil lagotto uplatnenie a stal sa z neho výborný špecialista na vyhľadávanie hľuzoviek v pahorkatinách kraja Romagna, na čo sa vďaka svojmu výbornému nosa skvele hodí. Cvičenie na vyhľadávanie hľuzoviek sa datuje na koniec 19. storočia. V chove našiel lagotto svojich priaznivcov predovšetkým v 20. storočí. Organizácií FCI bolo plemeno uznané v roku 1995. V SR ho zastrešuje Klub málopočetných plemien psov. Prvý vrh lagotto Romagnolo sa u nás narodil v apríli 2005 v chovateľskej stanici z Machova kraja. Plemeno je veľmi populárna hlavne vo Švédsku, kde nachádzame mnoho vynikajúcich jedincov.
Povaha a využitie
Lagotto je úžasný kamarát do pohody aj nepohody. Je šikovný a vyrovnaný. Nemá najmenší sklony k agresivite, je nekonfliktný, znesie sa s akýmkoľvek iným zvieraťom - so sliepkami, králiky, mačkami atď. Tiež miluje deti. Je ale prirodzene zvedavý a do všetkého musí "strčiť nos". Výhodou je, že sa dobre cvičí. Má rád, keď sa mu človek venuje, neznáša nudu. Nadovšetko miluje svojho pána, hry a vodu. Je to naozaj vášnivý plavec. Je to pes ako k domčeku na záhradu, tak do bytu, ale každopádne potrebuje veľa pohybu a myslím, že je nejšťastenější, keď môže žiť po boku svojho pána. Je veľmi chápavý a vzhľadom k tomu, že nevie (alebo nemôže) naježiť srsť, psy sa medzi sebou dorozumievajú mimikou "tváre". Špúli pery, rozširujú bábiky, sťahujú uši. Neviem, či všetci, ale náš lagotto sa s nami dorozumieva rôznymi zvukmi, ktoré vydáva. My už spoľahlivo poznávame, čo ktorý znamená.
Využitie: Jeho vrodená schopnosť vyhľadávať a jeho veľmi jemný nos z neho robia výnimočného špecialistu pre vyhľadávanie hľuzoviek. Jeho lovecké pudy už vymizli a nemá preto záujem o pachy zveri. Lagotto je poslušný, nenáročný, bystrý, oddaný, veľmi závislý na svojom pánovi a veľmi ľahko sa cvičí. Navyše je to výborný spoločenský pes aj ostražitý strážca.
vzhľad
Je to pes menšieho stredného rámca, vyvážených proporcií, mohutné telesnej stavby, otužilý, s hustou kučeravou srsťou, ktorá má štruktúru vlny. Dĺžka hlavy sa rovná 40% výšky v kohútiku. Pes je takmer rovnako vysoký, ako dlhý.
Srsť: má štruktúru vlny, v tvári je trochu priliehavejšie, tvorí kučery z veľmi zovretých krúžkov, medzi ktorými presvitá podsada. Tieto kučery musia byť rozložené rovnomerne po celom tele okrem hlavy, kde sú krúžky menej uzavreté a srsť tvorí obočie, vous a hustú briadku. Tiež líca (tváre) sú porastené hustou srsťou.
Sfarbenie: jednofarebne biela, biela s oranžovými alebo hnedými znakmi, striekaná hnedo (hnedý beluš), jednofarebne hnedá (v rôznych odtieňoch), jednofarebne oranžová. Niektorí psi majú hnedú či tmavohnedú masku.
Výška a váha:
Kohútiková výška: psy: 43 - 48 cm (ideálna výška 46 cm)
suky: 41 - 46 cm (ideálna výška 43 cm)
tolerancia 1 cm plus alebo mínus
Váha: psy: 13 - 16 kg
suky: 11 - 14 kg
starostlivosť
Pesíky a obzvlášť podsada majú schopnosť odpudzovať vodu (sú nepremokavé). Ak srsť nie je strihanie, má tendenciu k plstnatěji; z toho dôvodu je potrebné najmenej raz do roka psa kompletne ostrihať. Krycia srsť i podsada, ktorá je splstnatená, sa musí pravidelne vyčesávať.
Text a foto: Kristýna Kotyzová
Pozrite: Štandard FCI č. 298 / 13.07.2005 / F