Pre mnoho psíčkarov je silvestrovská obľuba strieľanie petárd a ohňostrojov nočnou morou. Niet divu, veď pre naše štvornohých kamarátov je zvuk s tým spojený desivý a vyvoláva v nich hrôzu. Bohužiaľ nie každý má možnosť odísť na toto kritické obdobie roka niekam mimo civilizácie. Väčšina z nás zostáva v ruchu bežného života a potýka sa s problémom ...
Môžeme s tým naozaj niečo urobiť? Existuje riešenie? Odpoveď je jednoznačne áno. Veľmi účinnou metódou na "silvestrovské ťažkosti" sú Bachove kvetové esencie. V poslednej dobe sa ich využitie pre psy celkom rozšírilo, aj keď nie všetci majú skúsenosť, že by fungovali. Z praxe musím povedať, že fungujú vždy! Podmienkou však je, že musí byť správne namiešané, tzn. je potrebné vybrať vhodné esencie, a to nemusí byť vždy ľahké.
Bachovky na strach
Dobrá správa je, že čo sa Silvestru týka, tak sa vo výbere nie je možné pomýliť, lebo tu je príčina u všetkých psov rovnaká - strach v najrôznejšie podobe a v najrôznejších prejavoch. Sada 38 esenciou totiž obsahuje päť esencií, ktoré sú určené priamo na strach. U psov sa využíva predovšetkým čarodejka, ktorá lieči strach zo známych vecí, topoľ-osika, ktorý je na strachy v prípade, keď nevieme ich príčinu, a bledavka Okoličné, ktorý je vhodný na hrôzu a zároveň lieči traumy.
Takže buď môžeme jednoducho len kúpiť čarodejka, ktorá by u bežných prípadov mala stačiť, alebo ju zmiešať ešte sa jedenie okoličnatým. Druhú (trochu lacnejšie) variantom je terapeut, ktorý sa miešaním Bachových esencií zaoberá. Namieša nám jednu či dve fľaštičky priamo na túto situáciu (napr. Pridá ešte krízovú esenciu) a my nemusíme kupovať niekoľko fľaštičiek.
Kedy je začať užívať?
Bachovky môžeme samozrejme použiť až v daný okamih, kedy sa pes bojí, ale oveľa účinnejšie (a pre majiteľa psa i pokojnejšie) spôsob je začať podávať je už v týchto dňoch. Zo skúsenosti môžem povedať, že u všetkých mojich psích klientov Bachovky na strach z petárd zafungovali spoľahlivo. U 90% z nich vymizol strach úplne, zvyšných 10% boli psy, ktorých strach hraničil s hrôzou a prejavoval sa úplne neprimeraným správaním. U týchto jedincov zostala ľahká nervozita.
Výhodou esenciou je predovšetkým maximálnu bezpečnosť, tzn. že nie sú návykové a po odstránení strachu nedochádza k jeho návratu. Samozrejme ak nedôjde k neštandardnej situácii, napr. Že niekto hodí psovi petardy pod nohy. Bohužiaľ aj s tým sa často stretávam, keď ku mne prídu majitelia Hafík, ktorí sa začali báť práve preto, že nejakému, aby som slušne napísala hlupáci, prišla táto zábava vtipná. Žijeme však v reálnom svete a s podobnými ľuďmi sa jednoducho stretávať budeme, či sa nám to páči, alebo nie.
Koľko a ako často?
Podávanie je veľmi jednoduché. Pretože sa jedná o tzv. Informačnej medicínu (rovnako ako homeopatia), je dôležité dostať potrebnú "informáciu", ktorá je obsiahnutá v esenciu, do tela psa. Základné informácie - teda jedna dávka - sú štyri kvapky. A množstvo informácie, ktorú treba denne podať, sú štyri dávky. Jednoducho povedané treba psovi kvapkať štyrikrát denne štyri kvapky. Nie je potrebné presné časové rozvrhnutie, ako je to napr. U antibiotík. Ak chodíme do práce, stačí psovi kvapnúť, keď vstaneme, než odchádzame do práce, keď sa vrátime z práce, a než ideme spať. Časové rozloženie sa podriaďuje časovým možnostiam každého majiteľa.
na piškotek
Často čítam, že pes, akonáhle vidia majiteľa s Bachovkama, berie do zajačích. To je zbytočné. Nie je potrebné psa stresovať, že mu musíme kvapkať priamo do tlamy, alebo že to musí byť presne štyri kvapky (a ako to napočítame, tak pes bude vystresovaný). Kvapky môžeme nakvapkať na piškótu , maškrtu, do žrádla , do vody, proste niekam, kde to bude psovi príjemné. Ani kvapkanie priamo do papule nemusí byť horor. Stačí len vziať kvapkadlo, natiahnu cca 4 kvapky (raz vyskúšame koľko to tak približne je, a potom už vieme) a bez emócií, úplne v pohode (ako keď kontrolujeme zuby) len nadvihnúť vraždenia a kvapnúť na sliznicu papule. Telo je spojená nádoba a centrálna nervová sústava už bude presne vedieť, kam získanú informácií poslať. Ako som už napísala, minimálna dávka je štyrikrát štyroch kvapky denne, ale nestane sa nič, ak to bude o kvapku viac.
Oplatí sa začať s predstihom
Ak začneme s kvapkaním už teraz, potom aj občasná buchnutie petardy, ktorá začínajú začiatkom decembra, bude hafan znášať v oveľa väčšom pokoji. A aj pre nás to bude určité upokojenie, že by ten tohtoročný Silvester predsa len mohol byť vo väčšej pohode, ako tie predchádzajúce.
Text: Šárka Janouchová, www.krasnacarodejka.cz