aneb ako nahradiť mačací mamu
Iste mi potvrdíte, že narodenie mačiatok je pre každého chovateľa okamihom, na ktorý sa veľmi teší a netrpezlivo počíta dni, kedy malá mačiatka prvýkrát uvidí. Avšak s pribúdajúcimi dňami, ktoré ho delí od ich narodenia, sa tiež dostavujú určité obavy. Predsa len je pôrod veľký zásah do organizmu a nie pre všetky mačky býva jednoduchý.
Keď chýba mamička
V živote chovateľa nie sú však len chvíľky šťastné a radostné a niekedy sa bohužiaľ stane, že mačka po ťažkom pôrode zomrie. Inokedy prídu mačiatka o svoju mamičku pri dopravnej nehode, pri potýčke so psami, alebo pri iných nástrahách, ktoré číhajú vo vonkajšom prostredí. Ručné odchov mačiatok sa môže týkať tiež chovateľa, ktorého mačička je po pôrode veľa slabá a nie je schopná sa o mačiatka riadne postarať. Ďalším prípadom je mačka, ktorá vytvára protilátky proti krvnej skupine mačiatok a nemôže ich teda dojčiť, pretože by to spôsobilo ich uhynutie.
Či už sme o mačku prišli akýmkoľvek spôsobom, musíme konať rýchlo a vyriešiť situáciu, ako sa postarať o osirelé mačiatka. Ideálne by bolo nájsť im náhradné dojčiace mačku, ktorá má rovnako stará mačiatka. Samozrejme musíme zvážiť, koľko vlastných potomkov náhradné mačka vo vrhu má. Všeobecne možno povedať, že je schopná kvalitne sa postarať o šesť mačiatok. Ak sa nám však nájsť náhradné mačku nepodarí, budeme sa musieť o mačiatka postarať my, ľudia, zabezpečiť im všetku potrebnú starostlivosť a matku mačku jednoducho nahradiť.
Na úvod nášho rozprávania je potrebné zdôrazniť, že ručné odchov mačiatok nie je situácií vôbec ľahkú a bude vyžadovať takmer všetok náš čas, trpezlivosť, vytrvalosť a ostražitosť. Najmä prvých desať dní patrí k tým kritickým, ale celý prvý mesiac bude pre nás perný obdobím. Pýtate sa, prečo práve prvý mesiac? To je totiž obdobie, keď malá mačiatka nevie sama jesť z tanierika a sú plne odkázaná na našu starostlivosť. Ale pekne po poriadku ...
Ako pomôcť pri pôrode
Narodená mačiatka je najprv nutné vyprostiť z pôrodných obalov. V mieste papuľky obal prstami opatrne pretrhneme a mačiatko z obalov vyprostíte. S prestrihnutím pupočnej šnúry nemusíme ponáhľať, dôležitejšie je zaistiť mačiatku dostatok kyslíka. Pokiaľ mačiatko nereaguje, nemrská sebou a nekričí, môže byť mala by byť dobitá plodovej vody. Preto ho suchou plienkou rozmasírujeme, vytrieme mu papuľku, utrieme noštek a v našej ruke ho rozkýva a pokúsime sa z neho všetku vodu doslova vyklepať. Niekedy pomôže troška ľadovej vody za zátylok. Inokedy môžeme z mačiatka vodu našimi ústami vysať. Často situácia vyzerá beznádejne a mačiatko vyzerá ako mŕtve, ale pohotový zásah chovateľa ho môže zachrániť.
Až mačiatko začne samo dýchať, môžeme pristúpiť k odstrihnutie pupočnej šnúry. Tú neodstřihujeme tesne pri bruška, najlepšie je nechať ju dlhší, treba jeden a pol centimetra. V mieste, kde budeme pupočnú šnúru odstrihovať, stiahneme trošku krvi ku mačiatku a trošku smerom k placente. V tomto mieste ju potom môžeme odstrihnúť. Potom ju pár sekúnd prsty pridržíme, aby sa zastavilo krvácanie. Pokiaľ si nie sme istí, radšej ju niťou podviaž.
popôrodná starostlivosť
Ak sú všetky mačiatka na svete a sama bez problémov dýchajú, môžeme si čiastočne oddýchnuť. Ale tým naša úloha rozhodne nekončí, naopak ešte len začína. Všetky mačiatka je potrebné dôkladne očistiť, pomôže nám k tomu žinka namočená v teplej vode. Mačiatka umyjeme, príliš je však nenamáčame, aby neprechladli. Keď sú ešte mokrá, určíme ich pohlavie. Kocourci už majú vidieť guľôčky. Mačičky majú ritný otvor a pohlavné orgány bližšie pri sebe. Ak sa vo vrhu vyskytnú mačiatka rovnakej farby, označíme si ich, aby sme mohli sledovať ich následný vývin. Môžeme použiť napríklad permanentné fix, ktorým zafarbíme pazúriky mačiatka. Túto značku musíme každý deň obnovovať.
Teraz je potrebné mačiatka dôkladne usušiť. Utierame je preto suchú plienkou a masírujeme je. Pre rýchlejšie usušení nám pomôže elektrická dečka, ktorú pod nimi zapneme na nižší stupeň. Elektrická deka je pomôcka, ktorú v tomto prípade veľmi oceníme, lebo nám zaistí, že mačiatka budú stále v teple a neprechladnú. Pokiaľ ju nemáme k dispozícii, umiestnime do pelechu PET fľaše s teplou vodou, ktorú však musíme pravidelne vymieňať, preto vidím ich použitie skôr ako núdzové riešenie.
Na rad prichádza kŕmenie
Po pôrode sú mačiatka zoslabnutá a potrebujú posilniť. Na kŕmenie si preto kúpime špeciálnu fľaštičky s cumlíkom, ktoré zoženieme vo zverimexu. Namiesto materského mlieka si môžeme zakúpiť špeciálne mlieko pre mačiatka, ktoré obsahuje všetky živiny, ktoré potrebujú. Postupom času ho môžeme nahradiť aj nesladenou Tatrou grand. Podávanie kravského mlieka je absolútne nevhodné a spôsobuje hnačky, ktorý je pre nich nebezpečný, lebo je dehydruje.
Mliečko ohrejeme zhruba na 38 ° C a jeho teplotu si vyskúšame na chrbte ruky. Naplníme fľaštičky a môžeme začať. S kŕmením nebudeme otáľať, aby moc nezoslabli. Mačiatko uchopíme do dlane bruškom dole, prsty mu podoprieme hlavičku a začneme s kŕmením. Fľaštičku s mliečkom príliš nenakláníme, aby než začne samo sať, nemalo plnú papuľku mlieka a nedošlo k zahlteniu. Z počiatku to bude trošku náročné, než mačiatko príde na to, k čomu fľaštička slúži. Ale ako začne sať, máme vyhrané. Mačiatku doprajeme toľko mliečka, koľko vypije, získa z neho potrebnú silu a zaženie hlad. Pokiaľ prestane sať, fľaštičke sa bráni a je sýte, dáme ho späť na podložku a pristúpime na kŕmenie ďalšieho mačiatka. Mliečko zase prihrejeme. Pre urýchlenie môžeme mliečko ohrievať vo fľaštičke v mikrovlnke. Po dokončení kŕmení fľaštičku dôkladne vypláchneme horúcou vodou, alebo ešte lepšie vyvaríme, aby sa v nej zo zaschnutého mlieka netvorili baktérie.
vyprázdňovanie
Po nakŕmení všetkých mačiatok je potrebné im pomôcť, aby sa vyprázdnila. Uchopíme preto mačiatko, obrátime ho bruškom nahor a našou rukou omotanú vo vláknine alebo papierovom vreckovky masírujeme bruško a konečník, kým sa mačiatko nevyprázdni. Mačiatka sa totiž v tomto veku nevie sama vyprázdňovať. Túto úlohu v bežnom živote zabezpečuje matka mačka, ktorá mačiatka olizuje, masíruje je as vyprázdňovaním im pomáha. V tomto prípade ju preto musíme opäť nahradiť, pretože ak by sme to neurobili, mohlo by dôjsť k ich úhynu.
U umelo odchovávaných mačiatok sa môže občas vyskytnúť zápcha. Je to tým, že podávané mlieko obsahuje vysoký podiel živín a mačiatka ho niekedy nestačí spracovávať. V týchto prípadoch sa odporúča občas namiesto mlieka podať harmančekový čaj zmiešaný s glukopurom.
