Siamské mačky pochádza zo Siamu, dnešného Thajska. Prvé zmienky o ich výskyte pochádzajú už zo 14. storočia. Boli chovajú v šľachtických rodinách a na kráľovskom dvore, podľa povesti si na ich chvosty odkladali princeznej svoje prstene.
Do Anglicka bola siamské mačka prvýkrát dovezená v roku 1880 ako dar siamského panovníka britskému konzulovi. Čoskoro potom sa dostala aj do USA. V bývalom Československu sa najväčšej obľube tešila v 60. rokoch minulého storočia. V súčasnosti je jej chov opäť na vzostupe, najobľúbenejší je siamka s čokoládovými alebo tmavohnedými odznaky. Plemeno sa ale vyskytuje v mnohých farebných variáciách. Sú uznané aj v kombinácii s bielou, čo sú mačky seychelské.
povaha
Siamské aj seychelské mačky majú trochu komplikovanú povahu. Sú veľmi hravé, energické a inteligentné. Vyžadujú obrovskú pozornosť majiteľa a nechýba u ničoho, čo sa v domácnosti deje. Ľahko si omotajú svojho pána okolo prsta a dokážu byť aj veľa žiarlivé. Na druhú stranu vie byť neobyčajne očarujúca, milé a oddaných. Majú takmer psie povahu, ľahko sa naučí aportovať alebo chodiť na vodítku. Ak bezhranične verí svojmu pánovi, sú veľmi vhodné pre felinoterapii, pretože chcú byť stredobodom pozornosti a majú rady deti.
orientálne mačky
Orientálna mačka jeblízká príbuzná siamok. Obe plemená majú rovnakú štíhlu stavbu tela a klinovitou hlavu s rovným nosom a veľkými ušami. Prvý variant plnofarebné orientálky bola v hnedej farbe (havana) a objavila sa v Európe v 50. rokoch minulého storočia. Do Československa sa orientálne mačky dostali v roku 1980. Dnes sa chovajú v mnohých farebných variáciách, od plnofarebných, cez žíhané, bodkované, korytnačej až po orientálky s bielou farbou.
Povaha orientálnych mačiek je veľa podobná povahe siamok, orientálky však nie sú tak dominantný a tvrdohlavej a tiež nie sú toľko závislé na prítomnosti človeka. Sú veľmi sociálne a hravé až do vysokého veku, preto je lepšie zaobstarať si rovno dve mačky, aby si robili navzájom spoločnosť, keď práve nie ste doma. Pre človeka sú výborným spoločníkom, hovorí s ním nielen prostredníctvom mňaukanie, ale celým telom a hlavne očami. Kto spozná milú povahu orientálek, zamiluje sa do nich na celý život.
Rady chovateľky PaedDr. Jany Stěničkové:
Prečo som si obľúbila práve tieto mačky? Pretože sú to komedianti aj profesori v jednom. Sú hravé, verné, aktívny, stále niečo vymýšľajú a nemôžu u ničoho chýbať. Keď zmeníte čokoľvek v miestnosti (napríklad pridáte na stenu nový obraz), okamžite to objaví a okomentujú.
Sú nenáročné na starostlivosť o srsť, čo je v dnešnej hektickej dobe veľká výhoda. Siamske a orientálne mačky nemajú podsadu, len vrchné krycia srsť, takže takmer nepĺznu. Srsť by mala byť hlavne lesklá a hladká. Mačky sa vyčesávajú iba gumovými kefami, potom sa srsť uhladí jelenicou, votrie sa do nej trochu tekutého hodvábu (aby sa pekne leskla) a nakoniec sa znovu preleští jelenicou. Takáto starostlivosť o srsť by sa mala vykonávať podľa potreby asi raz za 14 dní (a vždy pred výstavou).
Siamske ani orientálne mačky sa takmer nekúpu. Ak by sa vykúpal pred výstavou, srsť by stratila lesk aj hladkosť a trvalo by pomerne dlho, než by bola zase v poriadku. Tiež starostlivosť o oči a uši je minimálny, pretože väčšina mačiek si ich vyčistí sama. Chovateľ by mal iba občas odstrániť ospalky z očí a skontrolovať čistotu uší (ak by boli špinavé, čistia sa štetčekom s vatou namočenou v detskom olejčeka).
