V zime, keď mrzne, fúka studený vietor a ulice sú posypané soľou, nastáva obdobie, kedy je nutné starostlivosť o zvieratá prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Špecifický prístup vyžadujú nielen domáci maznáčikovia, ktorí si užívajú pohodlie teplého bytu, ale predovšetkým zvieratá, ktoré žijú dlhodobo vonku.
Starostlivosť o psie labky
Aktívne psy hry v snehu priamo milujú. Hoci by v silných mrazoch nemali zostávať vonku dlhú dobu, nie je potrebné ich od hrátok v snehu odrádzať. Najviac sú ale v mrazoch zaťažované labky, ktorým neprospieva prechádzka po solených chodníkoch. "Existujú špeciálne vazelíny a prípravky, ktorými môžete labky ochrániť pred zimou a hlavne posypovú soľou. Packy namažte vždy pred plánovaným pobytom vonku a po každej prechádzke zmyte z labiek soľ a potom ich osušte handričkou. Soľ medzi prstami psami trápi a na dlhých chlpoch sa zachytáva, preto nezabúdajte chlpy na labkách pravidelne zastrihávať, "radí veterinárka Dagmar Tarkošová z Royal Canin .
Potrebuje môj pes obliecť?
Ponuka najrôznejších topánočiek, kabátikov aj svetrov na telo každoročne rastie. Ešte než vytiahnete z vrecka peňaženku, zistite si, či váš pes takú starostlivosť vôbec ocenia. Sú samozrejme plemená náchylná k prechladnutiu, hlavne bezsrstá plemená psov, ktorá šaty potrebujú, nehovoriac o šteniatkach a psoch, ktoré trpia chorobou a ich imunita je oslabená. U citlivých psov sa odporúča zaobstarať šaty, ktorý zakryje aj brucho kvôli prevencii zápalu močových ciest. Nezabúdajte ale, že pes je aj napriek šľachtenia šelma, nie plyšová hračka, a je prispôsobený aj chladnejšiemu počasiu. Predíďte zbytočnému rozmaznávanie a oblečte psa, až teplota klesne pod nulu, nikdy predtým.
Kŕmenie v zime
Ak váš pes žije na záhrade, uistite sa, že má k dispozícii zateplenú búdu, ktorá neprefúkne a nepremokne. Doprajte psovi kvalitné krmivo poskytujúce väčšie množstvo energie, tak aby vykompenzovalo zvýšené nároky organizmu, ktoré potrebuje na udržanie stálej telesnej teploty. Veľmi dôležité je tiež kontrolovať, či má pes stály prístup k čerstvej pitnej vode a to hlavne, keď vonku mrzne. So psami v byte je situácia presne opačná. Psy zvyknutí na komfort vyhriateho bytu v zime vydávajú menej energie, preto je vhodné predchádzať prekrmovaniu. "Všetci psi ocenia v zimných mesiacoch krmivo s obsahom kvalitných bielkovín, tukov a vitamínov pre posilnenie imunity. Ak si nie ste úplne istí, ako správne upraviť kŕmnu dávku vášho psa alebo mačky, neváhajte sa opýtať vášho veterinárneho lekára, "dodáva Dagmar Tarkošová.
Ako to majú v zime mačky?
Mačky žijúce v byte sa zimou prakticky neprídu do styku. Ochranný oblek je vhodný iba pre celoročne chúlostivé plemeno sphynx. Naopak mačky ako nórska lesná alebo mainská mývalia sa v chladnejšom prostredí vďaka svojej hustej srsti cíti ako ryba vo vode. "Vonkajšie mačky majú v zime, rovnako ako psy, väčšie nároky na kvalitné bielkoviny a energiu obsiahnutú v krmive. Dbajte na to, aby mali k dispozícii vždy čerstvé krmivo. Granule, ktoré im nechávate v miskách umiestnených vonku, môžete tiež zaliať teplou vodou, "dopĺňa Dagmar Tarkošová.