Mačky, rovnako ako iné šelmy, si svoje teritórium označujú. Môže to byť trusom, škrabaním na predmety a utieraním tvárou a brady. Na rôznych miestach zanechávajú svoje pachové značky, ktoré vďaka svojmu dobrému čuchu rozpoznávajú aj po dlhšej dobe.
Kocúry na svojom území väčšinou nestrpia druhého dominantného samca a veľmi agresívne potom ukazujú svoju silu, teritória mačiek sa ale môžu aj prekrývať. Samice totiž voči sebe bývajú tolerantnejší a v revíri sa vystriedajú v určitých časových úsekoch. A akým spôsobom si svoje územie označujú? Pachy alebo vizuálne - zrakom.
rozstrekovanie pachu
Potrebu označiť si svoje teritórium majú predovšetkým nekastrované kocúri. Iste poznáte ich veľmi intenzívne nastriekaný pach, ktorý je veľmi dráždivý a ťažko zameniteľný. Hoci sa často hovorí, že ho rozstrekujú len nekastrované kocúri, nie je to pravda. Kocúr po kastrácii ho môže rozstrekovať tiež, ale jeho značka postráda príznačný agresívny zápach. Pozorovaním sa zistilo, že kocúri rozstrekujú zapáchajúce tekutinu oveľa častejšie, keď je v ich okolí mačka v ruji. A prečo to vlastne robia? Aby si označili svoje územie, zaznamenávanie svojho pachu dáva mačke väčší pocit istoty vo "vlastníctve teritória". Intenzita značkovanie tiež býva vyššia v miestach teritoriálnych sporov. Dokonca aj mačky - samica - niekedy značkujú zvislé plochy vystreknutím malého množstva moču. Môžete si všimnúť, že pri tom majú vztýčený postoj s chvostom napätým nahor, ktorého špička vibruje. Dôvodom väčšinou býva pocit ohrozenia na vlastnom území (napríklad príchod novej mačky do domácnosti, niekedy je príčinou len pach iné mačky). Niekedy sa mačky močom či výkalmi snaží prekryť pach návštev alebo napríklad psa.
otieranie
Aj keď majú mačky veľmi málo potných žliaz, majú mazové žliazky, ktoré chránia srsť a taktiež produkujú pach, ktorý je však pre ľudský čuch neznateľný. Veľké mazové žľazy sú umiestnené na brade a okolo pyskov. Iste ste si mnohokrát všimli, ako sa mačka otiera hlavou (a najmä bradou) o rôzne predmety alebo o vás, s touto činnosťou potom môže pokračovať celým telom. Toto otieranie sa niekedy nazýva "sociálny" a slúži na stmelenie skupiny. Vzájomné otieranie hlavičiek medzi mačkami žijúcimi v jednej domácnosti slúži k trvalej výmene telesných vôňu spriatelených jedincov. Dodáva im to pocit bezpečia a blaha.
Človek, ktorý je od mačky prevoňanou si to sám neuvedomuje, ale iné mačky si toho hneď všimnú. A preto sa niekedy stáva, že sa o vás začne trieť ďalšie mačka, aby vôňu predchádzajúce mačky prekryla svojim vlastným sekrétom. Mačky, ktoré majú sklony k žiarlivosti či "dominanciu" sa otierajú obzvlášť horlivo, pretože si tak označujú človeka za svoje "osobné vlastníctvo". Mačky si takto označujú aj rôzne predmety. Či už sa jedná o tašku s nákupom, kabelku alebo napríklad nové kreslo.
brúsenie pazúrikov
Menšie žliazky majú mačky tiež na vrcholku hlavy, na konci chvosta a na vankúšikoch labiek. Mačka, ktorá si brúsi pazúriky o strom alebo o škrabadlo, si takisto značkuje svoje územie. Niekto sa domnieva, že sa zároveň jedná aj o určitý prejav dominantného postavenia. Mačky si totiž brúsi pazúry častejšie v prítomnosti ďalších mačiek alebo svojho človeka, môže teda ísť o vzájomnej teritoriálne uisťovanie. Škrabaním rôznych predmetov dávajú svojmu okoliu najavo: "Tu bývam ja." Aby sme v byte predišli nežiaducemu škrabanie na nábytok, je vhodné zaobstarať mačkám škrabadlá , ktorá rozmiestnime na miesta, kde má mačka potrebu označiť si svoje teritórium.