Takmer každý sa niekedy stretol so psom, ktorý pri akejkoľvek príležitosti nastavuje chrbát k poškrabkanie. Bohužiaľ nie je výnimkou, kedy pri škrabanie určitých miest na spodnej časti chrbta začne "tancovať" a vyzerá, že ho miesto svrbí. Toto správanie môže byť príznakom napätie vo svaloch a svalových tkanivách, predovšetkým v tzv. Fasciu - svalovej povázce, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou svalového systému.
"Často od ľudí počúvam 'môj pes miluje škrabanie na chrbte, kde má divná miesta, ktorá ho evidentne svrbí'. Tým majú na mysli, že keď ho drbou na spodnej časti chrbtice, v oblasti bedier, začne potom tancovať ", hovorí Julia Robertson z anglického Galen Therapy Centre v Západnom Sussexe, ktorá sa viac ako 12 rokov venuje myoterapii (terapia zameraná na udržanie zdravej rovnováhy svalového systému), a dodáva, že tento "tanec" je jednoznačným príznakom napätie vo fasciu. "Pre mňa je to jeden z mnohých indikátorov, ktorým treba venovať pozornosť, pretože môžu v priebehu doby viesť aj k vážnym pohybovým ťažkostiam psa", pokračuje Julie.
"V priebehu mnohých rokov svojej praxe som zistila, že svaly a ich kondícia sú absolútne zásadné pre pohyb psa. Bohužiaľ veľmi často sa na ne práve u psov zabúda. Pre príklad nemusím chodiť ďaleko. Športovec sa pred výkonom zahreje, pretiahne a pripraví svaly na aktivitu, rovnako ako po výkone zase svaly upokojí. Nedobehne a nesadne si, ale pohybuje sa, uvoľňuje svalstvo. Ak sa pozrieme na prípravu u psov, potom priebeh je veľmi často podobný pravému opaku, tzn. psa bez akejkoľvek prípravy postavíme na "štartovaciu čiaru" a očakávame od neho plný výkon, po ktorého skončení ho okamžite vrátime najčastejšie do auta alebo napríklad do tzv. "kenelky" teda prepravnej klietky. Bohužiaľ to sa časom prejaví na jeho pohybu a môže to mať ďalšie vplyv na ostatné systémy jeho organizmu - kostrové, lymfatický, obehový, zažívacie, nervový atď. ", Popisuje Julia Robertson s tým, že pri akejkoľvek pohybovej aktivite dochádza k drobným poraneniam svalových vlákien . Pokiaľ nedôjde k ich následnému vrátenie do prirodzenej pozície, sval sa skracuje, stáva sa menej elastickým. "Drobné poranenia svalov sú u psov, rovnako ako u ľudí, bolestivá. Pes potom kompenzuje bolesť preťažovaním inej časti tela. Spúšťa sa neviditeľný reťazec, ktorý sa skôr či neskôr prejaví viditeľným problémom, či už je to krívanie, alebo dokonca strata pohyblivosti. Pri liečbe je dôležité nájsť pravé miesto príčiny ťažkosti, pretože tá takmer vždy býva na úplne odlišné časti tela, ako kde pôvodne vznikla ", vysvetľuje Julia Robertson.
Ako už bolo povedané, zásadnú úlohu v pohybovom systéme hrá fascie, spojovacie tkanivo, čo zároveň opisuje veľkú časť jej úloha. Môže mať podobu jemné siete, čoby štruktúra podopierajúce tkanivo, alebo byť hustým povlakom spájajúcim svaly s kosťami. Dôležitý úlohu má tiež vo svaloch, ktorými je doslova pretkaná, aby zabezpečila prídavnú stabilitu, rovnako ako silu kosti a svalu. V rôzne podobe ju možno nájsť takmer kdekoľvek v tele.
"Pochopenie spletitosti týchto štruktúr, ich vzájomného vzťahu a dôležitosti pre pohyb a pohyblivosť psa je v myoterapii základným stavebným kameňom. Tieto štruktúry je potrebné udržiavať v čo najlepšom stave, lebo v tom je ukrytý úspech zdravie psa a jeho výkonu ", pokračuje Julia Robertson, ktorá po mnohých úspešných seminároch zameraných na masáže psov opäť zavíta do Prahy. Tentoraz bude prednášať o myoterapii a spôsoboch, ako táto terapia môže významným spôsobom pozitívne ovplyvniť nielen svalový systém, ale celý organizmus psa.
"Fasciálnej napätie je veľmi ťažké uvoľniť, pokiaľ nie je lokalizovaný pravý bod, z ktorého napätie vychádza, čo môže byť veľmi ďaleko od miesta, kde sa prejavujú signály," vysvetľuje ďalej problematiku svalového systému. "Samozrejme jeden ukazovateľ v podobe svrbiaceho miesta na tele nie je sám o sebe nevyhnutne vážnym problémom, ale spolu s ďalšími indikátormi tvorí časť obrazu, ktorý môže skončiť obmedzením pohybu psa. Bežný signál fascie napätie sa môže prejavovať práve na koži napr. Zmenou smeru srsti, kde kedysi hladká srsť sa zmení v "krásnu vlnu", výr, či rozstrapatenú srsť. Ťažko sa to rozoznáva u psov s vlnitou srsťou, ale môže byť jasne viditeľná u väčšiny dlhosrstých a krátkosrstých psov ", uzatvára Julia svoje rozprávanie opisom jedného z viditeľných vplyvov nerovnováhy v tele psa, ktoré môžu na prvý pohľad byť úplne nevinné a pre bežného majiteľa jednoduchým nedostatkom a vadou na kráse srsti.
Obrázok - srsť pred terapiou (vľavo) a po terapii (vpravo)
Kto je Julia Robetson?
Anglická myoterapeutka a lektorka, zakladateľka Galen Therapy Center v Západnom Sussexe neďaleko Londýna. Venuje sa oblasti myoterapie viac ako 12 rokov. Autorka 3 kníh (Complete dog massage manual, excercise your puppy, Physical Therapy and Massage for the Dog) a 2 DVD (Improve Your Dog 's Health Through Canine Massage, From Tongue to Tail - víťaz ceny' The Maxwell Award 'organizované americkou asociáciou spisovateľov sa psie tematikou).
Julie Robertson bude mať večerné prednášku o myoterapii a jej vplyve na zdravie a pohodu psa, spôsobu ako svalový systém významným spôsobom ovplyvňuje všetky ostatné systémy v tele vrátane praktických ukážok, ako pomôcť svojmu psovi v Prahe 2.10. 2013 od 18:00 v Toulcově dvore.
Text: Šárka Janouchová, www.krasnacarodejka.cz