Toto polodlhosrsté, prírodné plemeno pochádza z Ruska. Sibírsku mačku oceňujú chovatelia po celom svete predovšetkým pre nežný vzhľad a milujúci, prítulnú povahu. Táto vnímavá a spoločenská mačka dokáže naviazať veľmi pevný ťahu k svojej ľudskej rodine.
História a pôvod plemena
História chovu sibírskej mačky ako registrovaného plemena siaha až do 80. rokov minulého storočia, z hľadiska chovateľstvo sa teda jedná o plemeno veľmi mladé. Jeho pôvod je aj napriek tomu obostretý nutnou dávkou tajomstva a nezodpovedaných otázok, ktoré sú do dneška predmetom sváru mnohých chovateľov. Hoci je sibírska mačka všeobecne označovaná za "prírodné plemeno", jedná sa v podstate o ruskú polodlouhosrstou mačku domácu. V bývalom Sovietskom zväze, krajinu pôvodu tohto plemena, sa v 80. rokoch minulého storočia začali písať prvé plemennej knihy, v ktorých boli registrované mačky zodpovedajúce predstavám o "prírodný" sibírskej mačke. Jednalo sa však prevažne o mačky domáce či voľne žijúce (odchytávanie) vo veľkých mestách, tj. V vtedajšom Leningrade (St.Peterburg), Moskve, Odese, Kuybyševě (Samara) a ich okolie. S rozvojom chovu sibírskych mačiek potom boli v 90. rokoch minulého storočia registrované a do chovu zaraďované mačky, ktoré pochádzali z ďalších oblastí bývalého Sovietskeho zväzu. Skutočný počet mačiek dovezených z oblastí Sibíri a ďalekého východu bol naproti tomu veľmi obmedzený, a navyše k prvým týmto importom došlo až až po niekoľkých rokoch registrovaného chovu. Medzinárodná felinologická organizácie Fife, pod ktorú chová a vystavuje väčšina slovenských chovateľov (organizovaných v SZCH - SCHK), sibírsku mačku uznala až v roku 1998. V Česku si však sibírska mačka od samého začiatku svojho registrovaného chovu získala svoj verný okruh obdivovateľov a nadšencov, ktorí pre jej chov, uznanie, prezentáciu a propagáciu urobili veľký kus poctivej chovateľskej práce. A je milé pozorovať, ako sa tento okruh neustále rozširuje o ďalšie milovníkov a chovateľov týchto chlpatých kožúškov.
Vzhľad a štandard podľa FIFe
Sibírska mačka je polodlhosrsté, stredne veľké až veľké, robustné plemeno, ktoré svojim aristokratickým výzorom dokáže v nejednom milovníkovi mačiek vzbudiť náležitý obdiv a rešpekt. Chumáčiky srsti medzi guľatými labkami, silný a huňatý chvost, dlhé nohavičky a bohatý golier na hrudi, ktorým sa tieto mačky môžu najmä v zimnom období chváliť, im nemalou mierou dodáva na celkovom majestátu a takmer cárskom výzoru. Sibírskej mačky musia celkovo v type pôsobiť mohutnejšie, ich hlava masívne a akosi zaoblene, nie však guľato. Hlava pripomínajúce starý typ perzské mačky s príliš krátkym nosom je rovnaká chyba v exteriéri ako pretiahnutá, špicatá tlamička a úzka temeno s Líščím výrazom. Oči má mať sibírska mačka veľké a mierne oválne, posadené trochu šikmo a ďaleko od seba. Uši musia byť stredne veľké, široko posadené as dobre vyvinutým vnútorným osrstením a Štetôčka. Nos by mal byť strednej dĺžky, široký, ľahko klenutý a bezo stopu. Silné kosti a krk, široký hrudník a svalnaté telo obdĺžnikového rámca sú pre sibírske mačky typické. Dospievanie im trvá pomerne dlho, až v troch rokoch možno u tohto plemena hovoriť o ukončenom telesnom vývoji. Mačky dosahujú váhy medzi 3,5-5,5 kg, kocúri sú celkovo väčšie a mohutnejšie, obyčajne vážia okolo 6 kg, ale zázračnú výnimkou nie sú ani siedmich či osmikiloví jedinci. Sibírskej mačky môžeme uvidieť vo všetkých prírodných farbách a kombináciách, korytnačej, plnofarebné, s tabby kresbou as bielymi škvrnami. Okrem týchto farieb sa vyskytujú jedinci s tzv. Siamským faktorom čiže akromelanickými sfarbením, ktorí sú označovaní ako Neva Masquarade (Nevskaja maskaradnaja, Nevská maškaráda, Siberian colourpoint). Pre toto sfarbenie je charakteristické potlačenie farby do koncových častí tela (uši, chvost, nohy, tvárová časť hlavy) a typicky modrá farba očí.
