Starostlivosť o srsť
Tiež sa vaším bytom vznášajú chumáče chlpov, povaľujú sa na podlahe, na pohovke a ostávajú aj na vašom oblečení? Myslíte si, že je to problém je len dlhosrstých plemien? Majitelia dlhosrstých plemien majú s vypadávaním chĺpkov väčšie problémy, pĺznutie sa však nevyhne ani mačkám krátkosrstým a vylienený chĺpky nám môžu pekne otráviť život. V tejto chvíli by sme sa mali zamyslieť a začať sa venovať starostlivosti o srsť nášho mačacieho miláčika intenzívnejšie. Vyčesávanie srsti je dôležité pre zbavenie starých chlpov, srsť tak získa nový lesk a pravidelné kefovanie je dôležité aj pre dobrý zdravotný stav vášho maznáčika. Aby si náš tiger kefovanie obľúbil, je potrebné ho naň zvykať už od útleho veku. Ak však naše mačka nemá kefovanie práve v obľube, medzi kefovaním ju vždy pohladíme a ukľudňujeme ju, navykáme ju na kefovanie postupne, skúšame to po chvíľkach a postupne dĺžku vyčesávanie predlžujeme.
Ako teda mačičku často kefovať? Mačky púšťajú chlpy po celý rok, ale v období výmeny srsti, ktorá prebieha dvakrát do roka, množstvo chĺpkov v našom byte pocítime obzvlášť intenzívne, preto mačičku kefujeme každý deň. U dlhosrstých plemien sa bez denného kefovanie nezaobídeme, srsť by mohla splstnatieť a chuchvalce chlpov by jednak nevyzerali moc esteticky, navyše by sa mohli stať zdrojom baktérií. U krátkosrstých plemien, v medziobdobí medzi výmenou srsti, vyčesávanie vykonávame raz týždenne.
Pri každom vyčesávanie srsť dôkladne skontrolujeme. Pokiaľ na srsti mačky pozorujeme zmeny (napr. Vypĺznuté miesta, blší trus, kliešte), navštívime veterinára, ktorý nám najlepšie poradia s ďalšou liečbou.
Mačku vyčesávame jemne po smere srsti, od hlavy k chvostu. Začneme na chrbte, kde to majú mačky najradšej a postupne sa dostávame aj na citlivejšie miesta. U dlhosrstých plemien musíme pri vyčesávanie srsti postupovať veľmi opatrne, aby sme im intenzívnym kefovaním nevyškubali podsadu. Ak máme možnosť, vyčesávame našu mačku vonku, chĺpky sa nám tak nebudú ďalej roznášať po byte. Na vyčesávanie srsti si kúpime také pomôcky, ktoré budú pre našu mačičku podľa dĺžky a hustoty jej srsti najideálnejšie. Môžeme si kúpiť kefu, hrebienok alebo vyčesávacia rukavicu. Po kefovanie môžeme srsť vytrieť jelenicou alebo hodvábnou látkou, aby získala lesk. Mačaciu srsť občas prepudrujeme, zbavíme ju tak prebytočného mazu. Púder používajú najviac majitelia dlhosrstých mačiek, ale aj u mačiek krátkosrstých, napríklad pohlavne činných kocúrov tak odstránime mastnotu z koreňa chvosta.
Na kvalitu srsti má samozrejme vplyv aj kvalitná strava, kúpte preto vášmu miláčikovi kvalitné granulky, a ak má váš tiger so srsťou problémy, môžete kúpiť aj také, ktoré majú ešte väčší vplyv na kvalitu srsti. Aj v prípade, že budete vašu mačku pravidelne kefovať, určité množstvo chlpov sa mačke pri olizovanie srsti jazykom dostane do žalúdka. Ideálnym riešením je zaobstarať si pastu proti bezoárom (napr. Malt soft pastu), ktorá zabráni tvoreniu chumáčov chlpov v žalúdku. Zoženieme ju v špecializovaných obchodoch alebo u veterinára.
Pýtate sa, či je potreba vašu mačku kúpať? U dlhosrstých plemien je kúpeľ nevyhnutnosťou, u krátkosrstých plemien kúpeme naše miláčikov podľa potreby, napríklad po pobyte vonku. Na tento účel si kúpime špeciálny šampón pre mačky, typ šampónu volíme podľa plemena mačky a kvality srsti. Aby sme našu mačku kúpaním príliš nevydesili, povieme si teraz niekoľko užitočných rád. Ideálne je kúpeľ vykonávať v dvoch, vyzveme si preto na pomoc ďalšiu osobu. Na dno vane umiestnime protišmykovú podložku, pripravíme si mačací šampón, nádobu na polievanie mačky a staršie uteráky. Ideálne je, ak jedna osoba pridržiava mačku (najlepšie pod prednými labkami) a druhá osoba mačku kúpe. Mačku nesprchujeme, aby sme ju tak zbytočne nevydesili. Srsť namočíme za pomoci nádoby, Našampónuje a opäť za pomocou nádoby dôkladne opláchneme. Pri kúpeli dávame dobrý pozor, aby sa voda nedostala mačke do uší, očí alebo nošteka. Po kúpeli z mačky vodu rúk stiahneme a mačku zabalíme do uteráka a už mimo vane ju opatrne srsť presušíme. Ak to nebude našej mačke spôsobovať problémy, môžeme jej srsť opatrne vyfénovať. Ak naše mačka chodí von, pustíme ju až druhý deň a do tej doby ju držíme v teple.
Ak budete pri vyčesávanie srsti postupovať šetrne a nenásilne, vytvoríte si tak s vašou mačkou puto a kefovanie sa stane pre mačku príjemne strávenými chvíľkami.