Príprava pelechu
Ak ešte nemáme pre mačiatka pripravený pelech, povieme si, aký im najlepšie nachystať. Mačiatka sú bezbranná a slepá, nevedia chodiť, a tak je najlepšie zaobstarať im pelech veľmi malý, aby ľahko našla jedno druhé, spinkala tak pri sebe a mohla sa svojimi kožúšky vzájomne upokojovať a zahrievať. Jeho veľkosť vyberáme podľa množstva narodených mačiatok. Použijeme papierovú krabicu s odklápacím alebo snímateľným vekom, aby sme mohli s mačiatkami ľahko manipulovať a mali nad nimi prehľad, bez toho aby sme ich zakaždým museli vzbudiť.
Vzhľadom na to, že mačiatka nemajú mamičku, ktorá by ich mohla pravidelne zahrievať, snažíme sa, aby bol pelech veľa teplý. Na dno pelechu umiestnime elektrickú dečku, ktorú zapneme na najnižší stupeň. Na dečku dáme teplú a mäkkú deku. V miestnosti udržujeme tiež optimálnu teplotu. V prvom týždni veku potrebujú mačiatka teplotu okolo 30 ° C, v druhom týždni im postačí teplota v rozmedzí 25 - 27 ° C. Pre udržanie čistoty v pelechu si zakúpime vymeniteľné podložky, ktoré do seba nasajú prípadnú vlhkosť a zároveň ju neprepustí ďalej. Tieto podložky zoženieme v zdravotníckych potrebách. Krabicu s mačiatkami umiestnime na miesto bez prievanu. Nedávame ju na zem, ideálne je skrinka alebo stabilnú stoličky, aby mačiatka neprechladli. Pelech spočiatku umiestnime do pološera, prípadne v miestnosti stiahneme žalúzie.
Ak máme mačiatka nakŕmené, vyprázdnená a spokojne spinkajú v pelechu, môžeme si konečne chvíľku oddýchnuť. Keď hovorím chvíľku, myslím to doslova, pretože tento proces budeme opakovať každé dve hodiny, a to aj v noci. Mačiatka sa sama prihlási žalostným křičením, až budú mať hlad. V druhom týždni môžeme jednu nočnú porciu mliečka vynechať. Od štyroch týždňov veku môže v noci urobiť šesťhodinovou prestávku a cez deň kŕmiť každé tri hodiny. Keďže je starostlivosť o mačiatka veľmi náročná, je ideálny sa dohovoriť s ostatnými členmi rodiny, s ktorými sa budeme striedať. Na prvé tri, štyri týždne si najskôr budeme musieť vziať dovolenku, prípadne zaistiť v čase našej neprítomnosti niekoho, kto sa o ne postará a zastúpi nás.
Kontrola u veterinára
Druhý deň po pôrode zavezieme mačiatka na kontrolu k veterinárovi. Prevážame je v pelechu, ktorý ešte prikryjeme dekou, aby neprechladli. Ideálne je nájsť si veterinára, ktorý je mobilný a mohol by aspoň spočiatku jazdiť k nám domov. Veterinár skontroluje, či sú všetky v poriadku, a či nemajú nejaké genetické vady. Ak sme tak už neurobili, pomôže nám s určením pohlavia mačiatok.
pravidelná starostlivosť
Každý deň v rovnakom čase je vážime a hmotnosť si zapisujeme a sledujeme denné prírastky. Mačiatka pribúdajú denne 5 až 20 gramov. Je normálne, že každé pribúda rôzne rýchlo, mačiatka by však nemala na váhe ubúdať. Denne je pravidelne kŕmime, pomáhame im s vyprázdňovaním. Hladíme je, hovoríme na ne a utvárame si tak s nimi vzťah už od ich útleho veku. Denne udržiavame ich pelech v čistote, vymieňame pod nimi nasiakavé podložky a podľa potreby vyperieme deku, ktorú máme pod mačiatkami.
