Pretočenie žalúdka čiže torzie je jedno najzávažnejších smrteľných nebezpečenstvo, ktoré psom hrozí. Ak totiž nie sú počas krátkej doby operovaní, umierajú. Ako vlastne spoznáte, že sa psovi pretočil žalúdok? A dá sa torziu nejakým spôsobom predchádzať?
Presné príčiny vzniku nie sú úplne známe, ale niektoré dôležité faktory áno. Pretočenie žalúdka je pravdepodobne podmienené geneticky, do hry však vstupujú aj rizikové faktory (pohyb po kŕmení, nevhodná strava), ale aj súhra všetkých faktorov a nešťastných náhod.
pre predstavu
Torzia žalúdka je akútny stav s úmrtnosťou okolo 30 - 40%. K úhynu dochádza najčastejšie následkom zlyhania kardiovaskulárneho systému. Mnoho ľudí nemôže pochopiť, ako sa žalúdok pretočí, preto uvádzame zjednodušený popis. Pes má žalúdok umiestnený horizontálne. Môžete si ho predstaviť ako balón upevnený v dvoch bodoch v horizontálnej rovine. Keď je naplnený a začne sa hýbať, veľmi ľahko sa pretočí a tým sa zauzlí jeho konca.
Obzvlášť náchylné sú veľké plemená psov. Existuje názor, že k vzniku torzie prispieva "voľné" zavesenie žalúdka, ktorý sa môže za určitých okolností otočiť okolo svojej osi. Kŕmenie, ktoré sa dostane do žalúdka, vytvoria plyny, čím sa jeho objem enormne zväčší a pri pohybe sa potom môže žalúdok otočiť. Kvôli zaškrtenie veľkých ciev sa zníži krvný tlak, organizmus je nedostatočne zásobovaný kyslíkom, dochádza k šoku krvného obehu a znemožnenie peristaltiky. Okrem toho môžu odumrieť časti žalúdočnej steny.
K pretočenie žalúdka dochádza väčšinou niekoľko minút až niekoľko hodín po kŕmení. Ak psy bývajú kŕmené neskoro večer, potom majiteľ symptómy nezaznamená, pretože jednoducho spí. Z tohto dôvodu sa odporúča (pokiaľ pes nemá pelech v spálni pánov), nepodávať mu väčšie množstvo kŕmenie po 18. hodine.
riziká
Hlavné nebezpečenstvo predstavuje potrava, z ktorej sa vo veľkej miere tvoria kvasnými procesy plyny. Bolo preukázané, že ak je pes kŕmený granulami, v ktorých je viac obilnín a málo kvalitných bielkovín, je riziko pretočenie žalúdka oveľa vyššie. Preto sa vyvarujte podávanie lacných marketových krmív a takisto granúl, v ktorých prevažujú rastlinné bielkoviny. Rovnako tak dávajte pozor na množstvo vypitej vody po jedle. Aj keď je psovi podávaná kvalitná potrava , pri zvýšenom príjme tekutín (keď je brucho preplnené a pes sa následne pohybuje a skáče) sa riziko torzie niekoľkonásobne zvyšuje. Ďalšie vplyvy, ktoré pretočenie ovplyvňujú, sú anatomické predispozície. Obzvlášť náchylné sú v eľká plemená psov s úzkym a hlbokým hrudníkom, napríklad írsky vlkodav, nemecká doga, nemecký ovčiak, doberman, labradorský retríver, baset atď. Medzi ďalšie riziká patrí: hltanie potravy, pri ktorej pes prehĺta väčšie množstvo vzduchu; stres pri kŕmení; vracanie; porucha priechodnosti tráviaceho traktu atď.
Ako ju spoznáte?
Ak sa žalúdok pretočí, nemôže sa jeho obsah pohnúť ani dozadu, ani dopredu. Dochádza k tvorbe ďalších plynov a ťažkosti sa ešte zhoršujú. Medzi najčastejšie príznaky patrí zväčšovanie objemu brušnej dutiny, zaujatie neprirodzených polôh, nahrbený postoj, nepokoj, neúspešné snahy o vracanie, zvýšené slinenie, ktoré je sprevádzané aj prejavy šoku (zrýchlený dych, zrýchlená srdcová činnosť, bledosť slizníc).
Uveďme si jednotlivé príznaky tak, ako nasledujú za sebou: zväčšenie objemu brucha, na pohľad stuhnuté brucho, ktoré je následne bolestivé na dotyk, zvracanie peny alebo tekutiny, neúspešné pokusy o zvracanie, zrýchlené prehĺtanie, nadmerné slinenie, zrýchlené dýchanie, nadmerné pitie, nechutenstvo , červené alebo bledé ďasná (nie prirodzene ružové), nahrbený postoj v stoji alebo v ľahu, ľah či sed v nezvyklých polohách, pozície, pri ktorej je predok pri zemi a zadok hore, zvíjanie sa, vyhľadávanie skrytých miest, neprirodzene pokojné správanie, apatia . Je nutné podotknúť, že príznaky nasledujú rýchlo za sebou. Pri akomkoľvek podozrení na pretočené žalúdka je preto nutné urýchlene vyhľadať veterinárnu pomoc. Čím viac času ubehne do operácie, ktorá môže psovi zachrániť život, tým horšia bude prognóza. Pre potvrdenie alebo vylúčenie torzie sa vykonáva röntgenové vyšetrenie, je to jediná spoľahlivá diagnostická metóda. Nezabudnite, že toto ochorenie sa bez chirurgického zákroku nevylieči! Ako prevencia možného opakovania sa vykonáva tzv. Gastropexe, kedy sa stena žalúdka trvale fixuje k brušnej stene.
prevencia
Uvádzame najčastejšie opatrenia, ktoré odporúčajú veterinárni lekári a chovatelia:
Snažte sa psovi zabrániť, aby kŕmenie zhltnul v zhone. Ak máte viac psov, podávajte im krmivo radšej oddelene. Misky s vodou a kŕmením umiestnite do výšky hrudníka, nie na zem. Kŕmnu dávku rozdeľte do niekoľkých porcií, to platí obzvlášť pre veľké plemená, kde je riziko pretočenie žalúdka oveľa vyššie. Ráno napríklad predložte psovi 1/3 denná porcia ak večeru zvyšné 2/3. Minimálne dve hodiny (skôr tri) po jedle by mal pes byť v úplnom pokoji. Skákanie, behanie a ďalšie bláznenie je jednoducho tabu. Psa sa snažte navyknúť na nevyhnutný odpočinok po jedle, rovnako tak ho nekŕmte niekoľko hodín pred jazdou autom. Nekŕmte ani krátko po výraznej pohybovej aktivite, s podaním žrádla radšej hodinku počkajte. Snažte sa obmedziť príjem väčšieho množstva vody. Na dlhších vychádzkach majte so sebou vždy vodu i pre psa a ponúkajte mu ju pravidelne v menších dávkach. V prípade kŕmenia granulami je potrebné vybrať kvalitnú značku, kde celkový obsah bielkovín nie je nastavovaný bielkovinami rastlinného pôvodu, ktoré sú pre psa zle stráviteľné. Granule je vhodnejšie podávať namočené. Stačí ich zaliať teplou vodou, aby napučali (avšak nemala by sa z nich stať kaše). Toto odporúčanie je dôležité hlavne pri kŕmení veľkých plemien. Nikdy nezkrmujte už nakvasenú potravu. Kŕmenie sa znehodnocuje a kvasí napríklad v prípade, kedy pes nedoje namočené granule alebo varenú stravu a nechá sa mu v miske celý deň. Obzvlášť v lete, ak necháte stáť dlhšie namočené granule napríklad so zeleninovým vývarom, môžu sa vo väčšej miere tvoriť plyny. Neodporúča sa ani miešať granule s mäsom, ryžou, cestovinami a pod. Nikdy nekupujte krmiva vystavené priamemu slnečnému svetlu. Udáva sa, že skazený tuk v granulách je ďalším rizikovým faktorom vzniku torzie.
staré časy
Mnoho chovateľov (i veterinárov) zastáva názor, že za zvýšený výskyt prípadov torzie žalúdka môže novodobý trend, kedy sú psy kŕmené prevažne granulovanými krmivami. Hovorí sa, že v čase, keď ešte žiadne granule neexistovali, nevyskytovali sa ani prípady psov s pretočeným žalúdky (alebo aspoň v obmedzenej miere). Jedným z vysvetlení môže byť to, že klasická strava obsahuje značné množstvo vody, a preto má aj zodpovedajúcu hmotnosť. Tá pri trávení zaťažuje celý závesný aparát žalúdka, ktorý je upevnený v dutine brušnej a ktorý je tvorený tkanivami, ktoré sa tréningom v podobe kŕmení spevňujú a udržujú si tak svoju pružnosť. V dnešnej dobe, keď je prevažná časť psie populácie kŕmené granulami, dostáva psie žalúdok podstatne menej vážiacu potravu, a preto je závesný aparát oveľa menej trénovaný. Náchylnosť k pretočeniu potom stúpa s vekom psa, kedy "tkanivové držiaky" žalúdka strácajú svoju pružnosť. Suché granule navyše predstavujú nefyziologicky potravu, ktorá psa núti k pitie nadmerného množstva vody. Ale samozrejme za všetko nemôžu len granule, aj psovi, ktorý je kŕmený klasicky, sa môže pretočiť žalúdok. A netýka sa to len veľkých plemien, aj jazvečík môže skončiť na operačnom sále ... Ale ani striktným dodržiavaním všetkých odporúčaní nikdy nebudete mať istotu, že vášmu psovi torzia nehrozí, preto je vhodné byť informovaný o príznakoch. Rovnako tak majte v zálohe pripravený aj kontakt na skúseného veterinára, ktorý je ochotný operovať v akúkoľvek dennú či nočnú dobu.
Majte na pamäti:
- torzia môže psa postihnúť v akomkoľvek veku.
- obmedzte pohyb psa pred a hlavne po nakŕmení
- kŕmte radšej väčšie množstvo menších dávok ako jednu veľkú
- zamedzte stresu počas kŕmenia
- včas vyhľadať lekársku pomoc pri objavení príznakov torzie
Foto: Archív
Použité zdroje informácií: Pes - správne kŕmenie, Anna Laukner, Grada
http://www.volny.cz/nashovawart/torze_zaludku.htm
http://dogoargentino.niceboard.com/zajimave-elanky-f14/torze-zaludku-na-co-si-dat-pozor-t123.htm