Ako na pazúriky
Pazúriky potrebuje vaša mačka ku každodennému životu. Slúži jej ku šplhanie, ulovenie koristi a sú aj ostrým obrannými nástrojom. Ak sa mačka pohybuje vonku, pazúriky sa šplhaním po stromoch obrusujú samé, takže je väčšinou nepotrebuje nijako zvlášť zastrihávať. Strihanie pazúrikov je dôležité predovšetkým pre mačky, ktoré žijú prevažne v byte.
Mačičke dáme k dispozícii mačacie škrabadlo, alebo mačacie strom, kde si bude pazúriky pravidelne obrusovať, avšak s údržbou svojich pazúrikov bude mačka potrebovať trochu pomôcť. Príliš dlhé pazúriky sú na obtiaž ako nám (môžu nám spôsobiť nepríjemné zranenie), tak i mačke samotnej. Príliš dlhé pazúriky môžu mať vplyv aj na zlé držanie tela izbového tigra. Dlhé pazúriky sú mačke samotné nepríjemné a má potom tendencie škriabať kde sa dá, a aj napriek tomu, že používa škrabadlo, častejšie škriabe i nábytok.
Pri strihaní pazúrikov je dôležité, aby nám naše mačka dôverovala. Pre strihanie pazúrikov si zakúpime špeciálne klieštiky na pazúriky, ktoré zoženieme v špecializovanom obchode, vystačíme si aj so skřípačkami na nechty. Pre strihanie si vyberieme dobu, kedy je mačka spokojná a relaxuje. Posadíme si mačku na klin, zadnej časti tela k sebe, aby sme po labky mali dobrý prístup. Miernym stlačením vankúšikov vyjde von pazúrik. Pri strihaní pazúrikov je dôležité postupovať veľmi opatrne, lebo by sme mačke mohli spôsobiť veľmi bolestivé a nepríjemné zranenie. Pazúrik si prezrieme proti svetlu a odstřihujeme len svetlejšie konca pazúrikov. Tmavšie časť tzv. Lôžko nesmieme poraniť. Ak si s prvým strihaním pazúrikov neviete rady, nevešajte hlavu a nebojte sa požiadať o pomoc skúseného chovateľa, alebo veterinára.
Starostlivosť o zúbky
Ak ste sa už niekedy pozerali vášmu tigrovi do papuľky, určite ste si všimli, ako dokonalý má mačka chrup a ako nebezpečne pôsobí, však tiež mačka svoje zuby potrebuje k usmrcovania koristi a jedení potravy. Chrup dospelé mačky tvorí 30 zubov - rezáky, očné zuby, predné a zadné stoličky.
Aby sme nášmu tigrovi uľahčili starostlivosť o chrup, zaraďujeme medzi bežné granulky aj špeciálne granule vyrobené pre dobrý chrup nášho zvieraťa. Sú podstatne väčšie, a tak núti našu mačku hrýzť, čo je výborná prevencia proti zubnému kameňu. V špecializovaných obchodoch môžeme zakúpiť špeciálny kefku a zubnú pastu na čistenie zubov pre mačky. Čistenie zubov nie je úplne jednoduchá záležitosť, preto s ním musíme začať čo najskôr, už v útlom veku zvieraťa. Zuby sa čistia pri zovretých čeľustiach zvieraťa na vonkajších plôškach zubov.
Pokiaľ na zuboch mačky objavíme zubný kameň, navštívime veterinára, ktorý chrup vyšetrí. Veterinári odstraňujú zubný kameň za pomoci špeciálnych nástrojov alebo ultrazvuku. Najideálnejšie je, nechať pri pravidelných prehliadkach u veterinára skontrolovať aj zuby zvieraťa. Nahromadený povlak a zubný kameň by mohol viesť až k zápalu ďasien, čo je pre mačku obzvlášť nepríjemné pri prijímaní potravy. Ak nie sú zuby čistené, môže dôjsť k zapáleniu tkaniva okolo zubov, niektoré zuby sa môžu začať kývať, alebo dokonca vypadnúť.
Tiež zápach z papuľky môže byť prejavom začínajúceho zápalu ďasien alebo iných problémov so zubami. Samozrejme nemôžeme čakať, že mačka bude mať svieži dych po zjedení rybie konzervy, avšak silnejší zápach z papuľky mačky by nás mal varovať. Tento zápach môže byť však aj prejavom vnútorných problémov zvieraťa, napríklad známkou zlyhanie obličiek. Správnu diagnózu musí stanoviť váš veterinár.
Čistenie očí, nosa a uší
Ak sa našej mačke robia u očí ospalky, očistíme jej je namočeným vatovým tampónom, alebo jemným plátnom, v prevarenej vode. Oči čistíme vždy smerom k nosu, aby sme prípadné baktérie nevnášali späť do oka zvieraťa. Pri slzenie očí či hnisavé zápaly by sme sa nemali pokúšať o liečbu doma a mačičku by mal vyšetriť náš veterinár. S nadmerným slzenie očí majú problémy predovšetkým plemená mačiek s krátkou lebkou, kde dochádza k upchávaniu slzných kanálikov.
Špinavý noštek nájdeme u našich mačacích miláčikov skôr výnimočne, niekedy sa s tým stretávame u mačiatok. Noštek opatrne vytrieme špičkou navlhčeného vatového tampónu.
Tiež uši mačky čistíme namočeným vatovým tampónom, ktorým si obalíme prst a postupujeme pomaly, aby sme zvieraťu neublížili. Do čistenia vnútornej časti ucha sa radšej nepúšťame a necháme to na veterinárovi. Ak by sa v uchu tvoril nadmerný tmavo hnedý až čierny maz, necháme uši mačke skontrolovať veterinárom.
Text a foto: Iva Tymráková
Chovateľská stanica britských krátkosrstých mačiek SweetNozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz