Štekajú, štěkáš, stekajú & # 8230;

Psy štekajú z najrôznejších dôvodov. Či už je to pri hre, pri poplachu, zo strachu, z nudy, z pocitu samoty alebo úzkosti. Samo o sebe štekanie neznamená problém, horšie je to však s nekončiacim "revom" bez zjavných príčin ... Aj keď existujú situácie, v ktorých to môže byť užitočné, vytrvalý hluk sa stáva zdrojom konfliktov so susedmi.

Cieľom pru výchove by teda malo byť štekanie obmedziť, nie ho "vykoreniť". Je vhodné, učiť psa povel "ticho" už odmalička. (Slovo "ticho" bude mať zmysel len v súvislosti so štekaním.) Spočiatku dovoľte stekajúcemu šteniatku, aby samo prestalo, po poslednom šteknutie povedzte príjemným hlasom "ticho".

Pokiaľ naopak chcete u psa upevňovať obranné štekanie, dajte dospelému psovi najavo radosť z jeho hlasných prejavov - napríklad slovným spojením "šikovný psík" - a až po chvíľke vydajte povel "ticho". Pri výcviku dajte psovi po povele "ticho" ďalší povel, ktorý už pozná, napríklad "sadni". Za splnenie ho odmeňte maškrtou a pochváľte ho. Prípadne mu ponúknite obľúbenou hrač k u a pohrajte sa s ním. Cieľom je ukázať psovi, že po uposlúchnutie povele "ticho" nasledujú samé príjemné veci.

Opakujte toto cvičenie čo najčastejšie to ide. Pes musí pochopiť, že zakaždým, keď prestane štekať, pán povie ticho. Tým si začína vytvárať asociácie. V tejto chvíli je nutné všetko otočiť. Psa nechajte štekať 10-20 sekúnd a povedzte "ticho". Ponúknite psovi odmenu (hra, maškrtu), v prípade, že poslúchol a prestal štekať. Snažte sa z celého cviku urobiť obľúbenú hru.

Pokiaľ pes šteká prevažne len na nejaké podnety - napríklad prechádzajúce autá okolo zahrady- skúste ho na ne postupne navykať. Poproste treba kamaráta, aby okolo záhrady opakovane prechádzal autom. Skúste krotiť nepríjemné štekanie a naopak chváliť ticho. Psa môžete skúsiť zabaviť inou činnosťou a odpútať tak pozornosť od dráždivého podnetu. Snažte sa docieliť to, aby prestal sledovať to, na čo šteká. A ak prestane štekať, chváľte ho a odmeňte ho maškrtou. Takto nadmerné štekanie postupne odbourávejte.

Pokiaľ šteká aj vonku na prechádzke, privolajte ho a ponúknite mu napríklad loptička alebo maškrtu. Opäť je o to, odpútať ho od podnetu, na ktorý šteká. (Ak pes neovláda privolanie , musíte trénovat.Je to základ, ktorý by mal vedieť každý pes! Pamätajte na to, že psa nikdy nesmiete trestať, keď k vám príde! NIKDY! Nesmie si vytvoriť asociáciu: "Keď prídem k pánovi, budem potrestaný ! To by sa mohlo naozaj vypomstiť ...)

Psy, ktorí štekajú, nehryzú?

Je to pravda? Ovšem, že nie! Jedná sa o starú poveru, ktorá mala slúžiť na to, aby sa predovšetkým deti zbavili strachu zo psov. Ovšem rozhodne by ste sa tým nemali riadiť! Ak pes dospeje k rozhodnutiu, že v konfliktnej situácii zareaguje agresívne, môže sa táto agresia rozvinúť v rôznej stupnici: Opticky jasné výhražné uprené pozorovanie - ohrnutie pyskov - zavrčanie - štekot - chňapnutí - uhryznutie. Niektorí psi dávajú tieto varovné signály najavo dlho a dôkladne ešte predtým, než s konečnou platnosťou uhryznú. Lenže iní nejdú podľa harmonogramu a ukážu len krátku "predbežnú výstrahu", ktorú môže necvičené oko veľmi ľahko prehliadnuť .... Preto by sa nikdy nemalo o akomkoľvek psovi hovoriť, že zaručene nehryzie. Psy sú predsa len živé tvory, a tým pádom zostávajú vždy aspoň trošičku nevypočítateľní. Podľa držanie tela sa dá odhadnúť, či ide o výhražné zaštekanie a pes sa chystá zaútočiť. Porozumieť však postojom vyžaduje skúsenosti a človek bez kynologických znalostí sa môže ľahko dopustiť chybné interpretácie.

Správny strážca?

Čo možno neviete, je fakt, že čím viac je pes uštekaný, tým viac dáva najavo, že sa bojí. Aj keď väčšina ľudí považuje za najlepšiu strážcu psov, ktorí neúnavne štekajú za plotom na všetko, čo sa len hybné v okolí, pravda je trochu inde. Takí psy skôr dávajú najavo neistotu a postoj typu: Bežte preč, alebo budem mať strach! Správny strážny pes šteká len vtedy, keď je skutočne ohrozené jeho teritórium. Do tej doby je v podstate pokojný a zbytočne na seba nepúta pozornosť. Síce po očkuje sleduje, kto okolo prechádza, ale pokiaľ ide človek bežným tempom a nezastavuje sa, nijako zvlášť naň nereaguje. Ak sa prechádzajúce človek zastaví, správny strážca sa zdvihne, aby vyhodnotil situáciu. Začína štekať až vtedy, ak sa pokúsi okoloidúci vstúpiť do jeho teritória. Štekotom upozorní majiteľa, že sa niečo deje. Podľa reakcie svojho pána si potom ide po svojich, alebo je pripravený zasiahnuť.

Zdroje: Jody Rosengarten: Aliki, nech toho kriku !, Levné knihy

Niewöhner Imke: Psy, ktorí štekajú, nehryzú ?, Grada publishing