Ak sa zaujímate o zložení granúl, iste ste si všimli, že často obsahujú aj najrôznejšie bylinky, ovocie, a ďalšie zložky. Prečo sa do krmív pridávajú?
Konkurencia na trhu s psími krmivami je veľká, preto sa výrobcovia snažia stále vylepšovať a inovovať existujúce receptúry prídavkom najrôznejších zdraviu prospešných látok. Ide o tzv. Funkčné zložky krmív. Jednou z nich sú napríklad probiotiká (priaznivé mikroorganizmy, ktoré zlepšujú rovnováhu črevnej mikroflóry a tým upravujú trávenie) a prebiotiká (ologosacharidy a fruktooligosachardiy - zložité cukry slúžiace ako ideálny zdroj energie pre priateľské črevné baktérie), prospešný je aj glukosamín a chondroitín (doplnky pre výživu a obnovu chrupaviek kĺbov a väziva). Ďalej sa používa rôzne zelenina a ovocie plné antioxidantov a samozrejme najrôznejšie bylinky. Všeobecne sú bylinné výťažky zdraviu prospešné, stimulujú imunitný systém, napomáhajú tráveniu, upokojujú zažívacie ťažkosti, pôsobí mierne diureticky, čím napomáhajú odvádzanie škodlivín z tela. Účinkujú protizápalovo, čistí krv od kyseliny močovej, ktoré spôsobuje bolesti kĺbov, podporujú rast pečeňových buniek a chráni pečeň pred toxínmi, priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru, povzbudzujú chuť do jedla, zlepšujú metabolizmus tukov a vďaka obsahu omega-3 a 6 mastných kyselín zlepšujú kvalitu srsti a kože. Granule by samozrejme mali obsahovať tiež kompletné spektrum vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Použitie chelátových foriem minerálov umožňuje ich lepšiu črevnú absorpciu as tým spojenú vyššiu využiteľnosť krmiva.
Čo sa používa najčastejšie?
Pupalkový olej - zlepšuje kvalitu srsti, priaznivo ovplyvňuje funkciu pečene, pôsobí protizápalovo na kĺby.
Morskí kôrovce - sú zdrojom kvalitných bielkovín a tukov bohatých na omega-3 mastné kyseliny , ktoré zlepšujú činnosť mozgu, kvalitu kože a prispievajú k celkovej pohode.
Čakanka - má prebiotické účinky. Priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru (zdravá črevnej sliznice zaisťuje optimálne trávenie). Chráni pečeň a žlčník a pomáha detoxikácii organizmu .
Rohovník obyčajný ( svätojánsky chlieb) - používa sa ako hypoalergénne, bezlepková náhrada múky. Má priaznivý účinok na žalúdok a črevá (zabraňuje hnačky a nadúvanie).
Pivovarské kvasnice - zdroj vitamínov skupiny B . Pomáhajú tiež pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.
Kurkuma - účinná pri liečbe chorôb kože, ale tiež pri eliminácii črevných parazitov.
Glukosamín a chondroitín - pomáhajú pri regenerácii a ochrane kĺbových chrupaviek, zlepšujú pohyblivosť kĺbov, znižujú zápaly a bolesti kĺbov.
Methylsulfanomethanol (MSM) - je nekovový síran rozšírený v prírode. MSM poskytuje kostiam, vazivům a šlachám potrebnú ochranu, aby zostali silné a odolné, účinkuje proti zápalom a kŕčom. Má antioxidačné účinky a pomáha regulovať imunitu.
Rozmarín - pôsobí ako účinný antioxidant. Vylepšuje chuť a predovšetkým olej z rozmarínu pôsobí ako prirodzený konzervant. Navyše uľavuje od artritickej a svalové bolesti.
Pestrec mariánsky - je cenený predovšetkým pre svoje antioxidačné vlastnosti, podporuje rast pečeňových buniek, priaznivo ovplyvňuje funkciu pečene a chráni ich pred toxínmi. Znižuje hladinu cholesterolu.