Prvé pokroky
S pribúdajúcimi dňami môžeme sledovať prvé pokroky, ktoré robia. V prvom týždni koťátkům odpadne pupočná šnúra. Ďalšou zmenou, ktorú môžeme pozorovať, je otváranie očiček, ku ktorému dochádza medzi siedmym až štrnástym dňom. V tomto období je nevystavujeme prudkému svetlu, lebo sú ich očíčka citlivá a nedokážu ešte sťahovať zrenice. Farba očiček je po narodení modrá. V priebehu ďalších ieho obdobia začnú očká šednúť a postupne sa sfarbujú do konečnej farby. Spočiatku vidí rozostrený, zrak im však pomáha s lepšou orientáciou v priestore. Ľahšie lezú, skúšajú dvíhať hlavičku a lepšie nachádzajú jedno druhé.
Čuch sa koťátkům začne vyvíjať medzi druhým až tretím týždňom veku. S jeho pomocou dokážu rozoznať jedno druhé a svojho človeka. V treťom týždni sa tiež vyvíja sluch. Spoznáme to pomerne ľahko, lebo pri hlasnejších zvukoch sa vydesia a prskajú. Zhruba medzi tretím až štvrtým týždňom veku skúšajú svoje prvé krôčiky. Spočiatku je ich chôdza veľa nemotorná a neistá, padajú, ale s pribúdajúcimi dňami získavajú na istote. V tomto období by sme mali zväčšiť pelech a krabici prispôsobiť tomu, aby sa v ňom mohla viac pohybovať.
začíname prikrmovať
Akonáhle zvládnu chôdzu, nemusíme už otáľať a začneme s učením prijímania potravy z tanierika. Začíname opäť s ohriatym mliečko, ktoré podávame na malom, plytkom tanierika. Mačiatko priblížime k tanierika, namočíme do neho prst a namočíme mu papuľku. Akonáhle sa začne olizovať, využijeme toho, náš prst opäť namočíme v mlieku a necháme ho mačiatku olizovať. Potom zdvihneme tanierik s mliekom a necháme mačiatko samo piť. Následne tanierik pomaly pokladáme na zem. Zo začiatku bude kŕmenie mliečko skôr plákania labiek a ňufáčikom, ale postupom času získajú obratnosť a naučia sa piť sama. Nám sa tak veľa uľaví, lebo ich nebudeme musieť dokrmovať z fľaštičky. Mliečko môžeme nahradiť nesladeným tvarohom, ktorým sa mačiatka ľahšie zasýti. Tvaroh môžeme obohatiť glukózou.
Mäso, mäso a zase mäso
Ďalšie potravou, ktorú môžeme malým mačiatkam vo veku štyroch týždňov ponúknuť, je varené kuracie mäso, ktoré natrháme na maličké kúsky. Mäso by malo byť ohriate. Mačiatka sa riadi čuchom, a tak sa potravu naučí prijímať pomerne ľahko. Ak si niektoré mačiatko nevie s mäsom rady, vložíme mu kúsok do papuľky a spočiatku ho kŕmime z našej ruky. Ponúknuť im môžeme tiež surové hovädzie mäso, ktoré však musia byť 48 hodín přemražené. Mäso by malo mať izbovú teplotu, nikdy nesmie byť ľadovej. Nakrájame ho na malé kúsky, alebo ho pomelieme v mlynčeku. Spočiatku zrejme nebudú mačiatka vedieť, čo s tým, ale až na to prídu a mäsko im zachutí, nebudete ho stíhať krájať. Chovateľmi sa často naskytne pohľad na legrační situácii, kedy mačiatko prvýkrát okúsi mäso a to ho úplne fascinuje. Raz labkou stojí v tanierika, divoko hryzie a na ostatné mačiatka výhražne vrčí, že toto mäsko je všetko jeho. Akonáhle mačiatka začnú prijímať mäso, mala by mať neustále k dispozícii čerstvú vodu. Vo zverimexu si zakúpime špeciálny granulky pre najmenších mačiatka, ktoré obsahujú všetko, čo potrebujú a zároveň sú malinké, čím uľahčíme koťátkům ich konzumácii.