Srsť a starostlivosť o ňu
Srsť sibírskej mačky je polodlhá a charakteristická svojou dobre vyvinutú, veľmi hustú a nepriliehavé podsadou. Krycie chlpy sú trochu tvrdé, drsnejšia na dotyk a vodoodpudivé. Z tohto dôvodu nie je vhodné sibírsku mačku kúpať, pretože tým z jej srsti odstránime typický mastný film, ktorý ju chráni a udržuje v celkovej rovnováhe aj čo sa týka pokožky. Ďaleko vhodnejším a šetrnejším spôsobom starostlivosti o srsť je v prípade sibírskej mačky pravidelné pudrovanie a následné vyčesávanie odumretých chlpov a ďalších nečistôt zo srsti pomocou kefy s jemnými kovovými drôtikmi. Detské púdre bežne dostupné v drogériách urobia rovnakú službu ako špeciálny suché šampóny pre zvieratá. Všeobecne stačí mačku napudrovat raz za mesiac (alebo podľa potreby) a česať jedenkrát týždenne. Srsť sibírskych mačiek totiž nemá tendenciu k plstnateniu ako napr. Srsť perzských mačiek a je celkovo neporovnateľne viac "samočistiaci a bezúdržbová". Letná srsť je výrazne kratšia ako zimné, lebo na jar a v lete dochádza u týchto mačiek k veľkej strate chlpov. V tomto období je vhodné mačku česať každý deň alebo aspoň každý druhý deň, eliminuje sa tým nepríjemné vypadávanie srsti v byte a následná nutnosť každodenného vysávania. Vďaka svojej bohatej srsti väčšina sibírskych mačiek uvíta možnosť pobytu vonku aj za nie príliš priaznivého počasia (voľný výbeh, vonkajšie voliéra). Tie, ktoré sú celoročne chované v byte, spravidla dávajú prednosť chladnejším miestam (dlažba, kúpeľňa, balkón). To však neznamená, že by ich celoročné chov v byte nebol možný alebo dokonca nevhodný. Iba je potrebné si uvedomiť, že pre výbornú kondíciu, kvalitu a hustotu srsti sibírskej mačky sú nižšie teploty nevyhnutné. Stručne povedané - do permanentne přetápěného bytu a k večne zimomřivým ľuďom sibírky rozhodne nepatrí!
Neva Masquerade
Atraktívne sfarbenie s akromelanickými odznakmi bolo od počiatku registrovaného chovu uznávané ako farebná varieta sibírskej mačky, tzv. Siberian colourpoint, väčšinou svetových felinologických organizácií (WCF, TICA atď.) S výnimkou FIFe. Toto sfarbenie sibírskej mačky spôsobuje recesívne dedenie CP gén. To znamená, že aj z rodičov klasicky sfarbených, v prípade, že obaja tento gén nesú, sa môže vo vrhu vedľa ostatných farieb objaviť aj Nevská maškaráda. Alebo je tento gén "skryto" odovzdaný ďalej mačiatkam s klasickým sfarbením. CP gén bol teda prítomný u samého prvopočiatku registrácia plemena sibírska mačka. Z genetického hľadiska majú nespochybniteľne všetky sibírskej mačky zhodný pôvod, bez ohľadu na to, či sa jedná o Nevsky maškarády, klasicky sfarbené či klasicky sfarbené nesúci CP gén. FIFe však bola dlhé roky nekompromisne proti uznaniu nevských maškaráda, či už čoby farebné variety SIB alebo ako samostatného plemena, najmä vďaka silnému tlaku zo strany zástancov tzv. "Trads" - chovateľov "tradične" čiže klasicky sfarbených sibírskych mačiek a stúpencom teórie o "čistom a prírodným "plemenu sibírska mačka. Niektorí odporcovia nevských maškaráda dokonca zašli tak ďaleko, že dodnes označujú sibírskej mačky s odznakmi ako "kríženca" a snaží sa o ich selekciu a nekompromisné vyradenia z chovu vrátane nositeľov CP génu, čo však popiera nielen logiku, ale aj samotné genetické zákony. Ak sa sibírskej mačky s odznakmi aj klasicky sfarbené rodí z rovnakých rodičov a v rovnakom vrhu, nemôže byť o zmiešaných žiadna reč. S ohľadom na zhodný genetický pôvod sibírskych mačiek je sibírsky colourpoint (Nevská maškaráda) farebnú varietou sibírskej mačky, ktorú však doteraz FIFe neuznalo. Avšak vďaka niekoľkoročnej snahe, neúnavnému úsiliu a mravčiu prácu najmä slovenských chovateľov týchto mačiek, došlo aspoň k tejto zmene - koncom mája 2008 bol na Generálnom zasadaní FIFe v Poprade schválený návrh na uznanie nového samostatného plemena Neva Masquerade a od 1.1. 