Pes ako ťažné zviera má dlhú históriu, predovšetkým na vidieku ťahala väčšie plemená psov vozíky s tovarom, napríklad mlieko v kanvíc pod. V súčasnosti je ťahanie vozíkov netradičným kynologickým športovým odvetvím.
Ťahanie vozíkov má svoju tradíciu najmä vo Švajčiarsku a Rakúsku. Využívala sa plemená ako bernský salašnícky pes, veľký švajčiarsky salašnícky pes, novofundlandský pes, ale aj rotvajler a samozrejme i rada krížencov, ktorí odpovedali veľkostne. Vzhľadom k tomu, že počas rokov sa práca ťažných psov zredukovala na minimum, vznikla športová disciplína, ktorá túto vlastnosť veľkých ťažkých psov a ich radosť z ťahanie podporovala. Pes týmto spôsobom precvičuje svoju fyzickú kondíciu, koordináciu a samozrejme tiež kooperáciu s človekom. Ťahanie je vhodné pre každého psíka s chuťou do práce a výškou v kohútiku minimálne 50 cm.
vybavenie
Existuje rad rôznych vozíkov, od klasických sedliackych až po moderné. Rozhodujúce pre zdravé prevádzkovanie tejto disciplíny je dobre padnúci špeciálny postroj, ktorý sa k vozíku zapriahne pomocou vhodného ťažného zariadenia.
tréning
Máte doma berňáčik alebo novofundlanďana a chcete skúsiť niečo nové? Vyskúšajte záprah, uvidíte, že psíka to bude baviť. Najprv musíte nájsť psie školu alebo skúseného chovateľa, ktorý vášho psieho parťáka naučia základom, ako ťahať vozík rôzne konštrukcie. Spočiatku je potreba psa na ťahanie zvyknúť - trénovať privykanie na ťažný postroj a neskôr aj na ťažné zariadenie, ku ktorému je potom pripevnený vozík (ten sa dá zohnať cez internet). Ďalej je potrebné naučiť ho tiež zodpovedajúce povely, ktoré udávajú zmenu smeru, zrýchlenie, spomalenie a zastavenie.
Viac sa o výcviku psa do záprahu dočítate napríklad v obsiahlom článku na stránkach Novofundland klubu SR: http://www.nfk.cz/clanky/vycvik/81-rady-a-postupy/125-vycvik-psa-do-zapahu- ii