Česi boli vždy vášnivými psičkári. Psy boli ochrancovia obydlia, pomocníci pohraničnej stráže aj spoločníci najvyšších vrstiev spoločnosti. Skrátka vždy mali dôležité postavenie, ktoré sa v poslednej dobe ešte zvýraznilo. Pri príležitosti stého výročia založenia našej republiky si pripomeňme, ako sa u nás zmenilo pejskaření.
Vzťah človeka a psa prešiel v posledných 100 rokoch veľkým vývojom. Predtým boli psy na dedinách a perifériách miest určenia predovšetkým k ochrane obydlia, majetku a hospodárskych zvierat a boli tak skôr úžitkovým zvieraťom než miláčikom. V mestách sa naopak objavovali prevažne vo vyšších spoločenských kruhoch, kde často plnili úlohu akéhosi módneho doplnku alebo hračky. Za posledné storočie sa ale rola psov v spoločnosti úplne zmenila.
Po druhej svetovej vojne sa psy čoraz častejšie objavujú aj v mestách, obývajú byty svojich pánov a dostáva sa im oveľa viac pozornosti. Psíci majú v bytoch svoje určené miesta a pelech, veľká časť majiteľov je dokonca necháva spať v posteli. Z módneho doplnku alebo úžitkového zvieraťa sa stali bežnými členmi domácnosti s vlastnými výsadami.
Najviac zmien sa odohráva po roku 1989, kedy sa aj u nás rozvíja služby, ktoré sú na západe bežné. Vznikajú špecializované psie salóny, hotely a kúpele, v ktorých je psíkom venovaná profesionálnej starostlivosti. Tak ako sa mení životný štýl majiteľov, mení sa aj životný štýl ich štvornohých kamarátov, ktorí sú teraz už naozaj plnohodnotnými členmi domácnosti. Na trhu nájdeme nepreberné množstvo maškŕt, hračiek, oblečenia pre psíkov alebo aj špecializované strážne služby.
So zmenou postavenia psov v spoločnosti sa menil aj spôsob ich výchovy. Zatiaľ čo predtým boli viac trestaní za neplnenie povelov, dnešný spôsob výchovy stojí predovšetkým na pozitívnych metódach a odmeňovanie maškrty za správne vykonané pokyny. Pre psov sa otvárajú aj špecializované psie škôlky, agility centrá atď.
Slovenská psie plemená
K dlhodobým superstars u slovenských chovateľov patrí nemecký ovčiak a jazvečík. V posledných dvoch desaťročiach sa na popredné priečky obľúbenosti dostal predovšetkým jorkšír, ktorý je vhodný predovšetkým do miest a bytov. Obľúbenosť psích plemien ale dnes ovplyvňujú aj svetové trendy. Aj v Česku sa tak stretneme s plemenami, ktoré sa u nás do 90. rokov neobjavovali vôbec, alebo len zriedka. Máloktorý záujemcov o psa sa ale rozhliada po plemenách, ktoré boli v posledných 100 rokoch vyšľachtené v Česku. Tých pritom nebolo málo.
Medzi najstaršie česká plemená patrí český fúzač a český teriér, ktorí boli Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) uznaní v roku 1963. Korene českého fúzača, ktorý je jedným z najstarších európskych stavačov, siahajú až do čias Karola IV. Oficiálneho uznania odborníkmi sa ale dočkal až o takmer 600 rokov neskôr. Naopak český teriér bol vyšľachtený len krátko pred svojím oficiálnym uznaním. Je krížencom škótskeho a sealyham teriéra, ktorého ako prvý vyšľachtil český chovateľ František Horák v roku 1949.
Plemenom vyšľachtením v 50. rokoch, ktoré bolo oficiálne uznané v roku 1989, je dobre známy československý vlčiak. Ten vznikol skrížením nemeckého ovčiaka a karpatského vlka. Pretože mal slúžiť predovšetkým pohraničnej stráži, pýši sa obrovskou fyzickou zdatnosťou a veľkou oddanosťou svojmu pánovi. Hoci v 90. rokoch nebol jeho chov príliš rozšírený, dnes začína znovu naberať na svojej obľube. Posledným českým plemenom, ktoré sa dočkalo oficiálneho uznania v roku 1985, je chodský pes. Hovorí sa o ňom, že je silne viazaný na svoje pánov a je skvelým spoločníkom pre deti.
