Pri tréningu, napríklad obedience, oceníte, ak budete mať zvukový výraz (signál) nielen pre označenie "zaslúžiš si odmenu" (kliknutie klikr ), ale aj krátke vhodné slovo pre vyjadrenie "smola, odmena je preč, ciele dosiahneš, len keď sa budeš správať inak ".
Tak môžete podobne ako pri obľúbenej hry "prihorieva, horí", dávať nielen informácie typu "prihorieva", ale aj inštrukcie ako "zima". Samozrejme existujú rôzne spôsoby, ako slovo pre chybu podmieniť. Jednou z možností je napríklad práca s targetom (tyčkou). Zapichnite ju do zeme a kliknite ako odmenu psovi za to, že k nej beží a výsledkov Klikni do nej ňufákom. V čase, keď to už dobre ovláda, umiestnite do krajiny druhú tyčku trochu ďalej od prvej. Teraz nechajte psa konať, bez toho aby ste čokoľvek hovorili.
Ak ide k inej tyčke, ako chcete, vyslovte pokojne a priateľsky slovo, ktoré budete v budúcnosti používať ako označenie pre nesprávny úkon, napríklad "chyba". Vyčkajte. Pri každom presmerovanie psa od jednej tyčky k druhej okamžite kliknite. Toto cvičenie niekoľkokrát opakujte. Tak sa pes s uvedeným výrazom pre označenie chyby zoznámi v kontexte.
Ako ďalšia možnosť sa ponúka používať dané slovo pri tréningu jednoducho v momente, keď pes urobí chybu. Môžete sa okamžite po vyslovení slova aj otočiť a psa na cca 10 sekúnd ignorovať. Avšak je nutné zdôrazniť, že táto metóda nie je vhodná pre každého psa, pretože predstavuje veľkú frustráciu. Ako majiteľ iste správne odhadnete, aké povahy je váš pes a či by ho to zbytočne nestresovali.
Tento povel by mal teda psovi dať šancu chybný cvik prerušiť a vykonať správny. Tým mu poskytujete spätnú väzbu pri všetkých cvičeniach, príkladom môže byť ovládateľnosť na diaľku. Keď poviete "sadni" a pes si ľahne, vyslovte "Chyba". Ak sa pes potom posadí, kliknite. Mali by ste však pritom byť opatrní, aby si pes nezafixoval reťazec správania, ktorý by v tomto prípade mohol vyzerať takto: "Sadni" - ľahnem si - "Chyba" - sadnem si - dostanem odmenu.
Nepoužívajte teda opravu pomocou slová príliš často v rovnakom kontexte, pretože psy si tvorí reťazca správanie rýchlejšie, než by vám mohlo byť milé.
Dôležité upozornenie na záver: Trénujte len vtedy, ak ste dobre naladení. Nervozita, stres a prílišný náhlenie vedú vždy k zlému výsledku! Ak zistíte, že vy alebo váš pes nie ste sústredenia, zacvičte si ešte raz jednoduchý, vám dobre známy cvik, aby ste tréning obaja skončili s pocitom, že bol úspešný.
Zdroj: Výcvik psa k dokonalej poslušnosti, Imke Niewöhner, Grada, www.grada.cz