Existujú plemená, ktoré sú svojimi hlasnými prejavmi povestné, napríklad barmy alebo siamky, naproti tomu sa môžeme stretnúť s mačkami, ktoré sú vyložene tiché a vydávajú len nemé "mňau". Na ich schopnosť komunikácie to však nemá vplyv.
Mačka, ktorá nevydáva žiadne zvuky, nemusí byť priamo fyzicky nemá, iba predvádza naučený výraz mňaukanie bez hlasového prejavu. Možno to pozorovať aj u mačiek, ktoré sa za normálnych okolností prejavujú hlasno, ale občas jednoducho zamňoukají naprázdno. Jedná sa vlastne o potlačenú formu zvuku, ktorý používajú ako prosebnú žiadosť. Presne si pamätám na svoju prvú Peržanky, ktorá takto jemne otvárala papuľku, bez toho, aby z nej vyšiel jediný hlások. Väčšinou sa tak dožadovala pozornosti alebo pohladenie. Ako mačku prinútiť, aby zvuk žiadosti zopakovala? Pozrite sa na ňu a napodobnite jej zvuk ... Funguje to aj s odstupom. Keď mačka sedí vonku pri dverách a uvidia vás v okne, vydá potlačený zvuk žiadosti. Ak potom zopakujete buď tiché, alebo hlasné zamňoukání, podľa toho, čo práve robí, bude v potlačené žiadosti pokračovať.
Prečo miaukajú?
Najčastejším typom mňaukanie je obyčajné dožadovanie sa pozornosti. Ak sa pritom mačka prechádza po kuchyni, s najväčšou pravdepodobnosťou po vás chce niečo dobré na jedenie . Hlasným mňaukaním, ktorým vás víta pri príchode domov, zase prejavuje radosť z vašej prítomnosti. Najintenzívnejšie hlasové prejavy mačka vydáva v čase ruje, kedy tak dáva samcom najavo svoju dostupnosť a ochotu k páreniu. U niektorých mačiek to môže prejsť až v hlasné kvílenie, ktoré trvá celé dni.
Pozor na nezvyklé prejavy
Na záver treba spomenúť, že ak obvykle tichá mačka začne mňaukať, alebo naopak hlasná mačka prestane, môže to byť signálom, že s ňou niečo nie je v poriadku (zranenie, choroba). Určite to neberte na ľahkú váhu a venujte svojej mačacie priateľke zvýšenú pozornosť. Rovnako tak, ak nezvyčajne mňauká na toalete, počas očisty srsti alebo kŕmenie. Všetky tieto prípady naznačujú na nejaké trápenie. Ak máte akékoľvek pochybnosti o jej zdravotnom stave, radšej ju vezmite k veterinárovi na kontrolu.
Pozrite: 100 spôsobov ako rozumieť vašej mačke, Roger Tabor, Mladá fronta