Na výstavách dosahujú siamské aj orientálne mačky veľkých úspechov a veľa z nich má aj tie najvyššie tituly. Ak sa začne chodiť s mačiatkom na výstavy už odmalička, nemal by nastať žiadny problém. Tieto mačky sa rady predvádzajú publiku a sú populárne aj svojim rozprávaním. Príprava na výstavu je jednoduchá, stačí mačku poriadne vyčesať, naleštiť, ostrihať jej pazúriky a je to. Pazúriky sa strihajú iba na konci, nesmie sa prestrihnúť do žilky, to by mačku bolelo a tiekla by jej krv.
psie povaha
Siamky aj orientálky majú psie povahu, to znamená, že veľmi milujú svojho pána a nie sú tak závislé na svojom domove ako ostatné plemená. Preto sa veľmi ľahko naučí chodiť na vodítku a podnikať so svojím pánom aj pomerne dlhé prechádzky. Mne sa osvedčil postroj, ktorý sa dá z vodítka aj odopnúť a mačka potom môže bežať za svojím pánom celkom voľne. Moja prvá siamka nás tak bezhranične milovala, že za nami bez váhania vbehla i do rybníka. Vodu si obľúbila, v rybníku s nami aj plávala, len nemala rada, keď sa jej voda dostala do uší. Ale pozor - venčenie je pre tieto plemená príhodné len v lete, v chladných mesiacoch je kvôli textúre srsti nevhodné.
Predvádzanie a väzba na majiteľa robí zo siamok a orientálek ideálny mačky pre cestovanie (na chate aj na dovolenku). Tiež sú nesmierne vhodné na felinoterapii - podpornú liečbu pre deti a seniorov pri pobyte v nemocnici. Moje mačky Niki aj Meryl sú veľmi úspešní aktéri felinoterapii, ktorú vykonáva hlavne u chorých detí v brnenskej nemocnici. Mačky chodí do nemocnice už od roku 2003 a táto aktivita má veľmi kladnú odozvu u detí i ich rodičov.
reprodukcia
Siamske a orientálne mačky sa začínajú rozmnožovať okolo jedného roku života, niekedy príde ruje aj skôr. Z hľadiska chovného poriadku sa ale krytie povoľuje až v roku. Pre mačku je to lepšie, pretože je už dostatočne vyspelá, aby sa mohla stať matkou. Siamky aj orientálky sú výborné mamy, často sa stane, že sa o mačiatka stará aj viac členov mačacie svorky. Všetky samice totiž chcú pomáhať a leží pri mačiatok, ktorá sa snaží aspoň čistiť. Nie vždy sa to však páči ich skutočnej mame, takže je na chovateľovi, aby posúdil, čo je pre maličké a mačacie mamičku to najlepšie, aby všetci mali čo najmenej stresu a čo najviac pokoja. Mačiatka idú do sveta v 13 týždňoch. Dovtedy musí byť odčervené a naočkovaná základnými vakcínami. Mačiatka aj mačacie mama potrebujú špeciálnu potravu určenú pre mačiatka a dojčiace matky. Kŕmia sa častejšie, mačiatka až 5x denne. Tiež gravidné mačky potrebujú špeciálnu výživu bohatú na proteíny a vitamíny. V poslednej tretine brezivosti im dávame krmivo určené pre mačiatka, ktoré je pre tieto mačky najvhodnejšie.
Každá mačka potrebuje hlavne veľa lásky, času a porozumenie od svojho pána. Potom sa jej bude dariť dobre ... A to je základný predpoklad k tomu, aby z nej vyrástla ozajstná Diva.
Text: PaedDr. Jana Stěničková
chovateľka a medzinárodné posudzovateľka siamských a orientálnych mačiek,
predsedníčka združenia chovateľov mačiek ZO Brno 36