Medzi známe české psov patrí aj pražský krysařík. Ten sa svojej certifikácia ešte nedočkal, hoci je medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Naopak najmenej známym plemenom, ktoré ale vyhynulo už v 70. rokoch, bol Beskydský Bundas, plemeno podobné slovenskému čuvač, ktoré bolo určené hlavne na stráženie oviec v Beskydách.
"Rovnako ako zahraničným plemenám sa ani tým českým nevyhýbajú rôzne zdravotné problémy, ktoré by mali prípadní záujemcovia o nového psíka poznať. Napríklad československý vlčiak môže kvôli rýchlemu rastu trpieť dyspláziou bedrových kĺbov. Ide o ochorenie, ktoré ohrozuje práve veľká psie plemená pomerne často. Komplikácie sa nevyhýbajú len veľkým plemenám. Napríklad u pražského krysaříka sa môžeme stretnúť s problémami s kolennými kĺbmi alebo s menšími defektami v oblasti lebky, ktoré môžu vo vážnejších prípadoch spôsobovať neurologické poruchy, "hovorí MVDr. Petra Miklišová, špecialistka na výživu psov v spoločnosti Purina.
Vyvážená strava ako základ správneho vývoja
Cez všetky zmeny, ktoré sa medzi psičkári a psami za posledné storočie odohrali, je práve výživa tou oblasťou, v ktorej sa udialo najviac zmien. Psy boli predtým tradične kŕmené zvyšky jedla, pretože zohnať v obchodoch špecializované krmivo pre psov nebolo možné. To sa zmenilo s nástupom psích granúl, ktoré po prvýkrát uzreli svetlo sveta okolo roku 1908. V českých krajinách ale granule neboli ešte dlho k zohnaniu, zatiaľ čo v USA začala ich priemyselná výroba už v 30. rokoch. Podobne to bolo aj so psími konzervami, ktoré pôvodne obsahovali hlavne zvyšky konského mäsa. Tie sa začali v zámorí vyrábať v roku 1922, ale ich výroba bola v priebehu druhej svetovej vojny masívne znížená, kvôli cene plechových konzerv.
"V Československu naopak bola dlho typická domáca strava, kedy majitelia svojim štvornohým miláčikom pokrmy pripravovali sami. Hoci sú dnes granule najobľúbenejším typom výživy, príprava domáce varenej stravy medzi niektorými českými majiteľmi stále pretrváva, "dopĺňa MVDr. Petra Miklišová.
Výrazná zmena, ktorá sa ale v Česku naplno prejavila až po nežnej revolúcii, nastáva vo svete už v šesťdesiatych rokoch, kedy sa psiemu krmive začínajú venovať špeciálnu veterinárnej výskumy. Od tej doby sa na trhu objavuje nepreberné množstvo psieho krmiva a značiek, ktoré ho vyrábajú. Stále častejšie sa dbá na zložená krmiva, aby bol zaistený správny podiel živín. Úplne bežnými sa stávajú rôzne psie maškrty, ktorými majitelia svoje psíkov rozmaznávajú.
V posledných rokoch ľudia začínajú viac dbať na to, čo jej, rovnako ako na kŕmenie svojich maznáčikov. Cieľom je udržiavanie zdravého životného štýlu a voľba správnych potravín. "Hoci moderné výživové trendy sa prejavujú aj v psej strave, základom by mali vždy byť kvalitné suroviny. Dôležitý je predovšetkým kvalitný zdroj bielkovín a vyvážený pomer všetkých ostatných živín tak, aby bolo krmivo pre psa vysoko stráviteľné, "uzatvára Marcela Faixová, manažérka značky Purina Beyond Simply 9.