Cesnak - pôsobí mierne dezinfekčne na zažívací trakt, má vysoké antioxidačné vlastnosti a podporuje imunitu. Posilňuje srdce, zlepšuje krvný obeh, pomáha znižovať únavu.
Jalovec - reguluje trávenie, pôsobí mierne diureticky a tým napomáha odvádzanie škodlivín z tela. Účinkuje aj protizápalovo (znižuje bolestivosť kĺbov).
Rakytník - je zdrojom nielen vitamínu C, ale aj vitamínu A, E a K. Má významné regeneračné schopnosti. Posilňuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť proti stresu, podporuje detoxikáciu a pôsobí proti baktériám a vírusom.
Ľanové semienko - je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín pre kvalitné stav kože a srsti. Povzbudzuje imunitný systém. Používa sa tiež ako zdroj slizovitých látok pri zápaloch žalúdka a čriev. Upokojuje trávenie, ochraňuje povrch čreva pri podráždení. Je nutné ho tepelne upraviť, najlepšie povariť!
Koreň lopúcha - pôsobí ako prírodné prebiotikum. Pomáha proti infekčným hnačkovým ochoreniam a pozitívne upravuje pravidelnosť vylučovanie. Zlepšuje funkciu trávenie všeobecne, pretože stimuluje činnosť pečene.
Aníz - pomáha zažívanie a povzbudzuje chuť k jedlu. Redukuje črevné plyny. Je močopudný, pomáha pri zlej činnosti obličiek.
Konopný olej - má pozitívny vplyv najmä pri problémoch s kožou, odstraňuje príznaky zápalov kože.
Nechtík lekársky - je považovaný za prírodné antibiotikum. Je liekom proti niektorým baktériám, vírusom a kvasinkám v tráviacom ústrojenstve. Má schopnosť ukľudňovať centrálnu nervovú sústavu, zlepšovať činnosť srdca a znižovať tlak krvi.
Psyllium - zdroj vlákniny, zvyšuje objem stolice, napomáha riadnemu fungovaniu čriev, podporuje vylučovanie toxických látok z tela a zabraňuje tak ich príliš dlhému zotrvávanie v črevách.
Morské riasy - predstavujú bohatý zdroj prírodných vitamínov A, D, E, K, vitamínov skupiny B a minerálnych látok ako vápnik, fosfor, jód a zinok.
Repná vláknina - pridáva sa do krmív z prevažne živočíšnych surovín, aby podporila fyziologické trávenie. Poskytuje výživu priateľským baktériám v čreve.
Yucca Schidigera - znižuje zápach výkalov. Pomáha predchádzať artritíde a problémom tráviaceho traktu. Je zdrojom vysokého množstva vitamínu A, C a komplexu vitamínov B, vápnika, fosforu, sodíka, železa, mangánu a medi v ľahko vstrebateľnej forme. Má schopnosť vyplavovať z tela škodliviny a toxické látky. Tiež znižuje hladinu cholesterolu, podporuje pečeňové funkcie a imunitný systém. Málo známy je jej chondroprotektívne účinok.
Archangelika (koreň) - tlmí nadúvanie, priaznivo ovplyvňuje sekréciu žalúdočných štiav, podporuje trávenie, upravuje látkovú výmenu, má slabý močopudný účinok.
Mäta pieporná - pomáha pri trávení, zmierňuje nadúvanie a plynatosť, čistí krv.
Lucerna - pomáha pri prevencii zubného kameňa, je vynikajúci "čistič krvi", zlepšuje chuť do jedla.
Brusnice - majú antibakteriálne schopnosti, účinne pôsobí proti infekciám močových ciest a čriev. Vedci upozorňujú tiež na na ich potenciál v boji proti ochoreniu ďasien, srdcovým chorobám a rakovine. Majú vysoký podiel vitamínu A, E a C, železa, vápnika, draslíka a antioxidantov.