2009 sa teda NEM vo FIFe stáva predbežne uznaným plemenom ako sesterským vo vzťahu k plemenu sibírska mačka. Ďalšie budúcnosť nevských maškaráda vo FIFe teda opäť leží veľkou mierou v rukách slovenských chovateľov, pretože do definitívneho plnohodnotného uznania NEM s platnosťou od 1.1. 2011, ktoré je v tejto chvíli ďalšom vytýčeným cieľom na tŕnisté ceste v boji za uznaním modrookých krások, bude ešte potrebné vykonať veľa chovateľskej práce pri zhromažďovaní potrebných nových rodokmeňov nevských Maškaráda a prepotiť mnoho trik aj svetlých kožúškov pri prezentáciách NEM na výstavách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou celého procesu konečného uznania.
Povaha aneb pre koho sa hodí?
V Českej republike je sibírska mačka už dlhé roky obľúbeným domácim maznáčikom a jej popularita bezpochyby stále rastie. Nie je totiž tak náročná na celkovú starostlivosť ako, v našich domácnostiach predtým veľmi rozšírená, perzská mačka a oproti v súčasnosti obľúbenej britskej krátkosrstej mačke je zase oveľa viac komunikatívne a spoločenská. Je inteligentný, rozhľadený a hrdá, ale zároveň k nám ľuďom neuveriteľne zhovievavá. Rada si s ľuďmi aj ostatnými zvieracími členmi domácnosti nahlas rozpráva, jej jemné zvukové prejavy sú však ľudskému uchu príjemné. Nežné povrkávání a občasné mňouknutí či vyštěknutí sa po čase stane súčasťou slovníka celej domácnosti. Kto si domov kupuje sibírsku mačku, vyhotovuje si verného a oddaného kamaráta, ktorý má veľký zmysel pre humor, rád sa zúčastňuje všetkého diania v byte či dome, u všetkého s obľubou asistuje, občas vymýšľa pekné lotroviny - to aby sa s ním páníček nenudil, ale zo všetkého najviac vie pohladiť ľudskú dušu vo chvíli, keď to naozaj potrebuje. Sibírky je veľmi vnímavá k pocitom a náladám ľudí, vytvára si spravidla veľmi pevný vzťah ku "svojmu" človeku, ostatní členovia domácnosti sú ale pre ňu tiež dôležití. Nie je agresívny ani prehnane plachá či nedôverčivá, výborne sa preto hodí k deťom, iným mačičkám, ale i psom - sama je v podstate taký "kočkopes", ktorého je ľahké naučiť vonku chodiť na postrojku, ale aj aportovať gumičku do vlasov alebo papierový loptičku. Doma rada sedí na okne alebo na balkóne a pozoruje, čo nové vonku. Miluje výšky, rada šplhá až k stropu po všetkom, po čom sa dá. S nákupom vysokého šplhadlá (odpočívadla) teda rozhodne neotáľajte. Je veľmi čistotná a rýchlo sa naučia brúsiť si pazúriky iba na miestach na tento účel vami vyhradených (sisalové škrabadlo, staré kreslo a pod.). Ako sa hovorí, v dvoch sa to lepšie ťahá ao sibírskych mačkách to platí dvojnásobne. Sú skutočne veľmi spoločenské, a aj keď zase nie toľko aktívne a náročné ako napr. Mačky siamské, samota im rozhodne nesvedčí. Ak si teda túto mačičku chcete zaobstarať a už dopredu viete, že celé dni trávite v práci mimo domova, vezmite si domov sibírky radšej rovno dve a budete šťastnejší vy aj vaše mačky. A nech už vaša voľba padne na sibírsku mačku klasicky sfarbenú alebo Nevsky maškaráda, mačičku alebo kocúrika, jednu cicu alebo dve, jedno je isté - sa sibírky sa nikdy nudiť nebudete!
Text: Mgr. Radka Flejberková
Chovateľská stanica Ramiadis, CZ
Foto: Květa Tomanová