Mať pri sebe psa celý deň je skvelá vec, avšak nie všetky povolania to umožňujú. Trebárs v banke by z vášho štvornohého maznáčika asi nemali radosť. Ak však pracujete v kancelárii, kde máte tolerantného šéfa, alebo ste sami svojimi pánmi, určite je skvelé vziať so sebou do práce aj psieho parťáka. Len je potrebné dodržiavať určité pravidlá.
Asi netreba opakovať, že prítomnosť zvierat pomáha ľuďom zmierňovať stres a celkovo zlepšuje náladu. To môže platiť aj v pracovnej oblasti. Podľa niektorých štúdií dokonca na pracovisku, kde je často prítomný pes, panuje lepšie pracovná morálka, u ľudí sa znižuje hladina stresu a pracovníci sa dokážu rýchlejšie zrelaxovať. Avšak zvýšená produktivita a zníženej hladiny stresu sú úplne závislé na poslušnosti a správania psa. Netrénovaný chlpáč, ktorý bude znamenať pohromu pre celú kanceláriu, nie je práve vhodnou voľbou. Uštěkanec, ktorý bude každý najmenší podnet náležite "komentovať", hladinu stresu naopak o dosť zvýši.
Byť so svojou svorkou
Aj pre psa je skvelé, keď môže byť celý deň v prítomnosti svojho pána. Nedochádza u neho k stresu a smútku z osamelosti. Tiež je fajn, že v prípade potreby ho môžete vyvenčiť. Päťminútovky okolo bloku môžete urobiť každých pár hodín. Také výhody psi, ktorí sú celý deň zavretí doma, nemajú.
dôležité pravidlá
Než však vezmete svojho maznáčika do práce, pripravte sa. V prvom rade by ste sa mali informovať, či je to u vás vo firme vôbec povolené a či priviesť si na pracovisko psa nie je previnením proti firemnej politike. Navyše keď už sú psy v kancelárii tolerovania, malo by sa vždy jednať o pokojné a vychované jedinca. Jedno nevychované ometlo, ktoré bude svojou hyperaktivitou a zlobením obťažovať všetkých okolo, môže rýchlo vytvoriť zákaz všetkým psom na pracovisku. Pokiaľ máte poslušného, dobre vychovaného psa, ktorý nenaruší váš pracovný deň, ešte stále existujú základné pokyny, ktorými by ste sa mali riadiť. Najprv by ste mali svojich spolupracovníkov upozorniť, že si chcete vziať svojho psa so sebou do práce a informovať sa, či treba niekto z kolegov nie je alergický na psiu srsť. Ak áno, máte holt smolu. Máte samostatnú kanceláriu, do ktorej vám často chodia návštevy? Nie je od veci, keď na dvere nalepíte ceduľku, že vo vnútri je (hodný) pes. Tým zabránite nemilému prekvapenie. Predsa len majte na pamäti, že nie každý je milovníkom zvierat a zvlášť či máte veľkého hafana, môže v ľuďoch vzbudzovať strach.
nevyhnutné doplnky
Pripravte pre svojho psíka všetko potrebné - deku alebo pelech, na ktorom sa uvelebí, nejaké hračky na hryzenie alebo napríklad žuvacie kosť či sušené prasacej ucho , dostatok jedla, misku s vodou. Ak máte šteňa alebo vášnivého okusovače, potom v kancelárii zaistite káble, aby sa k nim nedostal.
nesmie obťažovať
Pripravte sa na to, že často aj psi, ktorí sa dobre správajú doma, sú nervózni, keď sa na dlhšiu dobu ocitnú v neznámom prostredí. Zaistite, aby váš pes neobťažoval spolupracovníkmi - či už štekotom, dopichávaním, skákaním alebo louděním potravy. V ideálnom prípade ešte pred príchodom do práce psa poriadne vyvenčí. Mal by byť poriadne vybehaný, aby počas pracovnej doby len odpočíval a pospával.
Ak je váš pes dobre vycvičený a riadne socializovaný, vziať ho občas do práce môže byť zábavná skúsenosť pre všetkých zúčastnených.