Veterinárka MVDr. Markéta Valešová odpovedá na otázky týkajúce sa funkčných zložiek krmív:
Aké doplnky sú podľa vás v granulách dôležité?
Pri posudzovaní vhodnosti doplnkov v granulách je nutné vždy zohľadniť, o akú kategóriu psov (šteňa, dospelý, gravidné a dojčiace), vek a veľkosť (malá, stredná, veľká a obrie plemená psov) sa jedná. Ďalšou vecou je, aké množstvo daného doplnku je v granulách obsiahnuté, tzn. ak sú v granulách napr. probiotiká, musí ich byť dostatočné množstvo, aby boli schopné v čreve pôsobiť. Ďalej napr. U šteniat veľkých plemien najmä v období rýchleho rastu (2-8 mesiacov) je dôležité vyvarovať sa vysokým dávkam vápnika a vitamínu D (množstvo Ca by malo byť 0,8-1,5% v sušine). Čo sa týka obsahu vlákniny (napr. Repná dužina, ovocie, zelenina, psylium), ten by v granulách nemal byť vyšší ako 1,4-5% zo sušiny, pretože jej nadbytok znižuje stráviteľnosť živín a tým znižuje výživnú hodnotu krmiva. Dôležitou zložkou granúl sú tiež rôzne oleje (pupalkový, konopný, lososový ), ktoré majú dobrý vplyv na funkciu a vzhľad kože a srsti.
Platí, že čím viac zdraviu prospešných látok krmivo obsahuje, tým lepšie?
Ako sa hovorí, nič sa nemá preháňať. To platí aj u zdraviu prospešných látok. Napr. pri vysokých dávkach vlákniny sa ostatné zložky obsiahnuté v granulách stávajú ťažšie stráviteľné. Ďalej napr. Pri nadbytku vápnika u rastúcich psov (hlavne u veľkých plemien) dochádza k narušeniu procesu osifikácie a vzniku napr. Osteochondrózy. Čo sa týka byliniek, myslím si, že tých naopak nie je nikdy dosť.
Prečo je vhodné, aby granule neboli konzervované chemicky?
Chemické konzervanty medzi ktoré v granulách patria BHA (butylhydroxyanizol, E320), BHT (butylhydroxytoluén, E321) propyl (E 310) sú potenciálnymi karcinogény, alergény, a preto by sme sa mali ich dlhodobému podávanie vyvarovať. U BHA bolo podľa organizácie IARC dostatočne preukázané, že látka je zvieracie karcinogén. U BHT bolo štúdiami na zvieratách dokázané, že látka môže spôsobovať rad ochorení - toxické účinky na pečeň, pľúca, obličky, vaječníky a podľa organizácie IARC je táto látka preukázaný zvieracie karcinogén. U citlivých jedincov môže vyvolať alergickú reakciu - žihľavku, ekzém a pod. Medzi prírodné konzervanty používané v granulách patria najmä rozmarínový olej, vitamín C, tokoferoly, ktoré majú aj ďalšie pozitívne vplyv na organizmus psa.
Je obsah chondroitínu a glukosamínu v granulách dostatočný, alebo je lepšie podávať psom ku krmivu navyše kĺbovú výživu?
Či je obsah chondroitínu a glukosamínu v granulách dostatočný vždy záleží na celkovom množstve v granulách a dennej dávke pre psa. Všeobecne možno povedať, že obsah chondroitínu a glukosamínu v granulách je diskutabilné. Podľa môjho názoru je preventívne podávanie chondroprotektív u psov, ktorí netrpia žiadnym ochorením pohybového aparátu, zbytočné. Niečo iné je samozrejme podávanie týchto látok v kombinácii napr. S kyselinou hyalurónovou a pod. U psov so zdravotným problémom, kde sa ale používajú špeciálne kĺbovej prípravky podľa konkrétneho prípadu.
Zdroj: Zdeňka Dvořáková, Moderná výživa psa, Golftime, 2003
Odborná spolupráca: MVDr. Markéta Valešová