Prvý odčervenie, plán očkovania
Akonáhle chlupáčci začnú jesť mäso, nastáva čas pre ich prvé odčervenie. Ideálne je odčervovaciu pasta, ktorú zoženieme u veterinára. Podľa návodu odmeriame presnú dávku a jedno mačiatko za druhým postupne odčervíme. Pokiaľ mačiatka neprijímajú pastu sama, aplikujeme ju pomocou dávkovača zo strany papuľky. Namiesto pasty môžeme tiež použiť tabletky. Odčervenie je potrebná zopakovať viackrát. Môžeme si ho rozvrhnúť vo štvrtom týždni veku, v ôsmom týždni a v dvanástom týždni veku. Pri návšteve veterinára sa môžeme rovno dohovoriť na vakcináciu. Prvé očkovanie sa robí v ôsmom týždni veku a preočkovanie v dvanástom týždni.
nevyhnutná toaleta
Akonáhle mačiatka prijímajú sama potravu, pripravíme im mačacie toletu. Prvý záchodík by mal byť odkrytý a nízky. Zakúpime si jemné stelivo, v ktorom sa bude koťátkům dobre hrabať. Mačiatka na neho dávame tak často, ako je to len možné a našou rukou im naznačíme hrabanie. Z počiatku mačiatka nevedia, čo v záchůdku robiť, a tak si tam hrajú alebo stelivo ochutnávajú. Akonáhle sa prvý mačiatko v záchůdku vyciká, necháme ostatné mačiatka si miesto ovoňať. Naučia sa tak ľahšie, na čo sa mačacie toaleta používa. Keď mačiatka záchodík ovládajú, patrí jeho pravidelné čistenie k povinnostiam chovateľa. Jeden záchodík väčšinou nestačí, preto ich zakúpime viac a rozmiestnime ich na rôzne miesta po byte.
Koťátkům zaistíme bezpečia
Štvortýždňové mačiatka ešte nenechávame behať po celom byte a v čase našej neprítomnosti im bezpečie zaistíme v priestrannej krabici, kam im samozrejme umiestnime záchodík a mištičky s jedlom a nápojmi. Po príchode domov im pripravíme tvaroh, ohriate mliečko alebo mäso az krabica je vyberieme napríklad na deku, kde im ponúkneme pripravenú potravu. V čase našej prítomnosti ich necháme behať, mačiatka budú preskúmavať miestnosť a postupne aj celý náš byt. Z ich dosahu odstránime nebezpečné predmety, o ktoré by sa mohla poraniť, jedovaté kvety odnesieme do inej miestnosti, alebo ich radšej darujeme známym.
Výchova od útleho veku
So sprístupnením celého bytu nesmieme zabúdať na dôslednú výchovu. Akonáhle mačiatka pristihneme pri nežiaducim správanie, napomenie je slovom NIE alebo NESMIEŠ az daného miesta je odnesieme. Okrem hračiek im zaistíme tiež škrabadlo, ktoré im bude slúžiť na šplhanie a obrusovanie pazúrikov. Nebudú potom škriabať náš nábytok. Ak majú prerastené pazúriky, striháme je za pomocou špeciálnych klieštikov. Odstřihujeme iba svetlú časť. Tmavú časť tzv. Lôžko nesmieme poškodiť. Pokiaľ si nie sme istí, odstřihujeme častejšie iba končekmi pazúrikov.
Výber nového domova
Koťátkům sa každý deň pravidelne venujeme, hráme sa s nimi a maznáme sa. Budú potom spokojná, nebojácna a zvyknutá na kontakt s človekom. Pri všetkej starostlivosti by sme nemali podceniť aj hľadanie vhodných domovov. V dnešnej dobe internetu máme širokú škálu možností, ako inzerovať a ponúkať. Nemali by sme ich však zadávať každému, kto o ne prejaví záujem. Je najlepšie vybrať zodpovedné a seriózne majiteľa mačiatok, ktorí im dokážu zabezpečiť potrebnú starostlivosť, ktorú mali u nás. Nové pánov zoznámime s tým, ako sa o mačiatko starať, čím ho kŕmiť, ako k nemu pristupovať, ako si s ním hrať a správať sa k nemu. Mačiatka by mala do nových domovov odchádzať až po dovŕšení veku trinástich týždňov. Do tejto doby by mala byť v známom prostredí spoločne s ostatnými súrodencami.
Aké sú umelo chované mačiatka?
Chovatelia mačiek, ktorí si prešli umelým odchovom, mi určite dajú za pravdu, že táto mačiatka im prirástla k srdcu ešte viac ... Sú to tvory zvyknutí na človeka, často sú mu vďační a oddaní a stávajú sa tak preto ideálnymi domácimi miláčikmi.
Text a foto: Iva Kaprálková
Chovateľská stanica britských mačiek SweetNozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz