Ide o rôzne ochorenia, ktoré majú ale podobné názvy. Toxokaróza sa rozumie napadnutia oblými červami škrkavkami (tie majú najčastejšie psy, ale aj mačky - Toxocara canis, či Toxocara cati), prípadne ich vývojovými štádiami. A toxoplazmóza je ochorenie spôsobené prvokom Toxoplasma gondii (zdrojom sú choré mačky alebo surové mäso väčšiny stavovcov, ktorí sú medzihostiteľa tohto parazita).
Obe tieto ochorenia patrí medzi parazitózy a môžu pri nedostatku pozornosti a hygieny ohroziť aj človeka. Chovatelia by mali svoje psy aj mačky dávať pravidelne vyšetrovať a pri náleze škrkaviek zvieratá vždy odčerviť, poprípade aplikovať prostriedky likvidujúce aj toxoplazmy. Najlepšie je zvieratá odčervovať pravidelne, najlepšie dvakrát ročne. A samozrejme je nanajvýš vhodné, aby vždy sa dodržiavali základné hygienické pravidlá, najmä aby neznáma zvieratá nemali voľný prístup na miesta, kde sa hrajú deti, predovšetkým na pieskovisko.
Škrkavky, čiže toxokary, majú často ako psi tak mačky (a to Toxocara canis, či Toxocara cati). Pri silnom napadnutí sú dospelí červy v truse viditeľní voľným okom. Vývojové štádiá týchto červov, ktorými sú vajíčka mikroskopickej veľkosti, môžu byť po zjedení človeku nebezpečná. Vajíčkami škrkaviek sa človek môže infikovať v nečistej prostredí a tá sa v jeho tele "vyvíjajú" a larvičky bez toho dosiahnu pohlavnú zrelosť putujú krvou a môžu v niektorých orgánoch spôsobiť problémy. Človek však nie je konečným hostiteľom. Prejavy sú teploty, únava, bolesť kĺbov, kožné svrbenie. Liečia sa určenými lieky - antihelmintikami. Boli popísané prípady, že boli larvičky nájdené v pečeni, pľúcach aj v oku. Obrana je možná - dôsledná hygiena a psov i mačky od šteňaťa či mačiatka, pravidelne vyšetrovať a odčervovať.
Toxoplazmy sú prvoky (Toxoplasma gondii), ktorých okom nepostrehnuteľným oocystami vylúčenými trusom chorých mačiek alebo po zjedení surového mäsa (alebo pomôckami znečistenými inými potravinami) sa môžu infikovať ľudia. Aj tu nejde o konečného hostiteľa, ale medzihostiteľa. A najväčšie problémy môžu mať deti a najmä tehotné ženy, kedy horúčkami sprevádzané ochorenie môže poškodiť aj plod. Nakazenia toxoplazmózou je možné nepriamo z vonkajšieho nečistého prostredia, v ktorom sa vyskytovali choré mačky, ale aj pri práci na záhrade, alebo priamo pri porciovaní a ochutnávaní surového mäsa pred jeho kuchynskou úpravou. Je potrebné uviesť, že inou chorobou Neoslabenie organizmus sa s nákazou vyrovná a prekoná ju často ako "bežné chrípke podobné ochorenie". Avšak aj potom uzdravený má v tele tkanivové cysty, ktoré čakajú, či medzihostiteľa nezožerie nejaká mačkovitá šelma, v ktorej útrobách prvoky dospeje, začne sa množiť a začne vylučovať s trusom odolné oocysty. Obranou je opäť - dôsledná hygiena a tiež to, že sa potrava vždy tepelne upraví, to znamená povariť, prepiecť, alebo napríklad tri dni zmraziť. Preventívne sa žiadne preparáty zvieratám nepodávajú.
Zdroj: Štátna veterinárna správa Českej republiky, www.svscr.cz